TTSR Szczecin 2017: zostań oficerem łącznikowym. Rusza nabór!

2017-01-13 15:48 Informacja prasowa
Oficerowie łącznikowi TTSR
Autor: Anna Piskorska Oficerowie łącznikowi TTSR

Są łącznikiem pomiędzy załogą żaglowca a organizatorami imprezy. Dbają o komfort żeglarzy i starają się, by ci zapamiętali Szczecin jak najlepiej. Bez oficerów łącznikowych – bo o nich mowa – regaty nie mogłyby się udać. Zgłoś się i zostań jednym z nich!

Kim jest oficer łącznikowy?

Oficer łącznikowy jest pierwszą osobą, którą spotyka załoga po zacumowaniu. Sprawuje kompleksową opiekę nad jednostką podczas jej pobytu w Szczecinie. Jest opiekunem żaglowca i przedstawicielem miasta, którego praca rzutuje na ocenę Szczecina i samej organizacji imprezy. Wolontariusze, towarzysząc załodze, nadzorują m.in. logistyczną obsługę pobytu, na bieżąco dostarczają informacje dotyczące programu wydarzenia, koordynują terminy zleconych przez kapitana dostaw oraz umiejętnie i szybko reagują na sytuacje, których nikt wcześniej nie przewidział. Wszystko po to, by żeglarze czuli się w naszym mieście dobrze, miło nas wspominali i chcieli do nas wracać.

Oficer łącznikowy nazywany jest pieszczotliwie… łajzą. Ta oryginalna "ksywka" po raz pierwszy pojawiła się podczas finału regat TSR2007 w Szczecinie. Została utworzona z połączenia terminu "oficer łącznikowy" i jego angielski odpowiednika "liaison oficer".

Kto może zostać oficerem łącznikowym?

Do udziału w rekrutacji zapraszamy osoby, które:

• w dniu złożenia deklaracji mają ukończony 20. rok życia,

• posługują się językiem angielskim w stopniu co najmniej komunikatywnym, a znajomość drugiego języka (szczególnie niemieckiego, rosyjskiego, hiszpańskiego, francuskiego lub skandynawskiego) będzie dodatkowym atutem,

• są dyspozycyjne,

• są otwarte na ludzi i świat,

• będą czerpały radość i satysfakcję z wykonywanej pracy,

• charakteryzują się odwagą, odpowiedzialnością, zorganizowaniem, elastycznością, kreatywnością oraz zaangażowaniem podczas wykonywania powierzonych im zadań,

• umieją działać pod presją czasu oraz odnaleźć się w nowej, trudnej, a czasem nawet stresowej i konfliktowej sytuacji,

• są obdarzone wysoką kulturą osobistą,

• posiadają bardzo dobry stan zdrowia.

Jak zostać oficerem łącznikowym?

• Zaloguj się do systemu na stronie internetowej www.ttsr.eu > utwórz konto i wypełnij deklarację uczestnictwa. Po wciśnięciu pola "WYŚLIJ" deklaracja pojawi się automatycznie w systemie. Po sprawdzeniu deklaracji przez pracownika Centrum Żeglarskiego, kandydat na wolontariusza otrzyma wiadomość e-mail potwierdzającą poprawność wypełnionego dokumentu lub prośbę o korektę/ uzupełnienie deklaracji.

• Następnie należy wydrukować, podpisać i dostarczyć lub przesłać pocztą do biura organizatora podpisaną, poprawnie i czytelnie wypełnioną deklarację uczestnictwa.

• Po sprawdzeniu dokumentów pod kątem formalnym zaprosimy wybranych kandydatów na rozmowy rekrutacyjne, których celem będzie lepsze poznanie i sprawdzenie kompetencji językowych. O terminie i miejscu rozmowy kandydat na wolontariusza – oficera łącznikowego zostanie powiadomiony pocztą elektroniczną.

• Informacja o wyniku rekrutacji zostanie przesłana bezpośrednio do kandydata drogą poczty elektronicznej.

• Z zakwalifikowanymi osobami podpiszemy porozumienia i zaprosimy do uczestnictwa w szkoleniach.

• Organizator przydzieli każdemu z oficerów łącznikowych jednostkę, nad którą będzie on sprawował opiekę.

• Przed wypełnieniem deklaracji prosimy o dokładne zapoznanie się z Regulaminem uczestnictwa w procedurze związanej z powołaniem na stanowisko wolontariusza.

Na zgłoszenia kandydatów na wolontariuszy – oficerów łącznikowych czekamy do końca lutego 2017 roku. Spotkania kwalifikacyjne odbywać się będą w pierwszej połowie marca. Przewidywana liczba wolontariuszy wyniesie w przypadku tegorocznego finału regat The Tall Ships Races ok. 150 osób.

Wolontariat w charakterze oficera łącznikowego to propozycja dobrego, ciekawego i mądrze spędzonego czasu. Wspomnienia, których czas nie wymaże i satysfakcja są tym, czego doświadczysz dołączając do oficerskiego zespołu.

Dodatkowe informacje można uzyskać, kontaktując się z przedstawicielami Centrum Żeglarskiego pod adresem e-mail: [email protected]

Osoby, które ukończyły 18. rok życia i zainteresowane są współpracą na zasadzie wolontariatu (ale nie w charakterze oficera łącznikowego) skorzystać mogą z naboru do pomocy w obsłudze wydarzenia. Wolontariusz obsługujący wydarzenie to osoba, która wesprze pracę biur terenowych polskiego i angielskiego organizatora finału regat The Tall Ships Races 2017. Więcej: www.ttsr.eu

ZOSTAJEMY "MAMĄ – KWOKĄ"

Rozmowa z oficerkami łącznikowymi i założycielkami Stowarzyszenia Szczecińskich Oficerów Łącznikowych "AHOJ!", Weroniką i Anią.

– Kiedy rozpoczęła się Twoja przygoda pt. "Oficer Łącznikowy"?
Weronika: Pierwszy raz byłam oficerem łącznikowym podczas The Tall Ships Races 2013. Od tego czasu brałam udział jeszcze w Baltic Tall Ships Regatta (2015), Dniach Morza i XI Zlocie Oldtimerów (2016).

– Czym jest dla Was praca w charakterze oficera łącznikowego?
Ania: Praca oficera to przede wszystkim okazja do poznania wielu fantastycznych ludzi i pokazania przypływającym załogom, jak piękny jest Szczecin i że warto odwiedzić go ponownie.
Weronika: To też okazja do sprawdzenia się w różnych, nierzadko trudnych sytuacjach i ogromna satysfakcja, że robi się coś dla innych. Ja nawet nie wiem, czy to da się opisać.

– Czym się zajmujcie przed i podczas imprezy takiej jak zlot żaglowców?
Weronika: Oficer łącznikowy z założenia jest osobą odpowiedzialną za kontakt przypływających jednostek z organizatorem imprezy. Na samym początku zawsze jest do załatwienia sporo formalności, w końcu to koniec trwającego miesiąc wyścigu. Jest dużo informacji dla załogi odnośnie do przygotowanych dla nich atrakcji takich jak zwiedzanie miasta z przewodnikiem, zawody sportowe czy kajaki.
Ania: Potem, kiedy to wszystko jest załatwione zostajemy "mamą-kwoką", jak to kiedyś ktoś ładnie powiedział. Dbamy aby załodze nic nie zabrakło, ułatwiamy znalezienie różnych sklepów/punktów w mieście (czasem trzeba coś naprawić na statku), oprowadzamy, bawimy się z nimi, jemy, żyjemy. Jednostka na parę dni staje się dla nas domem, a  załoga rodziną.

– Co możecie powiedzieć osobom, które chcą się zgłosić, ale nie są pewne, czy jest to zajęcie dla nich?
Ania: Do odważnych świat należy! Bycia oficerem łącznikowym nie sposób porównać do jakiegokolwiek innego wolontariatu. Czas regat jest czasem wyjątkowym, podczas którego stajemy się napędem tej ogromnej imprezy.
Weronika: Fajnie zobaczyć jak to działa od środka, poznać nowych, wspaniałych ludzi, może zyskać przyjaźnie na lata, przeżyć niesamowitą przygodę, która prawdopodobnie przerodzi się w pasję. Mało brakowało a nie weszłabym na pierwsze spotkanie w roku 2013. Przyszłam sama, zobaczyłam tłum obcych ludzi i zwyczajnie trochę się bałam, co to będzie. Dziś nie wyobrażam sobie swojego życia bez "tolszipów".

CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO? POLUB ŻAGLE NA FACEBOOKU

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.