Praktyczna meteorologia: CIRRUSY
Chmury są jednym z pierwszych zwiastunów zmiany pogody. Jak podczas urlopu na jachcie żaglowym prawidłowo odczytywać "znaki" na niebie i jak z tej wiedzy skorzystać, przybliży Wam nasz nowy cykl tekstów "Praktyczna meteorologia - chmury". Na pierwszy ogień - cirrusy.
Pierwszym zwiastunem pogarszania się pogody może być pojawienie się wysoko na czystym i bezchmurnym wyżowym niebie chmur pierzastych tzw. cirrusów.
W szerokościach umiarkowanych (np. w Polsce) chmury cirrus są zwykle jednym z pierwszych zwiastunów nadchodzącego ciepłego frontu atmosferycznego, a zatem załamania pogody. Dzieje się tak dlatego, że ciepłe, wilgotne powietrze zbliżającego się frontu, wślizguje się nad powietrze zimne, dostarczając wilgoci do wysokich i zimnych warstw atmosfery. Para wodna, krystalizując się na lodowych jądrach nukleacji, tworząc chmury lodowe. Wysokość formujących się cirrusów to 10000 – 12000 m.
Jeżeli cirrusy występują razem z chmurami cirrostratus (łac. "warstwowopierzaste") i cirrocumulus (łac. "kłębiastopierzaste") – taka sytuacja oznacza, że przełom pogody jest już bardzo posunięty.
Wyróżnić można tutaj kilka sytuacji:
- gdy cirrusy przekształcają się w warstwowe cirrostratusy, oznacza to zbliżanie się frontu ciepłego;
- pojawienie się cirrusów razem z chmurami cumulus oznacza nadciąganie chłodnego powietrza z północy lub północnego zachodu,
- wolno przesuwające się ze wschodu na zachód czasem występują podczas ustalonej pięknej pogody.
Czasami cirrusy pojawiają się jako wynik rozpadu smug kondensacyjnych wysoko lecących samolotów.
Wg niektórych hipotez cirrusy związane z intensywną konwekcją w atmosferze tropikalnej mogą, poprzez zmniejszenie stopnia nasłonecznienia, ograniczać temperaturę powierzchni oceanu (tzw. hipoteza termostatu w tropikach).
W naszych szerokościach geograficznych cirrusy raczej utrudniają ucieczkę ciepła w przestrzeń kosmiczną wpływając na zwiększenie efekty cieplarnianego.
Kolejny odcinek cyklu "Praktyczna meteorologia - chmury" niebawem na naszej stronie. W nim odpowiedź na pytanie, co pokazują nam cirrostratusy?