Sztormiak z żeglarskiego poligonu

2019-05-14 15:26 Materiał sponsorowany materiały firmowe

Tworzenie nowoczesnej odzieży żeglarskiej wymaga sprawdzenia jej w najtrudniejszych warunkach. Sztormiaki dla załóg biorących udział w regatach dookoła świata wymagają szczególnych działań. Firma Helly Hansen przygotowuje je z niezwykłą starannością!

Połamane maszty, potężne fale, przeraźliwe upały czy chłód,  to jedynie mały wycinek bezmiaru wyzwań, z jakimi trzeba się zmierzyć podczas rejsu dookoła świata.

Co kieruje żeglarzem, który decyduje się wziąć udział w ekstremalnej przygodzie?

Zawodowa żeglarka – Sophie Ciszek – ma za sobą doświadczenie w największych żeglarskich regatach. Jest nie tylko światowej sławy żeglarzem oceanicznym, ale również zapaloną surferką. Dzieciństwo w Australii nauczyło ją miłości do wody i hartu ducha oraz pracowitości. Po znakomitym starcie w Volvo Ocean Race 2014/2015 w żeńskim teamie ”SCA”, dołączyła do załogi hiszpańskiego jachtu ”Mapfre” w Volvo Ocean Race 2017/2018. ”Mapfre” zajął drugie miejsce w tym arcytrudnym wyścigu.

„Woda ma temperaturę zaledwie 2 stopni, wiatr szaleńczą moc, wielkość fal przekraczała naszą wyobraźnię. W takich warunkach czujesz, że to walka o życie. Fizycznie dajesz radę, bo działasz jak automat, ale psychicznie jest bardzo ciężko! Jest ci niesamowicie zimno i jest to uczucie bardzo nieprzyjemne. Żywioły nie mają litości. A jednak nie możesz się poddać. Po prostu trzeba przeć do przodu, aż do linii mety” – tak swoje zmagania opisuje Sophie.

Sophie i pozostali członkowie załogi ”Mapfre” wykorzystywali podczas swoich zmagań z oceanem, techniczną odzież firmy Helly Hansen. Norweska marka wsłuchuje się w potrzeby żeglarzy i wprowadza do przeznaczonej dla nich kolekcji specjalne innowacje, które mają chronić ich życie i wspierać w rywalizacji.

Specjalne modele odzieży dla załogi powstają już kilka miesięcy przed startem i są udoskonalane na testach podczas treningów, a nawet w trakcie Volvo Ocean Race, który jest wyjątkowym poligonem doświadczalnym dla żeglarskich ubrań technicznych. 

Tak powstał między innymi najnowszy model z linii Aegir.  The Ægir Ocean Smock Top, to sztormiak bardzo lekki, bo waga okazała się być decydującym, obok pełnej ochrony przed wodą, kryterium, na które zwracała uwagę Sophie.

W tym modelu zredukowano do minimum ilość szwów, zastępując je super wytrzymałym klejeniem elementów. Odpowiednio umieszczone elementy odblaskowe, neoprenowy fartuch w talii i kieszeń przednia wykonana z błyskawicznie schnącej siatki, tak, aby warstwa nie blokowała oddychalności kurtki. To przemyślane i sprawdzone przez załogę rozwiązania w tym modelu. Innowacyjny system wentylacji poprzez wodoodporny suwak umieszony w przedniej kieszeni, to rozwiązanie, które sprawdziło się także podczas współpracy z Thomasem Coville, żeglującym na trimaranie ”Sodebo”.

Aegir Ocean Smock Top wraz z kurtką Aegir Ocean Jacket, zapewnia optymalną ochronę podczas rejsu, kiedy wymagana jest ekstremalna ochrona przy intensywnej pracy na pokładzie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.