Ryczące Czterdziestki przed kapitan Pajkowską

2018-11-19 11:56 Aleksander Nebelski
Asia Pajkowska
Autor: Aleksander Nebelski

Kapitan Joanna Pajkowska i "Fanfan" w swoim rejsie solo non stop dookoła świata przekroczyli magiczną szerokość S 40 stopni, czyli weszli w tzw. Ryczące Czterdziestki: "17 lis 2018 15:36:15 Jestem już poniżej 40 S, piękna żeglarska pogoda, wiatr 15-18w z baksztagu i słońce" – napisała żeglarska na profilu facebookowym.

Ryczące Czterdziestki (ang. Roaring Forties), to szerokości poniżej S 40 st. (do S 50st.). Nazwa pochodzi stąd, że zawsze tam wieje (z kierunków zachodnich) i to bardzo bardzo. Wichura "wyje", stąd Ryczące. Sztormy są w tej strefie normalnym, niemal codziennym zjawiskiem pogodowym. I "Fanfan" będzie teraz żeglował właśnie w tym pasie Oceanu Południowego przez najbliższe ok. trzy miesięce – aż do opłynięcia przylądka Horn. Na razie Asia – jak pisze – cieszy się piękną, żeglarską pogodą – i oby tak dalej!

A w tych Ryczących Czterdziestkach kpt. Pajkowska nie zapomina o domu. Na fb napisała: "Alku, jakie są współrzędne naszego domu, głównie długość? Może zauważę trawers?" No więc długość geograficzna naszego domu to: E 020032'57,65". Już niedługo...

Trasa samotnego rejsu dookoła świata, w który Joanna Pajkowska wyruszyła 23 września z Plymouth, wiedzie klasyczną drogą – dookoła trzech przylądków: Dobrej Nadziei, Leeuwin i Horn. Czyli, najpierw z Anglii na południe i dalej na wschód, okrążając Przylądek Dobrej Nadziei, przez południowy Ocean Indyjski, na południe od Tasmanii (Przylądek Leeuwin), przez południowy Pacyfik, Horn i na północ przez Atlantyk. Powrót do Plymouth planowany po około 220 dniach żeglugi.

Więcej informacji o rejsie oraz wpisy dzielnej Pani Kapitan na bieżąco na stronie facebookowej: Asia Pajkowska - Solo 360 Nonstop
Przebieg rejsu, wraz z bieżącą pozycją, śledzić można na stronie: https://www.asiapajkowska.pl/tracking/
Najczęściej aktualizowaną pozycję można znaleźć na stronie: https://www.vesselfinder.com/pl/?mmsi=211345450

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.