Dominik Życki z Rio: "słabe" wiatry w zatoce Guanabara
Czwarty dzień olimpijskiej rywalizacji żeglarzyna pewno nie będzie przebiegał w warunkach słabowiatrowych. Znów będzie mocno wiać z zachodu na trasach zewnętrznych: Niteroi, gdzie ścigać się będzie RS:X, i Copacabana z wyścigami Nacry. Na trasach położonych na zatoce Guanabara jak co dzień możemy spodzeiwać się bardzo zmiennych warunków. Początek czwartkowych wyścigów Piotra Myszki i Gosi Białeckiej o godz. 18 czasu polskiego. Zmagań deskarzy nie pokaże Telewizja Polska. Zapraszamy jednak na relację live na naszej stronie!
Nawet Brazylijczycy nie spodziewali się chyba takiej pogody. Rio uznawane było o tej porze roku za akwen słabowiatrowy, a tymczasem mamy juz drugi dzień naprawdę silnego wiatru. Spore zamieszanie musiało tu w związku z tym zapanować, bo wciąż nie działa lokalny serwis pogodowy, który oficjalnie dostarcza informacji meteorologicznych organizatorom. Międzynarodowe serwisy pogodowe "bezlitośnie" zapowiadają jednak silny wiatr zachodni o prędkości 22 w ze szkwałami do 28 w. - czyli "mocne" 6B.
Nasi deskarze mają zaplanowane wyścigi na trasie Niteroi, położonej na otwartym morzu. Wczoraj ścigała się tam klasa Finn, w bardzo podobnych warunkach - przy silnym wietrze zachodnim i bardzo długiej i wysokiej fali. Zobaczymy, jak poradzą sobie dziś w takich warunkach Piotr Myszka i Gosia Białecka. Nie wykluczone, że sędziowie zdecydują się przenieść trasę desek na którąś z tras wewnątrz zatoki. Start klasy RSX panów zaplanowano na godzinę 13:00 (18:00 czasu warszawskiego), panie wystartują 10 minut później.
Klasa 470 kobiet, wraz z naszą załogą Agnieszka Skrzypulec i Irmina Mrózek Gliszczynska, ma dziś żeglować na trasach wewnętrznych, wewnątrz zatoki Guanabara. Pierwszy wyścig zaplanowano na godz. 13.00 na położonej przy Głowie Cukru trasie Pao de Acucar, drugi zaś powinien rozpocząć się po przepłynięciu załóg na trasę Aeroporto o godzinie 14:30. Wyścigi z poprzednich dni pokazały, że Agnieszka i Irmina będą musiały żeglować w pełni skoncentrowane, by poradzić sobie z typowo jeziorowymi, czyli bardzo zmiennymi warunkami na tych trasach.
Żeglarze klasy Laser, a więc nasz Kacper Ziemiński maja dziś wolne, zgodnie z planem odpoczywają po wczorajszych silnowiatrowych wyścigach na trasie Copacabana. Do rywalizacji wciąż przygotowują się załogi klas 49er (a także kobiecego 49er FX). Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński z niecierpliwością czekają na swoje pierwsze wyścigi zaplanowane na piątek na godzinę 13:00 czasu lokalnego.
Dziś zobaczymy w akcji także klasy, w których nie startują Polacy. Klasa 470 Panow będzie ścigać się wymiennie na tych samych trasach co 470 kobiet. Bardzo widowiskowa może być rywalizacja katamaranów klasy Nacra na otwartym oceanie na trasie Copacabana. Niewykluczone jednak, że wysoka fala oceaniczna i silny wiatr uniemożliwią rozgrywanie wyścigów tej klasy, przynajmniej na oceanie. To mogłoby być po prostu niebezpieczne dla załóg. Nie będzie dla nikogo zaskoczeniem, jeśli organizatorzy zdecydują się zmienić trasę dla katamaranów na jedną z wewnętrznych.
Na wewnętrznej trasie Escola Naval rozegrane zostaną 5. i 6. wyścig Finna, w którym już na prowadzeniu jest faworyt, Giles Scott. Brytyjczyk słabo popłynął jedynie w pierwszym wyścigu regat, później jednak wrócił do "swoich" miejsc i wskoczył na prowadzenie w generalce. Za nim stawka mocno się tasuje, choć wydaje się, że spore szanse na medal może mieć najstarszy z finnistów, ponad czterdziestoletni Vasilij Zbogar ze Słowenii.
Wczoraj rozmawiałem z sekretarz klasy Finn, Corinne McKenzie, która skarżyła się na jury. Nie wiadomo dokładnie który, ale jeden z członków jury "wlepił" wczoraj karę za pompowanie Słoweńcowi, choć na komisji regatowej powiewała flaga "O", pozwalająca na pomping bez ograniczeń. Po zakończeniu wyścigów Słoweniec złożył protest i dostał zadośćuczynienie, ale ta sytuacja świadczy o braku profesjonalizmu wśród niektórych arbitrów. Ten przypadek oraz sprawa zadośćuczynienia dla Nicka Dempseya w klasie RSX daje nam bardzo niekorzystny obraz efektów działań olimpijskiego jury. Międzynarodowa Federacja Żeglarska ma się czym zająć po zakończeniu igrzysk...
***
Czy wiesz, że...
Na fladze państwowej Brazylii odwzorowano układ gwiazd widziany w Rio de Janeiro w dniu 15 listopada 1889 r., czyli w dniu ogłoszenia kraju republiką.