Praktyczna meteorologia: CIRRUSY

2019-03-17 22:21 archiwum redakcji
Chmury Cirrus
Autor: Archiwum Żagli Chmury Cirrus

Chmury są jednym z pierwszych zwiastunów zmiany pogody. Jak podczas urlopu na jachcie żaglowym prawidłowo odczytywać "znaki" na niebie i jak z tej wiedzy skorzystać, przybliży Wam nasz nowy cykl tekstów "Praktyczna meteorologia - chmury". Na pierwszy ogień - cirrusy.

Pierwszym zwiastunem pogarszania się pogody może być pojawienie się wysoko na czystym i bezchmurnym wyżowym niebie chmur pierzastych tzw. cirrusów.

W szerokościach umiarkowanych (np. w Polsce) chmury cirrus są zwykle jednym z pierwszych zwiastunów nadchodzącego ciepłego frontu atmosferycznego, a zatem załamania pogody. Dzieje się tak dlatego, że ciepłe, wilgotne powietrze zbliżającego się frontu, wślizguje się nad powietrze zimne, dostarczając wilgoci do wysokich i zimnych warstw atmosfery. Para wodna, krystalizując się na lodowych jądrach nukleacji, tworząc chmury lodowe. Wysokość formujących się cirrusów to 10000 – 12000 m.

Jeżeli cirrusy występują razem z chmurami cirrostratus (łac. "warstwowopierzaste") i cirrocumulus (łac. "kłębiastopierzaste") – taka sytuacja oznacza, że przełom pogody jest już bardzo posunięty.

Wyróżnić można tutaj kilka sytuacji:

  • gdy cirrusy przekształcają się w warstwowe cirrostratusy, oznacza to zbliżanie się frontu ciepłego;
  • pojawienie się cirrusów razem z chmurami cumulus oznacza nadciąganie chłodnego powietrza z północy lub północnego zachodu,
  • wolno przesuwające się ze wschodu na zachód czasem występują podczas ustalonej pięknej pogody.

Czasami cirrusy pojawiają się jako wynik rozpadu smug kondensacyjnych wysoko lecących samolotów.

Wg niektórych hipotez cirrusy związane z intensywną konwekcją w atmosferze tropikalnej mogą, poprzez zmniejszenie stopnia nasłonecznienia, ograniczać temperaturę powierzchni oceanu (tzw. hipoteza termostatu w tropikach).

W naszych szerokościach geograficznych cirrusy raczej utrudniają ucieczkę ciepła w przestrzeń kosmiczną wpływając na zwiększenie efekty cieplarnianego.

Kolejny odcinek cyklu "Praktyczna meteorologia - chmury" niebawem na naszej stronie. W nim odpowiedź na pytanie, co pokazują nam cirrostratusy?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.