NAJLEPSZY LÓD, czyli czas na naukę bojerów

2018-01-10 16:21 Irmina Skawińska

Najlepszy lód to określenie towarzyszące żeglarzom klasy DN już od 50 lat. W 1967 roku odbyły się pierwsze regaty DN w Polsce. Od tego czasu Polacy stali się potęgą. Aktualnym dominatorem bojerów jest jedenastokrotny mistrz świata Karol Jabłoński. Właśnie z nim na początku grudnia odbyło się spotkanie szkoleniowe młodych adeptów w CŻW i Lodowego Słoneczna Polana w Olsztynie.

Najmłodsi startują na ślizgach klasy ICE-OPTIMIST. Kadłub to miniatura DN'a, w której pędnik „przeniesiony” został z optimista, najpopularniejszej łódki regatowej na świecie. W klasie ICE-OPTIMIST rozgrywane są regaty w trochę innej formule niż latem na optimiście. W kalendarzu regat bojerowych znany jest organizator, przybliżony termin i akwen, jednak ostatecznie decyduje „najlepszy lód” i dopiero na 48 godzin przed pierwszym startem wiadomo, gdzie odbędą się zawody.

Żeglarstwo lodowe to sport, w którym doświadczenie i umiejętności zdobywane są latami i przekazywane  bezpośrednio przez seniorów najmłodszym. W trakcie regat, na jednej trasie mogą startować dorośli, młodzież i najmłodsi (na przemian, w oddzielnych wyścigach). Młodzi zawodnicy mają możliwość obserwowania swoich mistrzów,  klasę DN znają nie tylko ze zdjęć i opowieści. Mogą porozmawiać o taktyce latania na ślizgu, o niuansach technicznych budowy bojera. Poznają etykietę żeglarską, która zawsze przekazywana była z pokolenia na pokolenie.

Żeglarstwo lodowe
Autor: Irmina Skawińska

W sezonie letnim większość „optymistycznych” regat odbywa się poza kalendarzem innych klas. A szkoda! Od starszych kolegów młodzi uczą się jeszcze jednej, może najważniejszej rzeczy: bezpiecznego zachowania na lodzie. Z uwagi na osiągane przez bojery prędkości: DN powyżej 100km/h, a ICE-OPTI powyżej 50km/h, podstawowym warunkiem jest bezpieczeństwo ludzi. Przepisy o prawie drogi na lodzie oraz zasada unikania kolizji są podstawą zimowego pływania. Przed wejściem na akwen, lód sprawdzany jest wielokrotnie, bo pojęcie „bezpieczny lód” istnieje tylko w internecie. Każdy zawodnik ICE-OPTI przechodzi szkolenie jak zachować się w przypadku wpadnięcia do wody. Reguły te przypominają trenerzy przed każdym zejściem na lód. Podstawowe osobiste wyposażenie to kamizelka asekuracyjna i kolce, do wyciągnięcia się na lód. Młodzi żeglarze wiedzą również, że nie wychodzi się na lód pojedynczo.

Istota bojerów to latanie na wietrze pozornym. „Optymistyczny” żeglarz może poczuć się wtedy jak zawodnik płynący na jachtach klasy 49er lub Nacra, nie mając ukończonych jeszcze 16 lat. W 2004 r. i 2005 r. mistrzostwo świata w klasie ICE-OPTIMIST zdobył Łukasz Przybytek. Trenerem naszej olimpijskiej załogi 49er jest z kolei mistrz świata klasy DN w kategorii junior w roku 1992 Paweł Kacprowski.

Bojery nie są widoczne w mediach, jednak nie sposób pominąć jego wkładu w proces szkoleniowy zawodnika.  „Najlepszy lód” to czas na naukę ekstremalnego żeglarstwa i spotkania z doświadczonymi bojerowcami, bo  to sport dla ludzi aktywnych i w każdym wieku.

Żeglarstwo lodowe
Autor: Irmina Skawińska
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.