Wprawdzie tegoroczny OSTAR przełożony…

2020-05-01 1:02 Marek Zwierz
Wprawdzie tegoroczny OSTAR przełożony…
Autor: archiwum redakcji

…ale wydawnictwo “w może“ przypomniało nam przedostatnią edycję, OSTAR 2013, z dwójką polskich żeglarzy na starcie, Joanną Pajkowską i Krystianem Szypką. Książka to relacja Krystiana, począwszy od marzeń o udziale w tych regatach, poprzez postanowienie, przygotowania, aż po start. Relacja kończy się krótkim podsumowaniem tego, czym jest żeglarstwo solowe, samotnicze, samotne czy jak w jakimś niefortunnym polskim tłumaczeniu, jednorękie (w języku angielskim jednoręki żeglarz, singlehand sailor, to żeglarz żeglujący sam, w pojedynkę).

W tym roku planowana była 60, jubileuszowa edycja. Udział Joanny Pajkowskiej i Krystiana Szypki przywrócił tą imprezę świadomości polskich żeglarzy i do startu przymierzało się kilka polskich jachtów. Z pewnością kolejnym efektem tejże popularyzacji jest wydanie niniejszej książki. Czyta się ją znakomicie i można wprost poczuć jakim torturom poddawany jest śmiałek mierzący się z Północnym Atlantykiem. Do tego mamy tu sporo informacji, które może wykorzystać każdy, kto choćby po cichu marzy o żegludze bez ciągle wchodzącej na małym jachcie w drogę załogi.

Dla niewtajemniczonych: OSTAR to najtrudniejsze obecnie amatorskie regaty dla samotników. Wiodą trasą z Plymouth w Anglii do Newport w Stanach Zjednoczonych w poprzek Północnego Atlantyku. Trasa wiedzie pod prąd przemieszczających się z zachodu na wschód niżów, w większości pod wiatr i średnio przez pięć sztormów. Historia regat sięga roku 1960, kiedy to czterech gentlemanów założyło się, który pierwszy pokona tę trasę. Impreza rozrastała się w tempie eksplozji przeradzając w zawodowy wyścig zbrojeń, w którym zwyciężały takie legendy jak Tabarly, Colas, Ellen McArthur, Peyron, Joyon. Z polskiej strony ścigali się Kuba Jaworski, Teresa Remiszewska, Zbigniew Puchalski, Krzysztof Baranowski, Czesław Gogołkiewicz. Po okresie zawodowstwa OSTAR stał się najbardziej wymagającym wyścigiem amatorskim i takim jest do dzisiaj.


Krystian Szypka
Zapiski z dziennika żeglarza samotnika
Wydawnictwo „w może” 2020
102 strony, 32,00 PLN

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.