Tysiące ludzi uczestniczyło w Dniach Morza Sail Szczecin 2018

2018-06-11 15:11

Przepiękny Sedov, bandera na maszcie Maciejewicza, zamki z piasku, wesołe miasteczka, żaglowce i niesamowite koncerty. Od ilości atrakcji podczas Dni Morza aż kręciło się w głowie! Pierwszego dnia nad Odrą w kulminacyjnym momencie przy Wałach Chrobrego bawiło się blisko 50 tysięcy osób.

Dni Morza Sail Szczecin 2018 rozpoczęliśmy od uroczystego powitania największego szkoleniowego żaglowca. „Sedov” przycumował przy Nabrzeżu Starówka i pozostał do końca wydarzenia. A skoro jesteśmy już przy powitaniach, to nie można zapomnieć o symbolicznym uczczeniu nowego miejsca masztu Maciejewicza. Przy dźwiękach hymnu państwowego młodzi żeglarze wciągnęli polską banderę na Maszt im. Kapitana Konstantego Maciejewicza, który od kilku dni stoi w nowym miejscu – na Łasztowni.

Łasztownia wypełniła się restauracjami na kółkach z kulinariami całego świata. To właśnie tam odbywał się Festiwal Smaków Foodtrucków. Tuż obok nie brakowało atrakcji dla najmłodszych. Oprócz karuzel, roller coasterów i dmuchanych zamków, dla dzieci przygotowano mnóstwo atrakcji: warsztaty rzeźb z piasku, strefę sportu, malowanie twarzy i wiele innych przyjemnych niespodzianek. Również na Łasztowni rozpoczął się Samba Port Festiwal. Z kolei na Wałach Chrobrego oraz wzdłuż ulicy Jana z Kolna rozstawił się Jarmark pod Żaglami.

Nie zabrakło także dobrej muzyki. Chyba nikt w Szczecinie nie jest w stanie wyobrazić sobie Dni Morza bez tradycyjnych szant, które można było usłyszeć na pływającej scenie. Podobnie, jak w ubiegłych latach główna scena Dni Morza umieszczona została u podnóża Wałów Chrobrego. Chwilę po godzinie 19:00 pojawiła się pierwsza z gwiazda polskiej sceny muzycznej, która w spektakularny sposób rozpoczęła to żeglarskie święto w stolicy Pomorza Zachodniego. Jako pierwsza wystąpiła Landberry czyli MałgorzataUściłowska. Tuż po niej na scenie pojawiła Natalia Szroeder.

Sobotnie wydarzenia rozpoczęły się od tradycyjnego spotkania z przedstawicielami miast partnerskich, które towarzyszy Dniom Morza jak i zlotowi żaglowców The Tall Ships Races. Spotkanie zostało zwieńczone uroczystym złożeniem kwiatów pod pomnikiem Węgierskiego Chłopca, który znajduje się nieopodal Pomnika Czynu Polaków w szczecińskim Parku Kasprowicza.

Wiele działo się w strefach dla dzieci. Puszczanie latawców to nie łatwa sztuka, o czym przekonać się mogli wszyscy chętni próby swoich sił w tej sprawiającej wiele frajdy zabawie. Czynny był również escape room oraz stanowiska do gry w piłkę nożną. Celowanie piłką do tarczy przypominającej klasycznego darta sprawiło trudności wielu młodym piłkarzom.

Dni Morza
Autor: materiały prasowe - Żegluga Szczecińska

Choć żar lał się z nieba, nie przeszkodziło to amatorom zdrowego trybu życia, w zażyciu odrobiny ruchu. Zawodowi trenerzy wycisnęli z każdego zapaleńca siódme poty. Niezwykłym uzupełnieniem strefy sportowej była próba bicia rekordu w tzw. desce oraz tabacie. Nieoficjalnie ponad 150 osobom udało się pobić ten drugi rekord, wśród nich był również Piotr Krzystek Prezydent Szczecina. Wydarzenie zorganizowano w szczytnym celu, w ramach charytatywnej akcji „Budzimy Agatę”.

Przy skwerze Kapitanów na szczecińskiej Łasztowni odbyło się również uroczyste odsłonięcie dwóch nowych map ukazujących śródlądowe drogi wodne. Po otwarciu w 2017 roku Galerii Kapitańskiej przy Starej Rzeźni, kpt. ż. w. Włodzimierz Grycner ponownie zrealizował ciekawy projekt związany z morskim charakterem Szczecina.

Wieczorem zaś do lat 80-tych i 90-tych przenieśli nas artyści grający koncert na głównej scenie przy Wałach Chrobrego. Chwilę po 19:00 zabrzmiały utworu utrzymane w klimacie italo disco, wykonane przez Franesco Napoli. Tuż po włoskim artyście na scenie pojawił się Nana. Na koniec publiczność porwały eurodancowe hity wykonane przez Fun Factory.

Sobotni dzień zakończył magiczny pokaz sztucznych ogni. W niebo wystrzelona została ponad 1 tona materiału pirotechnicznego. Kilkominutowy, kolorowy pokaz zaczarował wszystkich zgromadzonych.

Dni Morza
Autor: materiały prasowe - Żegluga Szczecińska

Niedzielny deszcz nie przeszkodził w świętowaniu nad Odrą, być wręcz przyjemnym orzeźwieniem po upalnym poranku! Tego dnia rotacyjnie oba brzegi rzeki odwiedziło 50 tysięcy osób, a łącznie podczas Dni Morza Sail Szczecin przez na terenie imprezy teren imprezy przewinęło się ponad 200 tysięcy osób!

Tuż po godzinie 11 przez Łasztownię przeszła barwna parada orkiestr dętych. Setki muzyków z różnych krajów Europy maszerowały korowodem z okolic mostu pontonowego pod scenę. Potem, przy akompaniamencie brazylijskich rytmów, w kolorowych strojach tanecznym krokiem poruszali się uczestnicy Samba Port Festiwal. Było głośno, wesoło, kolorowo i fantastycznie.

Kulinarnych rarytasów można było skosztować z ogromnego TIRa Prymatu i JBB, gdzie sam Szef Kuchni Rober Sowa wraz z ekipą kucharzy serwowali niezwykłe i smaczne potrawy. Kilku szczęśliwców mogło przy okazji zgarnąć atrakcyjne nagrody, m.in. poprzez zakręcenie Koła Fortuny.

Nie zabrakło również akcentów muzycznych. Na scenie głównej, w lekkim orzeźwiającym deszczu odbył się niezwykły koncert w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Dobrej muzyki można było również posłuchać na Łasztowni. Zadbały o to m.in. Chór Akademii Morskiej w Szczecinie, który zaprezentował swoje popisowe numery, a także zespoły Stonehenge i Chorzy.

Przypominamy, że w dniach 13-15 czerwca odbędą się w Szczecinie Światowe Dni Morza 2018. Są one współorganizowane przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Międzynarodową Organizację Morską. Pierwszy raz ta międzynarodowa impreza nie odbędzie się w stolicy państwa gospodarza. Także po raz pierwszy organizatorem tego największego święta morskiego Narodów Zjednoczonych jest państwo Europy Środkowo-Wschodniej. Hasłem przewodnim tegorocznych obchodów jest „IMO 70: Nasze dziedzictwo – lepsza żegluga dla lepszej przyszłości” nawiązujące do 70. rocznicy powstania IMO. Do stolicy Zachodniego Pomorza zjadą przedstawiciele branży morskiej, eksperci, naukowcy, armatorzy oraz ministrowie zajmujący się gospodarką morską w swoich krajach. W czerwcu oczy światowej branży morskiej skierują się w stronę Szczecina.

Międzynarodowe spotkanie ludzi morza poprzedzą tradycyjne szczecińskie Dni Morza, z żaglowcami festynami i koncertami. W ramach morskiego cyklu wydarzeń odbędzie się także VI Kongres Morski, a ostatnim akcentem będzie organizowany przez Agencję Rozwoju Metropolii Szczecińskiej Biznesowy Event Morski.

Dni Morza
Autor: materiały prasowe - Żegluga Szczecińska

Dni Morza Sail Szczecin 2018 w liczbach:

8000 kubeczków wody rozdanych przy stoisku ZWiK
2120 kajzerek dla załóg
2000 butelek z wodą dla załóg
1450 ładunków do pokazu sztucznych ogni
950 miejsc na rejsach
800 pączków dla załóg
600 żeglarzy
450 pracowników ochrony
200 stoisk
200 pracowników ZDiTM na posterunkach informacyjnych i dbających o porządek każdego dnia
130 akredytowanych dziennikarzy
39 oficerów łącznikowych, każdy z nich przeszedł średnio 30 km przez trzy dni
35 km – średnio pokonała jedna osoba z biura prasowego, co łącznie daje 245 km – odległość ze Szczecina do Poznania
34 rejsy dla mieszkańców Szczecina i turystów
31 stopni średniej temperatury
31 food trucków
6 posterunków informacyjnych ZDiTM
2 wesołe miasteczka
2 brzegi Odry
1 most pontonowy

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.