Jachty Niezwykłe: SHAMROCK – irlandzkie wyzwanie

2019-04-30 13:51 Jerzy Klawiński
SHAMROCK
Autor: public domain/Biblioteka Kongresu USA

Jako że miał reprezentować Irlandię w zmaganiach Brytyjczyków z Amerykanami o Puchar Ameryki, a dokładnie Royal Ulster Yacht Club, ochrzczono go nazwą roślinnego symbolu Zielonej Wyspy. „Shamrock” bowiem to po angielsku koniczyna...

To był niezwykły jacht... Aby go zbudować, trzeba było przenieść prace z pierwotnie mającej wykonać konstrukcję niewielkiej stoczni w londyńskim Chiswick do znacznie większej – w Millwall. Jego plany dla herbacianego magnata sir Thomasa Liptona nakreślił wybitny konstruktor William Fife III. „Shamrock” miał nowatorską kompozytową budowę. Rozpięte na stalowej ramie konstrukcyjnej poszycie dolnej części kadłuba wykonano z brązu manganowego (dziś używa się go do produkcji wysokiej jakości oporników), a górnej – z aluminium. Pokład pokryto drewnem sosnowym. Jacht miał 38,86 m długości, 7,46 m szerokości, zanurzenie 6,15 m i niósł 1215 m2 żagla.

W czerwcu 1899 r. „Shamrock” spłynął na wodę. Jego skiperem został wybitny żeglarz – Archibald Hogarth. Po udanych wyścigach testowych na wodach cieśniny Solent przeciw słynnej „Valkyrie III” i królewskiemu jachtowi „Britannia”, „Koniczynka” pokonała Atlantyk, by stanąć do rywalizacji z amerykańskim defenderem – „Columbią”. Niestety, wszystkie trzy wyścigi przegrała... „Shamrock”, przeholowany jesienią 1899 r. przez parowy jacht sir Liptona „Erin”, po zmodyfikowaniu służył w testach, jako przeciwnik kolejnych „koniczynek”.

Bo – jak wiadomo – irlandzka koniczyna ma trzy, a czasem nawet cztery liście! Symbol ten wywodzi się z celtyckich wierzeń – druidzi wierzyli, że czterolistna koniczyna chroni przed złem. Owe wierzenia przypisują inny atrybut każdemu liściowi: pierwszy symbolizuje nadzieję, drugi – wiarę, trzeci – miłość, a czwarty przynosi szczęście znalazcy.
Tak więc pierwszy „Shamrock” był nadzieją na odebranie Pucharu Amerykanom, drugi – wiarą, że to się może udać, trzeci – chyba już tylko miłością Liptona do regat, ale czwarty o mało nie przyniósł mu szczęścia (przegrał tylko 2 : 3 z „Resolute”!).

Był też i piąty „Shamrock” (J-Class). U Celtów niezwykły (ponoć się jednak zdarza!) piąty liść reprezentuje pieniądze, a tych na nowe jachty sir Thomasowi Liptonowi nigdy nie brakowało...

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.