Wyprawa Rosyjska Arktyka 2019: "Lady Dana" dotarła do granicy lodu

2019-08-12 1:04 inf. pras. wyprawy
Wyprawa Rosyjska Arktyka 2019
Autor: Maciej Sodkiewicz / mat. pras. wyprawy

Po kilku dniach spędzonych na pomocy Rosjanom w pracach naprawczych i badawczych załoga wyprawy ruszyła w dalszą drogę, by sprawdzić, jak daleko na północ da się dopłynąć.

Klucząc między zatorami i polami lodowymi, żeglarze znaleźli drogę by wypłynąć nad archipelag i zameldować się na 82°00’N. – To bardzo dziwne uczucie wiedzieć, że przed tobą jest już tylko lód… aż do samego bieguna – skomentował Kapitan Sodkiewicz.

Po krótkim toaście rozpoczęto odwrót. Karolina i Michał chcieli uczcić osiągnięcie kąpielą w morzu, jednak musieli poczekać aż jacht dotrze do miejsca w którym rozlewisko było nieco szersze. Ich wyczyn wzbudził nie tylko podziw załogi (temperatura wody sięgała, bagatela, -0,8°C), ale i zainteresowanie foki, która potraktowała to jako zachętę do zabawy – zaczęła raźno pływać wokół nich i wyskakiwać z wody. Teraz" Lady Dana 44" wraca już na południe, mając przed dziobem zachwycające lodowce północnej części archipelagu Ziemi Franciszka Józefa.

To już trzeci raz, kiedy członkowie projektu Lodowe Krainy wypłynęli powyżej 82°N. Wcześniej, w 2013 roku na jachcie "Barlovento II" osiągnięto 82°10,55’N, a w 2015 rekordowe 82°37’N. Na obu wyprawach towarzyszyli Maćkowi Sodkiewiczowi Marek Zdebski oraz Darek Gadomski, którzy i tym razem znaleźli się w załodze.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.