Kapitan Pajkowska minęła Przylądek Dobrej Nadziei

2018-11-21 11:49 Aleksander Nebelski
Joanna Pajkowska w kokpicie jachtu Fanfan!
Autor: Alek Nebelski

We wtorek 20 listopada ok godz. 23:34 "Fanfan" zaliczył trawers Przylądka Igielnego, przepływając w odległości ok 300 mil. "Trawers Przylądka Agulhas! Przylądek Dobrej Nadziei już za nami! Ocean Indyjski wita!" – napisała kapitan Joanna Pajkowska na facebooku.

Cape Agulhas, czyli Przylądek Igielny, to najbardziej wysunięty na południe ląd Afryki.

Trochę wcześnie "Fanfan" zaliczył trawers Przylądka Dobrej Nadziei. To pierwszy z trzech słynnych i groźnych przylądków na trasie rejsu Joanny Pajkowskiej solo non stop dookoła świata (dwa pozostałe to Leeuwin i Horn). Niektórzy uważają, że to właśnie Przylądek Dobrej Nadziei (zwany dawniej przylądkiem Burz) i Igielny są najtrudniejsze, a to dlatego, że tu spotykają się dwa oceany (Atlantycki i Indyjski), niosące dwie bardzo różniące się masy wody. W tym miejscu spotykają się też przeciwne prądy i często bardzo silne, sztormowe wiatry.

Wydaje się jednak, że Neptun lubi panią kapitan i jest dla niej łaskawy: z mapy pogodowej widać, że Joanna Pajkowska miała wiatr połówkowy S20 i jak sama pisze, silny prąd w kierunku wschodnim. I oby tak dalej! Gratulacje dla Asi, dzięki dla "Fanfana" i wypijmy coś za Neptuna, żeby dalej sprzyjał!

Przylądek Dobrej Nadziei
Autor: archiwum Joanny Pajkowskiej Przylądek Dobrej Nadziei. Zdjęcie z pokładu jachtu "Mantra" z rejsu kpt. Pajkowskiej w 2007 roku

Trasa samotnego rejsu dookoła świata, w który Joanna Pajkowska wyruszyła 23 września z Plymouth, wiedzie klasyczną drogą – dookoła trzech przylądków: Dobrej Nadziei, Leeuwin i Horn. Czyli, najpierw z Anglii na południe i dalej na wschód, okrążając Przylądek Dobrej Nadziei, przez południowy Ocean Indyjski, na południe od Tasmanii (Przylądek Leeuwin), przez południowy Pacyfik, Horn i na północ przez Atlantyk. Powrót do Plymouth planowany po około 220 dniach żeglugi.

Więcej informacji o rejsie oraz wpisy dzielnej Pani Kapitan na bieżąco na stronie facebookowej: Asia Pajkowska - Solo 360 Nonstop
Przebieg rejsu, wraz z bieżącą pozycją, śledzić można na stronie: https://www.asiapajkowska.pl/tracking/
Najczęściej aktualizowaną pozycję można znaleźć na stronie: https://www.vesselfinder.com/pl/?mmsi=211345450

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.