"Śmiały" znowu będzie pływał! Nowy właściciel planuje remont

2019-10-16 13:40 Marcin Wągiel / Fundacja Klasyczne Jachty

"Śmiały", jeden z najsłynniejszych polskich jachtów, znowu będzie pływał. Jego nowy właściciel – Fundacja Klasyczne Jachty – planuje dwuletni remont, mający przywrócić jednostce dawną świetność.

Jachtu "Śmiały" nikomu nie trzeba przedstawiać. Przez jego pokład przewinęły się największe sławy polskiego żeglarstwa, a pionierskie wyprawy wytyczyły kierunki dalszych ambitnych rejsów polskich jednostek. Naukowa ekspedycja Polskiego Towarzystwa Geograficznego dookoła Ameryki Południowej poprowadziła "Śmiałego" przez trzy morza i dwa oceany. W okresie od lipca 1965 do października 1966 r. kpt. Bolesław Kowalski wraz z załogą przepłynął prawie 23 tysiące mil morskich, prowadząc w drodze terenowe badania naukowe pod kierownictwem Tadeusza Wilgata. W 1968 r. PTG zorganizowało na „Śmiałym” kolejną wyprawę naukową, tym razem w celu zbadania przedpola lodowca Skeidarár na Islandii.

"Śmiały" to konstrukcja J-140 opracowana w 1957 r. przez Henryka Kujawę z zespołem (W. Kuchta, W. Samoliński, oraz Z. Pieńkawa). Konstruktorzy wzorowali się na liniach sprawdzonej, dzielnej i szybkiej konstrukcji „Peter von Danzig” Heinricha Grubera, zbudowanej w tej samej stoczni 21 lat wcześniej. Niemiecki jacht, wraz z siostrzaną jednostką „Roland von Bremen”, brał udział w olimpijskich regatach Bermudy – Cuxhaven w 1936 r. "Roland" zajął wtedy pierwsze miejsce, a "Peter von Danzig" był szósty na 42 startujące jachty. W 1973 roku „Peter von Danzig” i jedna z polskich stoczterdziestek – „Otago” miały okazję zmierzyć się podczas wokółziemskich regat Whitbread. Polacy pokonali Niemców, przypływając na metę 28 godzin wcześniej.

Obecnie "Śmiały" wymaga generalnego remontu, obejmującego naprawy poszycia, pokładu, instalacji, maszynowni, takielunku oraz wnętrza. Potrzebne jest także nowe wyposażenie nawigacyjne i ratunkowe, aby jacht mógł bezpiecznie wrócić na oceany. Każda pomoc jest mile widziana i choć Fundacja Klasyczne Jachty nie planuje opierać odbudowy jachtu na zbiórkach pieniędzy, to jednak nie odmówi darowizn pieniężnych i materialnych oraz jakiegokolwiek innego wsparcia.

Śmiały znowu będzie pływał! Nowy właściciel planuje remont
Autor: Fundacja Klasyczne Jachty
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.