Praktyczna meteorologia – Cumulonimbus

2017-09-28 16:26 Jerzy Kubaszewski
Meteorologia praktyczna - Cumulonimbus
Autor: Wikipedia

Skończyły się żarty – bo zobaczenie cumulonombusa żeglarzy i nie tylko przyprawia o strach. Do tej pory pokazane przez nas chmury nie zwiastowały niczego groźnego, ale ta nic dobrego nie wróży. Od dostrzeżenia tej chmury pozostaje nam niewiele czasu na reakcję. Czasem tylko kilka minut.

Z naszego cyklu dowiedzieliście się już, co zwiastuje cirrus, a co cirrostratus. Wiecie czy nimbostratus zwiastuje przelotny deszczyk czy wielogodzinne opady oraz czy na widok altostratusa trzeba szybko chować się w tawernie. Żadna z tych chmur nie wywoła Waszej paniki. Comulonimbus też nie powienien, choć zachowanie czujności i szybka reakcja będą jak najbardziej wskazane...

Ta chmura może być przyczyną wielu niemiłych przypadków na wodzie. Zbliżający się cumulonimbus mrozi krew w żyłach niejednego żeglarza... Przeoczenie go, lub co gorzej zlekceważenie, oznaczać może: zniszczenia, a nawet śmierć. Pamiętamy wypadki z 21 sierpnia 2007 r. kiedy to burza i szkwał o sile 12B przewrócił kilkadziesiąt jachtów żaglowych (zginęło 12 żeglarzy).

Potężna, gęsta chmura o dużej pionowej rozciągłości w kształcie góry lub wielkich wież. Przynajmniej część jej wierzchołka jest zazwyczaj gładka, włóknista lub prążkowana i prawie zawsze spłaszczona. Część ta rozpościera się często w kształcie kowadła lub rozległego pióropusza. Poniżej podstawy tej chmury, często bardzo ciemnej, niejednokrotnie występują niskie postrzępione chmury połączone lub oddzielone od podstawy oraz opady, niekiedy w postaci virga.

Przyczyną powstania Cumulonimbusa jest przechodzenie frontu chłodnego. Na samym czele frontu chłodnego mamy ogromną chmurę burzową. Cumulonimbus, która zasysa ciepłe powietrze sprzed czoła frontu, czyszcząc je przy okazji z wszelkiego typu zawiesin (charakterystycznych dla powietrza w ciepłej masie). Dlatego też, w czasie przechodzenia frontu chłodnego, widoczność znacznie się poprawia. Samego Cumulonimbusa można nie zauważyć przez słabą widoczność wewnątrz ciepłej masy powietrza.

Wiatr natomiast wzmaga się i zmienia swój kierunek na przeciwny. Robi się coraz ciemniej, wiatr staje się porywisty. Mogą pojawiać się pierwsze błyskawice.

Oprócz frontowego pochodzenia Cumolonimbusa często chmury tego typy występują jako wewnątrzmasowe. Frontowa chmura Cumulonibus jest znacznie potężniejsza i czas jej życia jest znacznie dłuższy od tej, która powstaje wewnątrz jednorodnej masy powietrza na skutek lokalnego przegrzania podłoża.

CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO? POLUB ŻAGLE NA FACEBOOKU

Meteorologia praktyczna - Cumulonimbus
Autor: Wikipedia
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.