Beneteau Oceanis 30.1 – morski jacht na Mazury?!

2019-06-19 12:49 Dominik Życki
Oceanis 30.1
Autor: materiały firmowe

Najnowszy jacht marki Beneteau – Oceanis 30.1 to niewielka morska jednostka do turystyki żeglarskiej. Ten najmniejszy z rodziny oceanisów jest jednocześnie pierwszym modelem ze znakiem Beneteau produkowanym w Polsce.

Jednostka powstaje na Mazurach, w znanej stoczni Delphia Yachts w Olecku. Nie dziwi więc, że wśród kilku wersji dostępna jest także ta z chowanym obrotowo kilem oraz... kładzionym masztem. Ponadto jacht może mieć standardowy kil stały, skrócony kil stały oraz kil unoszony i składany pod dnem. W każdej opcji ma dwa koła sterowe połączone z dwiema płetwami, szeroki kokpit i pawęż z odchylaną platformą kąpielową, łamane poszycie od połowy długości kadłuba, pionową dziobnicę z pokaźnym bukszprytem oraz wysoką, ale znakomicie wkomponowaną nadbudówkę. Za te rozwiązania odpowiada renomowane biuro projektowe Finot-Conq, a swoją rolę odegrały też z pewnością liczne wizyty projektantów na Mazurach.

Dwukabinowe wnętrze Oceanisa zaprojektowała słynna Nauta Design. Odczuwa się w nim większą przestrzeń niż w rzeczywistości, głównie za sprawą świetnej stylistyki opartej na nieco jaśniejszych kolorach i dużych oknach, lukach i świetlikach. Trzeba też przyznać, że uzyskanie aż 198 cm wysokości stania w mesie to imponujące osiągnięcie.

Dane techniczne:

długość kadłuba: 8,99 m
szerokość: 2,99 m
masa: 3995 kg
zanurzenie: 0,95/1,33/2,33 m
powierzchnia żagli: 39,50 m2
zbiornik wody/paliwa: 160/130 l
silnik stacjonarny: 15 KM
kategoria CE: B6/C8/D10
więcej: www.powerboats.pl

Oceanis 30.1
Autor: materiały firmowe
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.