Kpt. Joanna Pajkowska przekroczyła Zwrotnik Raka

2018-10-09 15:49 Aleksander Nebelski
Asia Pajkowska
Autor: Aleksander Nebelski

Kapitan Joanna Pajkowska w swoim rejsie solo non stop dookoła świata przekroczyła Zwrotnik Raka (szer. 23 27” N). Zrobiłą to w dwa tygodnie i jeden dzień od wyjścia z Plymouth, gdzie rejs się zaczął. Log: ponad 1860 mil. O ile pierwszy tydzień żeglugi był szybki (ok. 1000 mil), to w drugim dokuczają wiatry raczej słabe, spinakerowe, które Asia maksymalnie wykorzystuje. Podczas żeglugi spinakerowej jest zawsze sporo roboty, ale przepływając między Wyspami Kanaryjskimi kpt. Pajkowska znalazła zasięg w swojej komórce i zatelefonowała do paru najbliższych osób.

Trasa samotnego rejsu kpt. Pajkowskiej dookoła świata wiedzie klasyczną drogą – dookoła trzech przylądków: Dobrej Nadziei, Leeuwin i Horn. Czyli, najpierw wzdłuż zachodnich brzegów Afryki na południe i dalej na wschód, okrążając Przylądek Dobrej Nadziei, przez południowy Ocean Indyjski, na południe od Tasmanii, przez południowy Pacyfik, Horn i na północ przez Atlantyk. Powrót do Plymouth planowany jest za ok. 220 dni.

Przypomnijmy, że "Fanfan!" to 40-stopowa (12.18m) aluminiowa łódka, zaprojektowana i wybudowana na regaty OSTAR w latach osiemdziesiątych. Jacht udostępnił Asi Uwe Röttgering, niemiecki żeglarz, z którym razem wygrali w ubiegłym roku słynne transatlantyckie regaty dwuosobowe TWOSTAR.

Przebieg rejsu, wraz z bieżącą pozycją, śledzić można na stronie: https://www.asiapajkowska.pl/tracking/
Najczęściej aktualizowaną pozycję można znaleźć na stronie: https://www.vesselfinder.com/pl/?mmsi=211345450

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.