Nominowani w konkursie KOTNIZ Jachtowy Produkt Roku 2019

2018-10-29 13:47 Dominik Życki
KOTNIZ Jachtowy Produkt Roku 2019
Autor: Redakcja "Żagli"

Jachtowy Produkt Roku to konkurs organizowany przez „Żagle” już po raz drugi. Chcemy wyłonić w nim ciekawe, innowacyjne i przydatne produkty z szeroko pojętego osprzętu i wyposażenia. Na Targach „Wiatr i Woda” w Katowicach przyznaliśmy nominację dwunastu najciekawszym, naszym zdaniem, produktom zgłoszonym do drugiej edycji organizowanego przez „Żagle” konkursu. Oto one!

 W naszym konkursie mogą wziąć udział wszystkie przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją lub sprzedażą osprzętu i wyposażenia do łodzi, jachtów i sportów wodnych. Reprezentanci tych firm musieli w tym celu wysłać zgłoszenia, po maksymalnie jednym w każdej z czterech kategorii. W sumie do drugiej edycji konkursu zebraliśmy 25 zgłoszeń, a nominację uzyskało 12 produktów. Zwycięzców ogłosimy na marcowych Targach „Wiatr i Woda” w 2019 r.

Przedstawiamy

Partner naszego konkursu, białostocka firma Kotniz produkuje elementy ze stali kwasoodpornej i aluminium przeznaczone do łodzi żaglowych i motorowych. Obecnie odbiorcami tych produktów są największe stocznie jachtowe na świecie oraz klienci indywidualni. Kotniz wytwarza także drzwi przesuwne, harmonijkowe oraz rozwierne.

Produkty nominowane w II edycji konkursu KOTNIZ Jachtowy Produkt Roku 2019

kategoria Osprzęt i wyposażenie jachtu lub łodzi

Masa uszczelniająca i klejąca MS Polymer Sea-Line Troton Sp. z o.o.

MS Polymer ułatwia montaż elementów wyposażenia (okucia, knagi, etc.), zapewniając elastyczne, trwałe, wodoszczelne i odporne na UV połączenie. Opakowania z MS Polymer mają innowacyjny system dozowania, ułatwiający precyzyjną i prostą aplikację. Masa charakteryzuje się doskonałymi właściwościami uszczelniającymi i klejącymi, umożliwiając łączenie: laminatów (żelkotów), drewna (również egzotycznego), pleksi i poliwęglanów, powierzchni lakierowanych, stali oraz betonu w dowolnych kombinacjach. Powierzchnie nie wymagają gruntowania podłoża. MS Polymer można wykorzystywać do montażu elementów nad i pod linią wody. Kartusze z MS Polymer można nabyć w sklepach żeglarskich w cenie od 38 zł.

Więcej: www.sea-line.eu

 Masa uszczelniająca i klejąca MS Polymer Sea-Line
Autor: materiały firmowe Kat. Osprzęt i wyposażenie jachtu lub łodzi: Masa uszczelniająca i klejąca MS Polymer Sea-Line – Troton Sp. z o.o.. Ułatwia montaż elementów wyposażenia kadłuba (okucia, knagi, etc.), zapewniając elastyczne, trwałe, wodoszczelne i odporne na UV połączenie różnych typów materiałów. Opakowania z MS Polymer mają innowacyjny system dozowania, ułatwiający precyzyjną i prostą aplikację.

Stabilizatory przechyłów bocznych Quick MC2X Taurus Sea Power

Włoska firma Quick, producent wysokiej jakości wind kotwicznych, w tym roku zaprezentowała pierwszą w swej ofercie rodzinę stabilizatorów żyroskopowych przeciwstawiających się kołysaniu jachtu. W ofercie Anti-Roll Gyro Stabilizers MC2X jest dziewięć modeli o momencie od 5560 do 55882 Nm, montowanych na jachtach różnej wielkości. Stabilizatorem można sterować za pomocą zdalnego pilota z dotykowym wyświetlaczem o przekątnej 4 lub 5 cali lub też na ekranie dotykowym na tablecie lub smartfonie, po zainstalowaniu aplikacji. Także jego wydajność rejestruje się na aplikacji smartfonowej. Cena zależy od wersji.

Więcej: www.taurus.gda.pl

Stabilizatory przechyłów bocznych Quick MC2X
Autor: materiały firmowe Kat. Osprzęt i wyposażenie jachtu lub łodzi: Stabilizatory przechyłów bocznych Quick MC2X – Taurus Sea Power. Stabilizator żyroskopowy przeciwstawia się kołysaniu jachtu. W ofercie Anti-Roll Gyro Stabilizers MC2X jest 9 modeli o momencie od 5560 do 55882 Nm, do łodzi różnej wielkości. Stabilizatorem steruje się za pomocą ekranu dotykowego, a jego wydajność rejestruje na aplikacji smartfonowej.

Ultrasoniczny system przeciwporostowy Sonihull Marine Works

System Sonihull firmy NRG Marine działa przez wytwarzanie impulsów energii ultradźwiękowej o wielu częstotliwościach. Mikroskopijne pęcherzyki powstają pod wpływem podciśnienia, podczas gdy dodatnie ciśnienie imploduje, tworząc podwodną mgiełkę bąbelków znaną jako kawitacja. Energia ta buduje wzór przemiennego dodatniego i ujemnego ciśnienia. Rezultatem implozji jest działanie mikrostrumieniem, które tworzy efekt czyszczenia na powierzchni kadłuba pod wodą. Strumień ten rezonuje i niszczy organizmy jednokomórkowe, takie jak glony. Usunięcie początkowego ogniwa w łańcuchu pokarmowym zapobiega pojawianiu się kolejnych, czyli skorupiaków i innych żyjątek.

Więcej: www.marineworks.eu

Ultrasoniczny system przeciwporostowy Sonihull
Autor: materiały firmowe Kat. Osprzęt i wyposażenie jachtu lub łodzi: Ultrasoniczny system przeciwporostowy Sonihull – Marine Works. Sonihull działa wytwarzając impuls energii ultradźwiękowej w wielu częstotliwościach. Energia ta tworzy wzór przemiennego dodatniego i ujemnego ciśnienia. Rezultatem jest efektywny mikrostrumień, czyszczący kadłub poniżej linii wodnej.

kategoria Silniki i napędy

Silnik Yamaha 425 V8 XTO Offshore Yamaha Motor Polska

Japoński koncern opracował tę potężną, zaburtową jednostkę od podstaw, celem „zatrudnienia” jej do pchania ciężkich łodzi morskich w najtrudniejszych warunkach. Przy pojemności skokowej ponad 5,6 l Yamaha generuje aż 425 KM, co uzyskano, stosując m.in. bezpośredni wtrysk paliwa oraz zintegrowany, elektryczny układ sterowania. Silnik wytwarza niespotykanie do tej pory potężny uciąg na biegu wstecznym. Dopracowano go także pod kątem łatwości użytkowania – wymiana oleju w spodzinie nie wymaga wyjmowania tego kolosa z wody. Na uwagę zasługuje także ultranowoczesna stylistyka ośmiocylindrowej Yamahy.

Więcej: www.yamaha-motor.pl

Silnik Yamaha 425 V8 XTO Offshore
Autor: materiały firmowe Kat. Silniki i napędy: Silnik Yamaha 425 V8 XTO Offshore - Yamaha Motor Polska. Ten potwór ma pojemność 5,6 l, generuje 425 KM i jest pierwszym silnikiem z bezpośrednim wtryskiem paliwa i zintegrowanym elektrycznym układem sterowania. Generuje ponad 300 proc. większy uciąg na biegu wstecznym. Wymiana oleju w spodzinie nie wymaga wyjęcia go z wody.

Silnik Yanmar 3JH40 Taurus Sea Power

Nowość firmy Yanmar to najmniejszy i najlżejszy na świecie morski silnik stacjonarny do jachtów i łodzi, w którym zastosowano system wtrysku paliwa typu Common Rail. Przy 1,6 l pojemności ten trzycylindrowy, chłodzony wodą, rzędowy diesel generuje 40 KM mocy, konsumując śladowe ilości paliwa przy niskiej emisji spalin. Napęd spełnia normy Tier 3 i EU RCD Tier 2, co oznacza praktycznie bezdymną pracę. Przeznaczono go do jachtów żaglowych i katamaranów do 45 stóp, małych łodzi motorowych lub lekkich jednostek handlowych. Waży tylko 192 kg i może być obsługiwany za pomocą standardowych mechanicznych urządzeń lub elektronicznego systemu sterowania VC10.

Więcej: www.taurus.gda.pl

Silnik Yanmar 3JH40
Autor: materiały firmowe Kat. Silniki i napędy: Silnik Yanmar 3JH40 – Taurus Sea Power. Najmniejszy i najlżejszy na świecie morski silnik stacjonarny do jachtów z systemem wtrysku paliwa typu Common Rail. Przy 1,6 l pojemności ten trzycylindrowy rzędowy diesel generuje moc 40 KM, zapewniając przy tym niewielkie zużycie paliwa i niską emisję spalin.

Silnik Mercury V8 4,6 L 250/300 KM Parker Poland

Na nowej platformie V8 oparto trzy wersje Mercury: Verado o mocach 250-300 KM, Sea Pro 225-300 KM oraz Pro XS 200-300 KM. Dzięki zastosowaniu w ich konstrukcji nowoczesnych komponentów i systemów elektronicznych są one najlżejsze w swoich klasach, mają większą wydajność i przede wszystkim spalają znacznie mniej paliwa. Wyposażono je też w zaawansowane systemy tłumiące hałas i wibracje oraz w ulepszone , precyzyjne sterowanie. Najnowsze silniki zaburtowe Mercury otrzymały także zupełnie nowy, ultranowoczesny design. Oparty na tych jednostkach Mercury 300 Racing już stał się obiektem pożądania ścigających się motorowodniaków.

Więcej: www.parker.com.pl

Silnik Mercury V8 4,6 L 250/300 KM
Autor: materiały firmowe Kat. Silniki i napędy: Silnik Mercury V8 4,6 L 250/300 KM – Parker Poland. Na nowej platformie V8 oparto trzy wersje Mercury: Verado o mocach 250-300 KM, Sea Pro 225-300 KM oraz Pro XS 200-300 KM. Mają one systemy tłumiące hałas i wibracje, ulepszone sterowanie, ultranowoczesny design, minimalną masę i spalają bardzo mało paliwa.

kategoria Elektronika jachtowa

Antena radaru Raymarine Quantum 2 Doppler Eljacht

Nominowana antena radaru firmy Raymarine bazuje na nowoczesnej technologii kompresji impulsów CHIRP Quantum 2, która zapewnia doskonałe wykrywanie kontaktów na długich i ekstremalnie krótkich dystansach. Zastosowany w niej system zaawansowanego przetwarzania o nazwie Doppler stale podświetla poruszające się kontakty radaru i oznacza je kodowanymi kolorami dla zaznaczenia, czy zbliżają się czy oddalają. Quantum z Dopplerem ułatwia więc znacząco rozróżnianie potencjalnie niebezpiecznych kontaktów podczas nawigowania w strefach o dużym natężeniu ruchu. Do tego Quantum waży połowę mniej niż porównywalne radary magnetronowe.

Więcej: www.eljacht.pl

Antena radaru Raymarine Quantum 2 Doppler Eljacht
Autor: materiały firmowe Kat. Elektronika jachtowa: Antena radaru Raymarine Quantum 2 Doppler Eljacht. Antena radaru z technologią unikania kolizji Doppler wykorzystuje nową generację kompresji impulsów CHIRP Quantum 2, który daje o wiele większą pewność w rozpoznawaniu obiektów na długich i ekstremalnie krótkich dystansach. System dla zaznaczenia czy obiekty zbliżają się czy oddalają oznacza je kolorami.

Echosonda Garmin Panoptix LiveScope Garmin Polska

Najnowsza echosonda Garmina to urządzenie działające w dwóch trybach: z wiązką w dół i z wiązką do przodu. Panoptix LiveScope pozwala obserwować w czasie rzeczywistym szczegółowy, łatwy do zinterpretowania obraz obiektów zarówno przed, jak i pod łodzią, nawet gdy ta się nie porusza. Zasięg przy pełnej ostrości obrazu wynosi do 61 m. Obraz na ekranie wyświetlacza jest stabilny i wyraźny nawet w trudnych warunkach, a to dzięki zainstalowanemu systemowi AHRS. Producent ułatwił też jej instalację i integrację ze zgodnym ploterem Garmin, wykorzystując do tego łatwe w użyciu złącze Garmin Marine Network typu plug-and-play.

Więcej: www.garmin.com

Echosonda Garmin Panoptix LiveScope
Autor: materiały firmowe Kat. Elektronika jachtowa: Echosonda Garmin Panoptix LiveScope Garmin Polska. Najnowsza echosonda działająca w trybach z wiązką w dół i z wiązką do przodu, pozwala obserwować w czasie rzeczywistym obiekty zarówno przed jak i pod łodzią. Zasięg przy pełnej ostrości obrazu wynosi do 61 m. Obraz na ekranie wyświetlacza jest stabilny i wyraźny.

Konwerter Yacht Devices NMEA2000 – WiFi eNavigare Unicorn Poznań

Urządzenie pozwala na dostęp do danych NMEA 2000 praktycznie z każdego sprzętu wyposażonego w Wi-Fi, np. z komputera lub urządzenia mobilnego. Na ich ekranach można odczytać kąt drogi na dnem, prędkość, pozycję, AIS, ARPA i inne. Konwerter może być punktem dostępowym Wi-Fi dla trzech klientów, umożliwia też konwersję pomiędzy protokołami NMEA 2000 i NMEA 0183 (ten drugi wykorzystywany jest przez większość programów nawigacyjnych dla komputerów, a także przez aplikacje). Nawet bez oprogramowania dodatkowego można mieć pełny dostęp do danych z systemu jachtowego – konwerter udostępnia je w przeglądarce.

Więcej: www.e-navigare.pl

Konwerter Yacht Devices NMEA2000 – WiFi
Autor: materiały firmowe Kat. Elektronika jachtowa: Konwerter Yacht Devices NMEA2000 – WiFi – eNavigare Unicorn Poznań. Urządzenie pozwala na dostęp do danych nawigacyjnych NMEA 2000, czyli np. kąt drogi na dnem, prędkość względem dna lub wody, pozycja, prędkość i itp., praktycznie z każdego urządzenia wyposażonego w Wi-Fi. Konwerter może być punktem dostępowym Wi-Fi.

kategoria Wyposażenie osobiste

Zegarek Alpina AlpinerX odCzasu doCzasu

Ten produkt to jedno z najciekawszych połączeń klasycznego, eleganckiego zegarka z nowoczesnym smartwatchem. Choć teoretycznie opracowany z myślą o wspinaczce, ma cechy które znakomicie sprawdzą się w sportach wodnych. Alpiner X ma bowiem wbudowane czujniki mierzące m.in: promieniowanie UV, temperaturę, wysokość czy ciśnienie zewnętrzne. Można nim wyznaczyć także kierunek geograficzny. Do tego ma wszystkie inne funkcje smartwatcha związane z monitorowaniem wysiłku i pracy serca. Do tego wskaźnik wodoodporności wynosi w tym modelu 100M, co też jest znakomitym wynikiem. Dostępny jest w różnych kolorach paska i koperty, kosztuje 3890 zł.

Więcej: www.odczasudoczasu.pl

Zegarek Alpina AlpinerX
Autor: materiały firmowe Kat. Wyposażenie osobiste: Zegarek Alpina AlpinerX – odCzasu doCzasu. Wskaźnik wodoodporności tego smartwatcha wynosi 100M, ma też wbudowane czujniki mierzące m.in: promieniowanie UV, temperaturę, wysokość – ciśnienie zewnętrzne. Można nim wyznaczyć także kierunek geograficzny. Do tego ma wszystkie inne funkcje smartwatcha.

Kamizelka Spinlock Aero Pro Vest Majer Marine

Najnowsza kamizelka Aero Pro firmy Spinlock powstała w celu zwiększenia wygody żeglarzy na małych jachtach regatowych i katamaranach. Kamizelka o wyporności 50 N ściśle przylega do ciała użytkownika, chroniąc przed wiatrem i wodą, zmniejszając ryzyko zaczepienia się i zmniejszając opór aerodynamiczny. Kamizelka przystosowana jest również do pasa trapezowego. Ma wygodny kołnierz, opływowy kształt, dodatkowe ściągacze, krótkie rękawki i dwie kieszenie na piersi. Dostępna w trzech rozmiarach, spełnia normę kamizelek 50 N ISO 12402, a kosztuje 650 zł. Dostępne są ochraniacz na plecy D30 i zbiornik na napój z rurką.

Więcej: www.majermarine.pl

Kamizelka Spinlock Aero Pro Vest
Autor: materiały firmowe Kat. Wyposażenie osobiste: Kamizelka Spinlock Aero Pro Vest – Majer Marine. Kamizelka z miękkiej pianki i otworem na hak trapezowy zwiększa wygodę żeglarzy na małych jachtach regatowych i katamaranach. Ściśle przylega do ciała użytkownika, chroni przed wiatrem i wodą, zmniejsza ryzyko zaczepienia się i zapewnia opływowość aerodynamiczną.

Zegarek żeglarski Garmin Quatix 5 Garmin Polska

To jeden z najbardziej zaawansowanych i uniwersalnych zegarków. Może służyć jako asystent żeglowania, np. repetytor parametrów nautycznych rejestrowanych przez jachtowe czujniki czy też autopilot, z którego można wręcz kierować jednostką (!). Regatowcom pomoże w wyznaczaniu linii startu i odległości od niej, jak również wskaże layline. U sportowców zmierzy tętno i inne parametry. Te wszystkie liczne i zaawansowane możliwości zostały zamknięte w eleganckiej kopercie z silikonowym paskiem, który można błyskawicznie zastąpić bransoletą i nosić Quatixa np. do marynarki. Do tego ma on praktycznie wszystkie funkcjonalności smartwatcha a kosztuje ok. 2400 zł.

Więcej: www.garmin.pl

Zegarek żeglarski Garmin Quatix 5
Autor: materiały firmowe Kat. Wyposażenie osobiste: Zegarek żeglarski Garmin Quatix 5 – Garmin Polska. Wyświetla wskazania z ploterów nawigacyjnych i innych urządzeń Garmin, można nim sterować autopilotem i oznaczać punkty trasy, korzystać z asystenta regat. Pozwala także sterować systemem audio, mierzy tętno, łączy się ze smartfonem, a to tylko niektóre jego funkcje.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.