Jachty motorowe warte fortunę! Zobacz ranking najdroższych jachtów motorowych świata

2019-06-02 10:08
Jacht Dilbar
Autor: Archiwum Żagli

Oto najnowszy ranking 10 najdroższych, zapierających dech w piersiach jachtów motorowych świata. Jest co podziwiać. Notowanie może jednak niebawem ulec zmianie. Wystarczy, że ktoś zdecyduje się na kupno wycenianego na ponad miliard dolarów jachtu motorowego Admiral X Force 145.

10. Jacht motorowy "The Rising Sun"

Wartość: 200 milionów dolarów

Właścicielem jachtu jest potentat rynku muzycznego i filmowego David Geffen. Mający aż 82 kajuty Rising Sun, wyposażono w lądowisko dla helikopterów (mogące służyć jako boisko do kosza), piwniczkę na wino oraz — jak przystało na własność filmowca — salę kinową. Nie zabrakło także jacuzzi, spa i sauny. Maksymalna prędkość tego jachtu motorowego to 33 mile morskie na godzinę.

 

9. Jacht motorowy "Seven Seas"

Wartość: 200 milionów dolarów

Jacht motorowy należący do Stevena Spielberga. Skonstruowała go holenderska firma Oceano. Na pokładzie nie brakuje basenu, ekranu kinowego, siłowni oraz prywatnej kajuty, zaprojektowanej na specjalnej życzenie właściciela.

 

8. Jacht motorowy "Lady Moura"

Wartość: 210 milionów dolarów

Należący do saudyjskiego multimilionera Nassera Al-Rashida jacht motorowy jest jednym z najstarszych w notowaniu. Jednostka zbudowana w 1990 roku znakomicie przetrwała próbę czasu, pozostając jednym z najbardziej luksusowych jachtów świata. Goście do dyspozycji mają, m.in. piaszczystą plażę z automatycznie podnoszonym dachem. Wartość Lady Moury podnosi ponadto wykonanie nazwy jednostki z 24-karatowego złota!

 

7. Jacht motorowy "Al Mirqab"

Wartość: 250 000 000 dolarów

Na pokładzie należącego do premiera i ministra sprawa zagranicznych Kataru Hamada bin Jassim bin Jaber Al Thaniego znajduje się m.in. kino, basen czy strefa spa. Nie zabrakło też lądowiska dla helikopterów i dziesięciu apartamentów VIP. Mierzący 133 metry Al Mirqab to jeden z największych jachtów motorowych, jakie kiedykolwiek zbudowano.

 

6. Jacht motorowy "Dilbar"

Wartość: 263 milionów dolarów

Jacht motorowy należy do rosyjskiego biznesmena Alishera Usmanov, który nazwał go na cześć swojej matki. Dilbar zbudowano w 2008 roku. Jacht ten ma 110 metrów długości i rozwija prędkość nawet do 21 węzłów. Luksusowe wnętrza zostały zaprojektowane przez znanego francuskiego projektanta wnętrz Alerto Pinto.

 

5. Jacht motorowy "Al Said"

Wartość: 300 milionów dolarów

Zbudowany dla sułtana Omanu, a obecnie należący do rodziny królewskiej z Arabii Saudyjskiej statek może pochwalić się najwyższą mocą ze wszystkich luksusowych jednostek – 16,5 tysiąca kW. Pozwala ona rozwijać prędkość 25 węzłów. Jednostka została zamówiona w 2006 roku w niemieckiej stoczni Lurssen, a jej budowa trwałą dwa lata. Na jednostce nie zabrakło basenu i uniwersalnego boiska (do piłki nożnej lub koszykówki czy siatkówki). Dodatkowo jacht jest wyposażony w dwie motorówki, łódź podwodną i lądowisko dla helikopterów. Portem macierzystym Al Saida jest Vegesack w Bremie.

 

4. Jacht motorowy "Superyacht A"

Wartość: 323 milionów dolarów

Superyacht A ma stosunkowo małe wymiary, ale przepych i jakość wykonania należącego do Andrei Melnichenki jachtu powoduje, że jego łódź jest warta więcej niż niektóre większe jednostki.  W przypadku wyjątkowego Superjachtu A wysoka wartość wynika głównie z futurystycznego projektu Philippa Starcka, który słynie z nowoczesnych i innowacyjnych pomysłów.

 

3. Jacht motorowy "Dubai"

Wartość: 350 milionów dolarów

Trzeci pod względem wartości jacht świata. Wiąże się z nim ciekawa historia. Konstrukcję zaczął w 1996 roku książę Brunei, ale zabrakło mu środków finansowych. W 2001 projekt przejął premier Zjednoczonych Emiratów Arabskich i doprowadził budowę do końca.

 

2. Jacht motorowy "Eclipse"

Wartość: 800 milionów dolarów (wg niektórych źródeł nawet okrągły miliard!)

Na wyposażeniu Eclipse znajduje się nawet mini łódź podwodna. Jacht motorowy należący do Romana Abramowicza, rosyjskiego magnata i właściciela m.in. klubu piłkarskiego Chelsea Londyn. Rzeczywista wartość maszyny zbudowanej w Hamburgu nigdy nie została podana do publicznej wiadomości, co czyni kwotę zapłaconą przez Abramowicza tematem licznym spekulacji medialnych.

 

1. Jacht motorowy "History Supreme"

Wartość: 5 miliardów dolarów

Najdroższy jacht na świecie to wielka zagadka. Kiedy świat obiegła informacja o tym, że tajemniczy malezyjski biznesmen kupił jacht motorowy wykonany m.in. z... kości dinozaurów oraz części meteorytów, wielu nie dawało wiary w istnienie tego cuda. A jednak! History Supreme to połączenie luksusu, nowoczesności i absolutnego szaleństwa finansowego. Podobno w środku można znaleźć rzeźbę wykonaną z kości Tyranozaura oraz wiele innych ekstrawaganckich dodatków, takich jak ściana zrobiona z części meteorytów, luksusowa butelka z 18,5 karatowym diamentem, czy akwarium wykonane z 68 kilogramów 24 karatowego złota.

Na ponad miliard dolarów wyceniany jest Admiral X Force 145, okreslany jako najbardziej luksusowy i najnowocześnieszy jacht świata. Żeby jednak "Admirał" wskoczył do rankingu, ktoś musi zapłacić za niego proponowaną cenę. Kiedy tak się stanie, X Force trafi na drugie miejsce notowania.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.