Nowe wyścigi morskie. Konkurencja dla Fastnet i Sydney – Hobart?

2020-03-05 22:47 Paweł Paterek
Latarnia na skale Fastnet
Autor: Kurt Arrigo / mat. pras. Rolex

Słynne klasyki, takie jak Rolex Fastnet Race czy Rolex Sydney – Hobart Race mogą mieć sporą konkurencję. Niedawno ogłoszono, że kultowy wyścig wokół skały Fastnet będzie miał rywala. Royal Western Yacht Club of England w Plymouth zakomunikował bowiem, że zorganizuje wyścig The Lonely Rock Race do latarni Fastnet ze startem w miejscowości Ryde na wyspie Wight i metą w Plymouth.

Stało się tak w odpowiedzi na informację podaną przez Royal Ocean Racing Club o tym, że wyścig Rolex Fastnet Race w 2021 i 2023 roku zakończy się we francuskim Cherbourgu. 95-letnia tradycja została złamana, więc klub z Plymouth uznał, że trzeba działać.

Pierwszy wyścig The Lonely Rock Race ma wystartować 16 sierpnia tego roku. Konkurencja do Fastnet Race ma odbywać się także co dwa lata, ale nie w terminie ustalonym przez RORC.   

Ciekawe wieści także z Antypodów. Tam zorganizowany zostanie nowy wyścig offshore. Pierwsze regaty Sydney to Auckland Ocean Race mają odbyć się w styczniu 2021 roku, czyli niedługo po zakończonym wyścigu Rolex Sydney – Hobart Yacht Race. Duża flotach jachtów i wielu żeglarzy będzie miała zatem szansę podziwiać bezpośrednią walkę o finał w 36. America’s Cup.

Kolejna okazja do konfrontacji pojawi się na Morzu Śródziemnym w czerwcu. Regaty Aegean 600 wystartują z Sounio. Jachty okrążać będą wyspy Rodos, Kos i Santorini. 600-milowy rejs będzie połączeniem rywalizacji i miłego spędzania czasu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.