Żaglowce naprawdę bez tajemnic

2020-04-16 3:23 Marek Zwierz
Na skrzydłach wiatru
Autor: archiwum redakcji

Cudownie jest wziąć do ręki książkę znającego się na rzeczy pasjonata. Nie jest to zajęcie bezpieczne w przypadku opisywanej tu pozycji Tomasz Maracewicza. Można zatopić się w treści książki i nie wygrzebać z niej przez kolejne dni. Można też starannie odłożyć na półkę i delektować się kilkoma stronami dziennie, czyli traktować ją jak rodzaj encyklopedii. W każdym przypadku ilość dostarczonej przez autora wiedzy będzie wręcz monstrualna.

Maracewicz podszedł do tematu żaglowców w sposób kompleksowy i bezkompromisowy. Tutaj napisane jest o żaglowcach praktycznie WSZYSTKO. W pierwszych rozdziałach przedstawione są rodzaje żagli i ożaglowania, konstrukcje jachtów i statków, historia ich rozwoju od arabskich dhau i starożytnych łodzi egipskich po klipry i windjammery. Przedstawionych jest kilkadziesiąt najważniejszych współcześnie pływających żaglowców z około 212, według szacunków autora, statków żaglowych o długości ponad 40 m żeglujących na świecie. Kolejno omawiane są zasady dobrej praktyki morskiej, systemy wacht, zwyczaje. Nie te zwyczaje opiewane przy mazurskich ogniskach, ale zasady zachowania się na statku. Od informacji do kogo zgłosić się po wejściu pierwszy raz na pokład, po zasady prowadzenia wacht na morzu i w porcie z opisem poszczególnych funkcji. Jest niezbędny przegląd prac bosmańskich w zakresie przydatnym na żaglowcu, dość szczegółowy opis rodzajów i zasad działania różnych rodzajów takielunku, opisy manewrów na statkach o różnych rodzajach ożaglowania aż do zwrotu przez sztag na fregacie włącznie. Dla koneserów w załączniku pokazano przykładowy porządek lin na nagelbankach „Daru Młodzieży”.

W międzyczasie nieco o Niebieskiej Szkole, Sail Training i innych podobnych programach na świecie, a wszystko napisane zrozumiale, z pasją i poparte anegdotami. Całość można podsumować cytatem z końca książki, że „zawsze będzie jeszcze coś, czego można by się nauczyć”. Kontynuujcie więc naukę z tą książką!

Tomasz Maracewicz
Na skrzydłach wiatru. Żaglowce bez tajemnic
Fundacja STS Fryderyk Chopin, 2019
http://sklep.3oceans.pl/
str. 364
cena: 70,00 zł

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.