Superjacht „Viatoris” laureatem prestiżowej nagrody!

2019-05-23 13:04 Stanisław Iwiński
Viatoris
Autor: materiały firmowe

Zbudowany w gdańskiej stoczni Conrad Superjacht „Viatoris” został laureatem The World Superyacht Award 2019. Wyróżnienie zostało przyznane w kategorii jachtów o tonażu od 300 GT do 499 GT i długości od 30 metrów do 47,9 metrów.

Już na początku roku w konkursie Jacht Roku 2019 w Polsce „Viatoris" otrzymał  specjalne wyróżnienie. Budowa tak dużej i skomplikowanej jednostki była trudnym i pracochłonnym zajęciem – produkcja jednostkowa na specjalne zamówienie klienta, zgodnie z jego gustem i wymaganiami. Na szczęście zleceniodawca superjachtu był już znany stoczni – jest właścicielem żaglowego Conrada C66. Teraz postanowił przesiąść się na komfortową i wygodną łódź motorową. W czerwcu 2018 r. mieliśmy możliwość wziąć udział w pierwszych próbach „Viatorisa” na wodach Zatoki Gdańskiej.

Oczywiście do obsługi takiego kolosa zaangażowana jest profesjonalna załoga, a nam pozostało podziwianie jego luksusowych wnętrz oraz zweryfikowanie parametrów technicznych względem danych firmowych. Szczerze mówiąc, byliśmy trochę zaskoczeni stosunkowo niewielką, jak na tak dużą jednostkę, mocą silników napędowych (2 x 650 KM). Okazało się jednak, że radzą sobie one doskonale. Najlepiej płynęło się z prędkością podróżną około 10,5 w, realizowaną przy mniej więcej 1450 obr./min. Było cicho i spokojnie, a zużycie paliwa pozostawało zaskakująco niskie (zaledwie około 41 l/h na jeden silnik). Płynąc z tą prędkością „Viatoris” może pokonać nawet 4000 Mm.

Viatoris
Autor: dane stoczni
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.