Dominik Życki z Rio: dziś pierwsze wyścigi Polek w klasie 470

2016-08-10 15:45 Dominik Życki
rio 2016 klasa 470 kobiet Skrzypulec Gliszczynska
Autor: Archiwum Żagli

Na trzeci dzień olimpijskich regat żeglarskich zaplanowano dwa pierwsze wyścigi klasy 470 kobiet, w której wystartuje polski duet Agnieszka Skrzypulec i Irmina Mrózek Gliszczynska. W klasie Laser w 5 i 6 wyścigu żeglować będzie Kacper Ziemiński. Piotr Myszka i Małgorzata Białecka - nasze nadzieje medalowe w klasie RSX - mają dziś dzień wolny od rywalizacji.

Klasy 470 mężczyzn i 470 kobiet rozpoczną rywalizację o olimpijskie medale na trasie Escola Naval, a więc w charakteryzującej się zmiennymi i trudno przewidywalnymi wiatrami zatoce Guanabara. Panowie rozpoczną regaty o godzinie 13.00 (18.00 w Polsce), panie 10 minut później. Wśród mężczyzn nie mamy reprezentantów, natomiast w klasie 470 kobiet popłynie załoga Agnieszka Skrzypulec i Irmina Mrózek Gliszczyńska. Wraz z trenerem Zdzisławem Staniulem, dziewczyny zdecydowały się wystartować na "Ambasadorze", czyli jachcie klasy 470, na którym zdobywały swe najlepsze wyniki (m.in. zwycięstwo w Pucharze Świata na Majorce, 4 m. mistrzostw Europy 2016). Agnieszka z Irminą tradycyjnie nadają imiona swoim łodziom, wierząc, że podkreśla to "duszę" ich jachtów. Był "Szwagier", był i "Książę", ostatecznie wybór padł na sprawdzonego "Ambasadora".

Oto krótka charakterystyka naszych zawodniczek i trenera:

AGNIESZKA SKRZYPULEC (STERNICZKA)
urodzona: 3 czerwca 1989 r.
klub: HOM Szczecin
trener klubowy: Robert Siluk
trener kadry: Zdzisław Staniul

IRMINA MRÓZEK-GLISZCZYŃSKA (ZAŁOGANTKA)
urodzona: 9 lutego 1992 r.
klub: Chojnicki Klub Żeglarski
trener klubowy: Robert Siluk
trener kadry: Zdzisław Staniul

TRENER ZDZISŁAW STANIUL:
olimpijczyk z Barcelony 1992 i Atlanty 1996 w klasie 470 wspólnie z Markiem Chocianem. Pracowity i oddany fachowiec. Dla naszej załogi jest wielkim wsparciem także w sprawach pozasportowych. Trenuje również reprezentantki Szwajcarii w klasie 470.

Parametry klasy 470:
PROJEKTANT Andre Cornu (FRA) – 1963 r.
DŁUGOŚĆ 4,7 m
SZEROKOŚĆ 1,68 m
ZANURZENIE 0,15/1,25 m
MASA 120 kg
GROT 9,45 m2
FOK 3,59 m2
SPINAKER 13,16 m2

Rywalkami Agnieszki i Irminy będa bardzo utytułowane zawodniczki. Wśród faworytek do medalu wymienia sie przede wszystkim Austraczki Larę Vadlau i Jolantę Ogar. Ta druga to ekszałogantka Agnieszki Skrzypulec. Razem żeglowały na IO w Londynie. Teraz Jola wraz Larą Vadlau pływają od podium do podium. Są mistrzyniami świata z 2015 r. i mistrzyniami Europy z roku 2016. W roku olimpijskim zdobyły też brąz na mistrzostwach świata. Groźne będą też Brytyjki Hannah Mills i Saskia Clark, które można spotkać na liście medalistek najważniejszych światowych regat klasy. W 2015 r. były wicemistrzyniami świata z Hajfy. W teście przedolimpijskim w Rio zajęły drugie miejsce. W Weymouth w 2012 roku dzielnie wywalczyły srebrny medal. Nowozelandki Jo Aleh i Polly Powrie są z kolei wicemistrzyniami świata z 2016 r. W ostatnim teście przedolimpijskim były trzecie. Ale najwięcej satysfakcji dają im złote medale olimpijskie z Londynu 2012. Francuzki Camille Lecointre i Helene Defrance to mistrzynie świata z 2016 r. i brązowe medalistki z 2015 r. Wielokrotnie stawały na podium regat zaliczanych do Pucharu Świata.

Kacper Ziemiński w klasie Laser wystartuje dziś w dwóch wyścigach na trasie Copacabana, a więc jednej z tych położonych na oceanie. Zobaczymy, jak poradzi sobie na długiej fali, przy znacznie bardziej stabilnych warunkach wietrznych. Kacper zajmuje po czterech wyścigach 28. lokatę. Wczoraj wieczorem nie wybronił się na proteście złożonym przez zawodnika z Estonii. Chodziło o sytuację tuż po starcie, kiedy Kacper przełożył się na lewy hals i próbował przejść przed dziobem prawohalsowego rywala. Ten jednak musiał gwałtownie odpasć, by nie doszło do kolizji, za co Kacper został zdyskwalifikowany. Otrzymał za to DSQ, czyli maksymalną liczbę punktów karnych.

Klasa Finn ma zaplanowane na dziś dwa wyścigi na trasie Niteroi, a więc kolejnej położonej na pełnym morzu, w okolicy wejścia do zatoki Guanabara. Rywalizacje olimpijską rozpocznie nowa w programie igrzysk klasa - katamaran Nacra dla załóg mieszanych. W tej konkurencji też nie mamy póki co reprezentacji, niemniej warto obserwować rywalizację na trasie Głowa Cukru - to właśnie tam o 13.00 ruszą na trasę regat efektowne wielokadłubowce. Zaplanowano dla nich na dziś 3 widowiskowe wyścigi.

Ostatnia z klas, w której mamy naszych reprezentantów, 49er ma zaplanowane pierwsze wyścigi dopiero na piątek 12 sierpnia.

Dziś plany startowe może pokrzyżować pogoda. W lokalnej prognozie wiatrowej pojawiło się ostrzeżenie przed silnym wiatrem w porywach do 35 w (7-8B) dokładnie w godzinach wyścigów, a więc pomiędzy 12 a 17.00 czasu lokalnego. Nad Rio przechodzi teraz centrum niżu, dlatego silny wiatr może się dość nagle pojawić, by później równie szybko zniknąć. Generalnie wg lokalnej prognozy ma wiać najpierw z kierunków południowo-południowo-wschodnich a po południu skręcać na południowy-zachód. W innej prognozie od rana ma wiać z zachodu i południowego zachodu. Jak widać, wszystko dziś z wiatrem może zdarzyć się w Rio... Zachmurzenie nad miastem jest obecnie duże, po południu spodziewamy się opadów deszczu. Temperatura nie przekroczy 21 C.

Dziś w transmisji telewizyjnej przygotowywana jest relacja na żywo z dwóch pierwszych wyścigów katamaranów Nacra oraz z drugiego wyścigu klasy 470 kobiet. Nie wiadomo jednak, które z nich pokaże TVP, na których antenach i w jakim wymiarze czasowym. W dużej mierze zależy to od wydarzeń na innych arenach olimpijskich.

***

Na koniec tradycyjnie ciekawostka:
Walutą jaką dokonuje się płatności w sklepach jest real brazylijski. Pierwsze oficjalne banknoty zostały wypuszczone już w 1654 roku, jednak dopiero w 1690 roku stał się on oficjalną jednostką monetarną. Realem płacono do 1942 roku - wtedy też zastąpiono go cruzeiro. Brazylijczycy postanowili jednak wrócić do reala 1 lipca 1994 roku i płacą nim do dziś.

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.