Targi "Wiatr i Woda" w Warszawie już otwarte!
31. edycja Targów Sportów Wodnych i Rekreacji WIATR i WODA w Warszawie została uroczyście otwarte przez Jacka Oryla, Prezesa Zarządu Muratora EXPO i Dyrektora Targów WIATR i WODA, a także Sebastiana Nietupskiego, który jest prezesem Polskiej Izby Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych. Zapraszamy na największą wystawę dla wodniaków w Polsce! To gratka dla wszystkich miłośników sportów wodnych. Spotkajmy się na naszym wspólnym święcie w warszawskiej hali EXPO XXI przy ul. Prądzyńskiego 12/14.
Program wydarzeń
Czwartek, 28 lutego 2019
scena
12.00 Uroczyste otwarcie 31.Targów Sportów Wodnych i Rekreacji WIATR i WODA 2019
12.30 Wręczenie Nagród Magazynu „Żagle” w konkursie Jacht Roku w Polsce 2019”
12.45 Wręczenie Nagród Magazynu „Żagle” KOTNIZ Jachtowy Produkt Roku 2019
Piątek, 1 marca 2019
scena
12.00 „Żeglowanie w trudnych warunkach” Spotkanie z kapitanem Krzysztofem Baranowskim
13.00 „Osiem najczęstszych wypadków na wodzie” Zaprasza Michał Korneszczuk z firmy Pantaenius Polska
13.30-14.00 Jubileusz 50. wydania Magazynu Kajakowego WIOSŁO Krótkie przedstawienie historii czasopisma WIOSŁO począwszy od roku 2002 oraz zapowiedź programu DNIA KAJAKARZA. Prowadzi Adam Grzegorzewski – założyciel i wydawca Magazynu.
16.00 „O delfinach i interakcjach człowiek – delfin” Zaprasza Jakub Banasiak, pasjonat pelagicznych i oceanicznych drapieżników, działacz przeciwko trzymaniu delfinów w niewoli,
sala B
12.00-14.00 Nowy wymiar komfortu – klimatyzacje oraz wytwarzanie
i magazynowanie energii elektrycznej na jednostkach pływających.
Spotkanie na temat najnowszych trendów dot. klimatyzacji jachtowych
i generatorów prądotwórczych. Systemy przeznaczone dla jednostek
pływających. Na spotkaniu będzie omówiona technologia, zakres
i zastosowanie ww. systemów.
Prowadzący: Tomasz Oleś, Marine Works
Sobota, 2 marca 2019
scena
11.00 Wręczenie Nagród Magazynu „Żagle” – Gwóźdź Targów im. Jerzego Fijki oraz nagród za najładniejsze stoisko na Targach WIATR i WODA 2019
11.30 „Największe wyzwania polskiego żeglarstwa w 2019 roku”.
Gośćmi będą prezes PZŻ Tomasz Chamera, skarbnik PZŻ Jacek Pietraszkiewicz, dyrektor sportowy PZŻ Dominik Życki.
12.00 Wręczenie Nagrody Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego „Przyjazny Brzeg”
13.00 „Giżycko 2019 – nowy sezon w śródlądowej żeglarskiej stolicy Polski oraz 20-lecie Mazury Air Show” Gośćmi będą burmistrz Giżycka Wojciech Karol Iwaszkiewicz i organizator wielkiej imprezy lotniczej Stanisław Tołwiński
13.30 „Gdynia – najważniejsze wydarzenia sportowe i kulturalne morskiej stolicy żeglarstwa w sezonie żeglarskim”. Gośćmi będą przedstawiciele Gdyńskiego Centrum Sportu.
14.00 „Polskie jachty na Igrzyskach Olimpijskich Tokio 2020” Gośćmi będą Tomasz Chamera, Prezes PZŻ i Sebastian Nietupski, Prezes Polskiej Izby Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych
14.30 Przygotowania do samotnego rejsu non stop dookoła świata w 40. rocznicę rejsu kapitana Henryka Jaskuły. Gościem spotkania będzie Rafał Moszczyński, który przygotowuje się do wielkiego rejsu.
15.15 „Szczecin – żaglowce przy Wałach Chrobrego. Finał The Tall Ships Races 2021” Gośćmi będą wiceprezydent Szczecina Krzysztof Soska i organizator zlotu Jerzy Raducha
16.00 Wręczenie nagrody Magazynu „Żagle” za Najlepsze Regaty Roku Pucharu Polski Jachtów Kabinowych w sezonie 2018 i rozstrzygnięcie dorocznego konkursu fotograficznego PPJK
16.30 Prezentacja cyklu regat Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej w sezonie 2019. Gościem spotkania będzie organizator imprezy Maciej Cylupa
17.00 „Czy nurkowanie jest sexy?” Zaprasza Margita Ślizowska, aktorka, instruktorka nurkowania
Sala A
Dzień Kajakarza z Magazynem WIOSŁO
10:30 Przewodnik czy instruktor kajakowy?
Bartosz Sawicki opowie o doświadczeniach z nowym, modułowym systemem szkolenia kadry kajakowej. Prezentacja będzie bazowała na doświadczeniach z pilotażowych szkoleń, które odbyły się w zeszłym roku w Drzewicy i Tomaszowie Mazowieckim.
11.30 Zmiany w systemie szkoleń PZKaj oraz programy upowszechniające kajakarstwo realizowane przez Komisję Kajakarstwa dla Wszystkich Polskiego Związku Kajakowego
Elżbieta Jaworska – wiceprzewodnicząca Komisji Kajakarstwa dla Wszystkich PZKaj – przedstawi proponowane zmiany w systemie szkoleń Instruktorów Turystyki i Rekreacji PZKaj oraz programach realizowanych przez Komisję Kajakarstwa dla Wszystkich, w tym dotowanych przez Ministerstwo Sportu i Turystyki.
12:00 Wyprawa rzeką Río Marañón
Marek Mazur przybliży szczegóły wyprawy płynącą w Andach Peruwiańskich rzeką Río Marañón, która posiada źródła na wysokości ok. 4300 m, a po połączeniu z Ukajali, przyjmuje nazwę Amazonka.
13:00 Dwoje na bezludnej wyspie – rzecz o kajakarstwie romantycznym. O doktorze i Pimpie, magii wiślanych wysp w świetle księżyca, pikantnej tajemnicy Biebrzy oraz o wiciu gniazda na Bugu i weselu na bezludnej wyspie. O urokach i skutkach pływania we dwoje opowiedzą Ewa Kruszewska i Dariusz Kamiński.
13:30 50. wydanie Magazynu Kajakowego WIOSŁO. Wszystko zaczęło się w roku 2002. Ten mały jubileusz niech będzie pretekstem do przedstawienia historii Magazynu i ludzi go tworzących.
14:00 Dookoła Szkocji O krainie klifów, jaskiń, bram i tuneli skalnych oraz jak sobie radzić z pływami opowie Piotr Opacian.
15:00 Wyprawa śladami Aleksandra Czekanowskiego OLENIOK 2019
Uczestnicy wyprawy przypomną postać Aleksandra Czekanowskiego i jego pionierskich odkryć z końca XIX w., jak również przybliżą aspekty związane z samymi przygotowaniami do kajakowej wyprawy, która wyruszy w połowie czerwca.
15:30 Ekspedycje (bardzo) lokalne Sudawców
Hubert i Miłosz Stojanowscy opowiedzą o działaniach związanych z jeziorami i rzekami Suwalszczyzny. Ojciec i syn od lat udowadniają, że ciekawe projekty można robić nawet w miejscu swojego zamieszkania. Ich ostatni pomysł to: „26 jezior. Kajakami Północy po wodach Suwalskiego Parku Krajobrazowego”.
16:15 Sardynia – Karaiby Europy
Agata Nowak i Marek Werner z WAKK „Habazie” pokażą, że wcale nie trzeba wydać fortuny, żeby spędzić niezapomniany
urlop na Sardynii. Opowiedzą o pływaniu w lazurowej i niesamowicie przejrzystej wodzie, spaniu na pięknych i pustych plażach oraz zwiedzaniu jaskiń dostępnych jedynie od strony morza.
17:00 Babajaki
Gdzie kucharek sześć – tam nie ma co jeść. Tak mówi przysłowie… a co jeśli kucharek jest 12,a na dodatek pojechały razem na kajaki? Wtedy mamy mieszankę wybuchową, która najczęściej wybucha śmiechem. Ten wyjazd, to nic innego jak Babajaki!
sala B1
10.30-12.00 Podstawy nawigacji elektronicznej. Jak bezpiecznie nawigować wykorzystując wszystkie dostępne nowinki techniczne. Mapy elektroniczne, programy nawigacyjne, GPS, AIS, urządzenia mobilne.
Zaprasza kapitan jachtowy i motorowodny Grzegorz Pawlak, eNavigare.pl
13.00 „Wyznania egzaminatora Yachtmasterów”. Spotkanie z Tomem Cunliffe’em – brytyjskim żeglarzem i dziennikarzem z 50-letnim doświadczeniem pod żaglami, instruktorem i egzaminatorem Royal Yachting Association, związanym z legendarnym magazynem żeglarskim „Yachting Monthly”. Zaprasza Wydawnictwo Nautica
14.00 Co zrobić, by polskie brzegi stały się bardziej przyjazne? – spotkanie z laureatami Nagrody „Przyjazny Brzeg”
sala B2
15.00 IT Cup
Pierwsze Międzynarodowe Żeglarskie Mistrzostwa Branży Teleinformatycznej w Klasie Puck, 6-9 czerwca 2019 roku w Pucku.
sala C
Nurgres 2019
prezentacje Nurgresu dotyczące nurkowania – pięknych miejsc, podwodnego fotografowania, rekordzistów świata, freedivingu, historii, podwodnej archeologii. Z pełnym opisem wykładów można zapoznać się na stronie www.podwodnaprzygoda.pl w zakładce Nurgres.
Niedziela, 3 marca 2019
scena
11.00 Rozstrzygnięcie i wręczenie nagród konkursu fotograficznego Pantaenius Jacht Foto
11.30 Ludzie z rzeki, czyli pływamy po Wiśle. Gośćmi będą Andrzej Stański, Jacek Marczewski i Kasper Orkisz – wodniacy, organizatorzy i uczestnicy rejsów oraz imprez kulturalnych nad Wisłą.
12.00 Prezentacja laureatów konkursu Rejs Roku i zdobywców głównej nagrody „Srebrny Sekstant”. Gośćmi będą sekretarz konkursu Aleksander Gosk oraz tegoroczni laureaci Mariusz Koper i Szymon Kuczyński
13.00 Wręczenie Nagród Magazynu „Żagle” im. Leonida Teligi za rok 2018 w kategorii publikacja o tematyce żeglarskiej i w kategorii wyczyn żeglarski.
14.00 Prezentacja laureata Nagrody im. Leszka Wiktorowicza za rok 2018, przyznawanej przez Press Club Polska, Miasto Gdynia i Bractwo Kaphornowców. Gościem będzie kapitan Mariusz Koper, nagrodzony za rejs jachtem „Katharsis II” dookoła Antarktydy.
14.30 „Asia Pajkowska w samotnym rejsie non stop dookoła świata.” Gościem będzie kapitan Aleksander Nebelski na bieżąco śledzący przebieg rejsu.
15.00 O archipelagu wysp Fernando de Noronha, należącym do Brazylii opowie Wojciech Jarosz – zapalony ornitolog, żeglarz, narciarz, motocyklista i nurek
sala A
11.00-13.00 Bezpieczny Rejs dookoła Świata. Żeglowanie i życie na morzu w praktyce. Planowanie, wyposażenie jachtu i załogi, meteorologia, nawigacja i praktyka w podróży, w zatokach, portach i marinach. Zaprasza Wydawnictwo Nautica
14.30-15.30 Finał konkursu Żeglarz Roku 2018 Magazynu „Wiatr”
sala B1
10.30 „Astronawigacja krok po kroku. Jak wyznaczyć swoją pozycję”. Zaprasza kapitan Mariusz Główka
12.00 Zdalne monitorowanie parametrów jachtu
Czy wiesz, że większość zatonięć jachtów ma miejsce w porcie? Co zrobić aby armator spał spokojnie? Jak zdalnie mieć pełen obraz sytuacji na jachcie. Zaprasza kapitan jachtowy i motorowodny Grzegorz Pawlak, eNavigare.pl
13.00 Regaty o Puchar Dzielnicy Wisła i Rejs Wisłą – Warszawa – Gdańsk. Zapraszają Żagle Warszawskie, prowadzenie – Kasper Orkisz – organizator i uczestnik rejsów oraz imprez kulturalnych nad Wisłą.
sala C
Nurgres 2019
prezentacje Nurgresu dotyczące nurkowania – pięknych miejsc, podwodnego fotografowania, rekordzistów świata, freedivingu, historii, podwodnej archeologii. Z pełnym opisem wykładów można zapoznać się na stronie www.podwodnaprzygoda.pl w zakładce Nurgres.
Kiedy i jak na targi?
31. Targi WIATR i WODA tradycyjnie trwać będą cztery dni –
od 28 lutego do 3 marca 2019 roku
28 lutego, w godz. 11.00 – 17.00
1 marca, w godz. 10.00 – 18.00
2 marca, w godz. 10.00 – 18.00
3 marca, w godz. 10.00 – 16.00
Uroczyste otwarcie Targów WIATR i WODA: 28 lutego o godz. 12.00 (scena główna).
Cennik biletów dostępnych w kasach
targowych oraz w serwisie twojbilet24.pl
Taniej w dni powszednie
tańsze bilety dla wszystkich, którzy zechcą odwiedzić Targi w czwartek lub piątek.
Bilet normalny jednokrotnego wstępu
• 25 zł – bilet wstępu na targi w czwartek lub piątek (28 lutego lub 1 marca)
• 30 zł – bilet wstępu na targi w sobotę lub niedzielę (2 lub 3 marca)
Bilet ulgowy jednokrotnego wstępu
• 15 zł – bilet wstępu na targi w czwartek lub piątek (28 lutego lub 1 marca)
• 20 zł – bilet wstępu na targi w sobotę lub niedzielę (2 lub 3 marca)
Cennik biletów dostępnych wyłącznie w serwisie twojbilet24.pl
Taniej dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej
Dla osób, które chcą otrzymywać od nas najświeższe informacje, przygotowaliśmy promocję „Taniej dla Tych, którzy chcą wiedzieć więcej” na bilety wstępu na Targi zakupione w serwisie twojbilet24.pl. Bilety są tańsze o 2 zł* w porównaniu do cen regularnych, w związku z wyrażeniem zgody na otrzymywanie informacji.
*oferta nie dotyczy biletu promocyjnego
wraz z 6-miesięczną prenumeratą „Żagli”
Bilet normalny jednokrotnego wstępu:
• 23 zł – bilet wstępu na Targi w czwartek lub piątek (28 lutego lub 1 marca)
• 28 zł – bilet wstępu na Targi w sobotę lub niedzielę (2 lub 3 marca)
Bilet ulgowy jednokrotnego wstępu:
• 13 zł – bilet wstępu na Targi w czwartek lub piątek (28 lutego lub 1 marca)
• 18 zł – bilet wstępu na Targi w sobotę lub niedzielę (2 lub 3 marca)
Aby skorzystać z promocji, należy podczas zakupu zaznaczyć opcję „Chcę otrzymywać najświeższe informacje”
Taniej z prenumeratą „Żagli”
promocyjny bilet pakietowy – bilet wstępu na Targi (w dowolny dzień) wraz z 6-miesięczną prenumeratą magazynu „Żagle”*.
Bilet normalny jednokrotnego wstępu wraz z 6-miesięczną prenumeratą „Żagli”:
• 69 zł – w pakiecie: bilet jednokrotnego wstępu na Targi w dowolny dzień (28 lutego – 3 marca) oraz 6-miesięczna prenumerata magazynu „Żagle” (numery od 4/2019 do 9/2019)
Karnet wielokrotnego wstępu:
• 30 zł – karnet wielokrotnego wstępu na Targi w dowolnie wybrany dzień (28 lutego – 3 marca)
Wstęp wolny przysługuje:
• osobom z widoczną niepełnosprawnością, także w towarzystwie opiekuna
• dzieciom poniżej 12. roku życia
• seniorom po 70. roku życia (po okazaniu dowolnego dokumentu z datą urodzenia)
• dziennikarzom, po dokonaniu procedury akredytacyjnej na stronie twojbilet24.pl
• zorganizowanym grupom dzieci i młodzieży szkolnej po dokonaniu rejestracji na stronie twojbilet24.pl
Bilet ulgowy przysługuje (za okazaniem stosownej legitymacji):
• uczniom powyżej 12. roku życia
• studentom do 26. roku życia
• emerytom i rencistom
*** Bilet zakupiony drogą elektroniczną nie podlega zwrotowi!
Dojazd na Targi WIATR i WODA
Centrum EXPO XXI przy ul. Prądzyńskiego 12/14 w Warszawie położone jest w odległości 4 km od ścisłego centrum miasta. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc parkingowych, zachęcamy do korzystania ze środków komunikacji miejskiej (www.ztm.waw.pl).
Pociąg
Z Warszawy Śródmieście do Dworca Warszawa Zachodnia liniami
Kolei Mazowieckich: R1, R7, R8 (www.mazowieckie.com.pl) oraz Szybkiej Kolei Miejskiej: S1 i S2 (www.skm.warszawa.pl). Centrum EXPO XXI położone jest w odległości 850 m od dworca Warszawa Zachodnia, dojście pieszo z dworca PKP wzdłuż ul. Tunelowej, a następnie ul. Prądzyńskiego trwa około 15 minut.
Autobus
Z centrum miasta autobusami linii: 105 (Przystanek Nowy Świat), 171 (Dworzec Centralny), 159 (Plac Konstytucji), 167 (Metro Politechnika), 178 (Plac Zamkowy), 523 (Marszałkowska).
Metro
Należy wysiąść na przystanku Metro Rondo Daszyńskiego,
następnie wsiąść do linii autobusowej 178 i dojechać
do przystanku PKP Kasprzaka.
Korzystając z linii metra M1, należy dojechać do przystanku Metro Świętokrzyska i zmienić linię metra na M2, a następnie autobusem 178 dojechać do przystanku PKP Kasprzaka.
Tramwaj
Liniami 7 lub 9 należy dojechać do przystanku Pl. Zawiszy, następnie przesiąść się do autobusu linii 127, 158, 159 lub 523, jadących w kierunku ul. Kasprzaka i wysiąść na przystanku PKP Kasprzaka lub ul. Prądzyńskiego.
Dojazd z Lotniska Chopina w Warszawie
Centrum EXPO XXI położone jest w odległości 11 km od lotniska,
dojazd samochodem lub taksówką trwa około 15 minut.