Żeglarski savoir vivre – jak zachować się w wejściu do mariny?

2017-05-18 16:44 Jerzy Kubaszewski

Jak zachować się wpływając do mariny? Pomoże tu znajomość savoir-vivre. Zachowanie zasad poprawnego zachowania się pomaga nie tylko na salonach lecz również na wodzie. Przestrzeganie savoir vivru służy nie tylko innym, ale przede wszystkim tobie. Jak prawidłowo wpływać do mariny?

Sporo zdenerwowania, a czasami i przepychanek powoduje ruch w wejściu do mariny. Szczególnie wtedy gdy wejście jest wąskie. Przyczyną jest spora ilość jachtów w czarterach i nie zawsze dobrze wyszkoleni żeglarze.

Kto ma pierwszeństwo? Jacht wchodzący do mariny czy wychodzący?

Intuicyjnie czujemy, że wychodzący powinien mieć wolną drogę. Tak też stanowią przepisy żeglugowe i jest to jedno z najczęściej spotykanych pytań na egzaminie na stopień żeglarza jachtowego.

Z dużo trudniejszą sytuacją mamy do czynienia, gdy znajdziemy się wewnątrz mariny i chcemy wpłynąć między pomosty. Z takim zjawiskiem spotkać się próbując wyjść z pomiędzy pomostów w Wiosce Żeglarskiej w Mikołajkach. Odległość pomiędzy pomostami, a właściwie między dziobami przycumowanych jachtów jest niewielka.

Jakikolwiek ruch wskazujący, że ktoś chce z Wioski wypłynąć powoduje natychmiastową reakcję jachtów na wodzie poszukujących miejsca postojowego. Wielu zniecierpliwionych skiperów nie czekając na odpłynięcie wypływającego jachtu, wchodzi między pomosty i wtedy bałagan jest nie do opisania. Często wchodzące do mariny jachty uniemożliwiają wyminięcie ich przez jachty wychodzące i w ten prosty sposób tracą obydwie strony, a wystarczy zastosować się do zasad i chwilę poczekać.

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.