Jacht Roku 2020 w Polsce: jubileuszowi zwycięzcy

2020-01-01 9:12 Dominik Życki
Jacht Roku w Polsce 2020
Autor: redakcja "Żagli"

Tradycyjnie już w noc sylwestrową prezentujemy na naszym portalu wyniki konkursu Jacht Roku w Polsce. W tym roku obchodzimy mały jubileusz – nagrody przyznajemy po raz dziesiąty. Oto Jachty Roku i Konstruktor Roku 2020!

W trakcie tej mijającej dekady jachting bardzo się zmienił, co doskonale widać także po rozłożeniu zgłoszeń do konkursu, typach jednostek nominowanych i nagrodzonych. Także nazwiska projektantów roku odzwierciedlają trend rynkowych zmian. Zapraszamy do lektury lutowo-marcowych "Żagli", gdzie szerzej przybliżymy nagrodzone konstrukcje.

Laureaci konkursu Jacht Roku w Polsce 2020:

Jachtowy Konstruktor Roku 2020 – Paweł Denert

W jednej z pierwszych edycji naszego konkursu nagrodę Konstruktora Roku otrzymał Jacek Centkowski, znany chyba wszystkim miłośnikom jachtingu projektant jednostek żaglowych i motorowych. Po blisko dekadzie nagrodę odbierze wspólnik i jednocześnie zięć słynnego konstruktora. Początkowo Paweł Denert, absolwent wydziału architektury Politechniki Gdańskiej, był "prawą ręką" teścia-projektanta, jednak obecnie jest głównym konstruktorem Centkowski & Denert Design Studio. Wszystkie nowe modele Jeanneau Merry Fisher i Marlin wyszły spod jego ręki, konstruował także houseboaty: SunCamper 30, Janmor 700, Balt 818 Tytan czy SunCamper 35. Takie portfolio pozwala przypuszczać, że nazwisko Paweł Denert nie raz ujrzymy jeszcze przy opisie kolejnych jachtów, jakie powstaną w bliższej i dalszej przyszłości.

Paweł Denert
Autor: archiwum Centkowski&Denert Yacht Design

Jacht Żaglowy do 7,5 m długości

Fusion Sailboat – zgłoszony przez firmę JoinUs

dane techniczne
długość kadłuba 3,60 m
szerokość 1,45 m
masa 62 kg
powierzchnia żagli 7,00-8,20 + 7,00 m2
kategoria CE D3
cena od ok. 14 tys. zł (w tym VAT)

To jeden z najbardziej uniwersalnych jachtów odkrytopokładowych, na jakich żeglowaliśmy. Może służyć do nauki, małej turystyki i regat. Z najbardziej regatowym takielunkiem osiąga z łatwością prędkości rzędu 14 w, zapewniając przy tym mnóstwo przyjemności z żeglowania. Można nim pływać w pojedynkę, jak również w 2 lub nawet 3 osoby, choć w tej ostatniej konfiguracji chodzi raczej o osoby młode i lekkie. Można przewozić go na dachu auta, łatwo przygotowuje się do żeglowania i obsługuje.

Jednostki nominowane w kategorii Jachty Żaglowe do 7,5 m długości

Diamant 650GT – zgłoszony przez stocznię Jantar Krzysztof Kołakowski
Beneteau First 18 – zgłoszony przez firmę Powerboats

Fusion Sailboat
Autor: mat. firmowe Fusion Sailboat

Jacht Żaglowy powyżej 7,5 m długości

Jeanneau Sun Odyssey 410 – zgłoszony przez firmę Dobre Jachty

dane techniczne
długość kadłuba 11,99 m
szerokość 3,99 m
masa 8962 kg
pow. żagli 80,40 m2
liczba kabin/koi/toalet 2-3/6-9/1-2
cena od ok. 195 tys. euro netto + 23% VAT w Polsce

Jacht do morskiej turystyki zaprojektowany przez Marca Lombarda ma wystający nad powierzchnię wody dziób o odwróconym pochyleniu, dwie płetwy sterowe, łamane poszycie, zintegrowany bukszpryt i wysuwany ster strumieniowy. Za jasny, nowoczesny i przytulny wystrój wnętrza o wzorcowej ergonomii odpowiada biuro designerskie Jean-Marca Piatona. Podobnie jak w nieco większych SO 440 i 490, półpokłady łagodnie schodzą w dół wokół kokpitu, umożliwiając łatwe zejście z pokładu.

Jednostki nominowane w kategorii Jachty Żaglowe powyżej 7,5 m długości

Viko S35 – zgłoszony przez stocznię Viko Yachts
Bavaria C50 – zgłoszona przez firmę Yachts & Yachting

Jeanneau Sun Odyssey 410
Autor: mat. firmowe Jeanneau Sun Odyssey 410

Jacht Żaglowy Specjalne

Fountaine Pajot 45 – zgłoszony przez firmę Yachts & Yachting

dane techniczne
długość 13,45 m
szerokość 7,55 m
masa 14 021 kg
pow. żagli 124,00 m2
liczba kabin/koi/toalet 3-4/6-8/3-4
cena od ok. 436 tys. euro netto + 23% VAT w Polsce

Okienka w pływakach w kształcie odwróconego trapezu, duże przyciemniane okna nadbudówki o oryginalnym kształcie, linia lekko wznoszącego się daszku nadbudówki i smukły, ponad 18–metrowy maszt czynią tę jednostkę harmonijnie i zgrabnie skonstruowaną. Najnowszy Fountaine Pajot świetnie żegluje, co nie dziwi zważywszy na fakt, że budowany jest w stoczni założonej przez słynnego żeglarza olimpijczyka. Wieloletnie doświadczenie producenta przekłada się także na komfort – nie brakuje tu przestrzeni, a armator może wybrać wnętrze 3– lub 4 kabinowe z odpowiednią liczbą toalet.

Jednostki nominowane w kategorii Jachty Żaglowe Specjalne

Bali 4.1 – zgłoszony przez firmę Jachtchorwacja.pl
Lagoon 46 – zgłoszony przez firmę Dobre Jachty

Fountaine Pajot 45
Autor: mat. firmowe Fountaine Pajot 45

Jacht Motorowy do 9 m długości

Parker 790 Explorer – zgłoszony przez firmę Parker Poland

dane techniczne
długość całkowita kadłuba 8,44 m
szerokość całkowita 2,87 m
masa bez silnikiem 2450 kg
maks. moc silnika 300 KM/221 kW
kategoria projektowa CE B8/C10
cena od 235 700 zł brutto

Parker 790 Explorer powstał na zamówienie licznych klientów firmy poszukujących pewnego kompromisu w swych rodzinach podczas używania jachtu motorowego do spędzania czasu wolnego. Z jednej strony męska część zainteresowana jest najważniejszymi dla nich funkcjami pozwalającymi na wygodne zabawy w stylu wędkowania, z drugiej żeńska połowa nade wszystko przedkłada wygodę i komfort podróżowania. Stąd powstał właśnie explorer, który łączy w sobie funkcjonalność łodzi dla wędkarzy i wygodnego rodzinnego cruisera. Nadbudówka jest trochę krótsza niż w wersji weekend (dla całej rodziny) i dłuższa niż w pilothouse (dla miłośników „moczenia kija”). Łódkę cechują też doskonałe parametry nautyczne, jest dynamiczna i szybko rozpędza się do prędkości ślizgowej. Maksymalnie osiąga około 40 w, o ile wyposaży się ją w najmocniejszy dostępny silnik zaburtowy 300 KM.

Jednostki nominowane w kategorii Jachty Motorowe do 9 m długości

VTS 5.70 Flyingshark – zgłoszony przez firmę VT-Sport
Northmaster 635 Cruiser – zgłoszony przez firmę Marinero

Parker 790 Explorer
Autor: mat. firmowe Parker 790 Explorer

Jacht Motorowy powyżej 9 m długości

Monte Carlo Yacht MCY 66 – zgłoszony przez firmę RR Yachts

dane techniczne
długość całkowita 20,11 m
szerokość całkowita 5,20 m
zanurzenie (bez silnika) 0,80 m
masa 36000 kg
maks. moc silnika 2 x 1200 KM/2 x 895 kW
cena od 1,7 mln euro + VAT

MCY 66 to nowy, najmniejszy model jachtu motorowego z ekskluzywnej stoczni Monte Carlo Yachts z Montfalcone, zastępujący w jej ofercie MYC 65. Na jednostce tej zaprojektowano niezwykle dużo komfortowych miejsc przede wszystkim do wypoczynku na powietrzu, od przestronnego kokpitu dziobowego z oryginalnymi sunpadami, poprzez duży zadaszony kokpit rufowy, na obszernym i również zadaszonym flybridge’u skończywszy. Komfort we wnętrzu zadowoli najbardziej wybrednego konesera, a użyte do wykończenia materiały całkowicie odpowiadają wysokiej klasie jachtu. Funkcjonalnie zaprojektowana kabina armatorska bardziej przypomina luksusowy apartament na lądzie niż kajutę morską. Dwa potężne, ponad 1000–konne (maks. 1200) jednostki napędowe potrafią rozpędzić go do ponad 30 w, a najbardziej ekonomiczne pływanie osiąga się przy prędkości 24-25 w.

Jednostki nominowane w kategorii Jachty Motorowe powyżej 9 m długości

Galeon 680 Fly – zgłoszony przez stocznię Galeon
Prestige 590 – zgłoszony przez firmę Dobre Jachty

Monte Carlo Yacht MCY 66
Autor: mat. firmowe Monte Carlo Yacht MCY 66

Jacht Motorowy Specjalny

Bali 4.3 MY – zgłoszony przez firmę Jachtchorwacja.pl

dane techniczne
długość całkowita 13,10 m
szerokość całkowita 7,12 m
zanurzenie 0,90 m
masa 13500 kg
maks. moc silnika (przyczepnego) 2 x 150 KM/2 x183 kW
cena od 513,9 tys. euro (plus 23% VAT w Polsce)

Motorowy katamaran Bali 4.3 MY jest pierwszym i jak dotąd jedynym modelem wielokadłubowca tej marki poruszającego się za pomocą napędu mechanicznego. Wykorzystano w nim liczne rozwiązania techniczne i technologiczne sprawdzone w różnych modelach katamaranów żaglowych produkowanych w tej francuskiej stoczni należącej do Grupy Catana. Jednym z najciekawszych jest podnoszona całkowicie tylna ściana (wraz z drzwiami) oddzielająca kokpit centralny od rufowego. Dzięki temu uzyskuje się niezwykle obszerne wnętrze, całkowicie zadaszone, obejmujące ponad 2/3 pokładu. W konstrukcji katamaranu zastosowano połączenie kadłubów na dziobie konstrukcją z laminatu, co z jednej strony doskonale usztywnia całą jednostkę, a z drugiej pozwala na zabudowanie tam ciekawych elementów przeznaczonych do wypoczynku.

Jednostki nominowane w kategorii Jachty Motorowe Specjalne

Fountaine Pajot MY 40 – zgłoszony przez Yachts & Yachting
Balt 918 Tytan – zgłoszony przez stocznię Balt Yacht

Bali 4.3 MY
Autor: mat. firmowe Bali 4.3 MY

Zwycięzcom 10. edycji konkursu Jacht Roku w Polsce 2020 serdecznie gratulujemy!

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.