Biblioteka żeglarza: Nieznana marynistyka Mariusza Zaruskiego

2015-12-17 12:00 Jacek Czajewski
Biblioteka żeglarza - logo
Autor: Andreas Nicolaides

Zbiór opowiadań generała Mariusza Zaruskiego zatytułowany „Na morzach dalekich” jest zupełnie nieznany współczesnym żeglarzom, bo od ostatniego (trzeciego) jego wydania w 1929 r. nie był wznawiany. No cóż, generał Zaruski nie cieszył się sympatią władz PRL i dopiero w 2015 r. doczekaliśmy się kolejnego wydania tej książki. A bezsprzecznie jest ona tego warta!

Jej treścią są przeżycia związane z ówczesnymi rejsami Zaruskiego na handlowych żaglowcach po egzotycznych morzach Dalekiego Wschodu i wśród arktycznych lodów na przełomie XIX i XX wieku.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ RECENZJI "ŻEGLARSKICH" KSIĄŻEK W NASZEJ BIBLIOTECE ŻEGLARZA

Z kart książki bije głęboki humanizm i wrażliwość autora, a jego znajomość morskich realiów oraz literacki i malarski – wyzierający z osobiście wykonywanych ilustracji – talent sprawia, że jest to perełka marynistycznej klasyki. Rok wcześniej wznowiono inną, też nieznaną, bo wydaną w 1938 r. książkę Mariusza Zaruskiego „Na skrzydłach jachtów”. Jest to pełen zachwytu morzem i nie pozbawiony humoru opis kilku przedwojennych jego rejsów na jachtach, organizowanych po to, by „wyprowadzić Polaków na morze”. Obydwie te książki trzeba koniecznie przeczytać!

Jacek Czajewski

CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO? POLUB ŻAGLE NA FACEBOOKU

OBSERWUJ NAS NA TWITTERZE

Biblioteka żeglarza: Nieznana marynistyka Mariusza Zaruskiego
Autor: "Żagle"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.