Sezon w NCŻ otwarty

2018-04-23 10:43 Marek Zwierz

Wiosna, kwitnące kwiaty, zieleniejące drzewa i nad wodą ruch przygotowujących się do wodowania łódek żeglarzy, a w tym wszystkim sezon na otwieranie sezonu.

W sobotę, 21 kwietnia w Narodowym Centrum Żeglarstwa (NCŻ) publiczność świętująca pierwszy dzień sezonu była wyjątkowo liczna. Zebrali się nie tylko rezydenci mariny, ale też dzieci szkolące się na Optimistach w szkółce żeglarskiej i uczniowie Szkoły Mistrzostwa Sportowego o specjalności żeglarskiej. Byli też uczniowie Zespołu Szkół Morskich i zaproszeni oficjalni goście. Był rektor Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu (AWFiS) w Gdańsku, prof. Waldemar Moska, była wiceprezes Polskiego Związku Żeglarskiego (PZŻ) ds. szkolenia Katarzyna Domańska, był dyrektor Departamentu Infrastruktury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego Krzysztof Czopek. Byli też żeglarze tacy jak Krystyna Chojnowska-Liskiewicz wraz z małżonkiem Wacławem Liskiewiczem, był wieloletni kapitan uczelnianego jachtu „Śniadecki” Grzegorz Przybylski i wielu innych.

Po okolicznościowych przemówieniach rektor AWFiS, prof. Waldemar Moska, oficjalnie ogłosił otwarcie sezonu żeglarskiego w NCŻ. Zwieńczeniem sobotniej uroczystości były regaty dzieci i młodzieży w klasach Optimist, 470 i l’Equipe. Dodatkową atrakcją był specjalnie na tą okazję przygotowany tort, który najmłodsi (i nie tylko najmłodsi) pałaszowali ze smakiem. Krótko po części oficjalnej miałem okazję porozmawiać z kierownikiem NCŻ, Maciejem Szafranem o planach na nadchodzący sezon.

Żagle: Jakie są plany NCŻ na najbliższy sezon?

Maciej Szafran: Jak zawsze ambitne, ale realne, czyli plany związane z realizacją imprez i wydarzeń. Są cztery wydarzenia w tym roku w których będziemy gospodarzem i organizatorem. Pierwsze, bardzo dla nas istotne, to Wodna Fiesta, impreza, która będzie rozgrywana od 1 do 3 czerwca. My szczególnie skupiamy się na 2 czerwca, czyli na sobocie. Symbolicznie będzie to Dzień Dziecka w NCŻ, ale to duża impreza popularyzująca żeglarstwo i wszystkie sporty wodne. Chcemy aby Wodna Fiesta była imprezą ogólno wodniacką której inicjatywa wychodzi z Narodowego Centrum Żeglarstwa, obiega całe Pomorze i idzie w Polskę.

Kolejna rzecz to ciekawy, strategicznie ważny dla Urzędu Marszałkowskiego i dla naszej Uczelni projekt „Zdolni z Pomorza”. Projekt naukowy dla wyjątkowo uzdolnionej młodzieży, która przyjeżdża do NCŻ na tygodniowe obozy szkoleniowe. W trakcie tych obozów prowadzimy codziennie zajęcia z żeglarstwa. Czyli inwestujemy w tą młodzież pod kątem żeglarskim, ale prowadzimy też zajęcia związane z matematyką, informatyką. Pokazujemy im pełen potencjał AWFiS, zapraszamy do naszych laboratoriów.

Następne ważne wydarzenia w którym jesteśmy współgospodarzem to regaty, które odbywają się na początku lipca. Nie sposób pominąć tej imprezy w kalendarzu. To regaty Nord Cup i tu ukłon w stronę organizatorów, Michała Korneszczuka i centrum Galion.

Kolejnym ważnym wydarzeniem to jest powrót obydwu części żeglarskich Mistrzostw Polski, które będą rozgrywane pod koniec sierpnia i druga edycja na koniec września. To ogromna impreza adresowana przede wszystkim do zawodników klas olimpijskich i nieolimpijskich. Obie części w Narodowym Centrum Żeglarstwa i cieszę się niezmiernie, że ponownie możemy je gościć.

Są też projekty wynikające ze współpracy z PZŻ oraz ze Światową Federacją Sportu Polonijnego. To polonijne Mistrzostwa Świata w sportach wodnych zaplanowane na sierpień oraz projekty adresowane do żeglarzy z niepełnosprawnością i z rozwojem żeglarstwa akademickiego.

Ż: Jak jest z dydaktyką dla studentów?

MS: Odbywają się, oczywiście, zajęcia dydaktyczne. To jest fundamentalna działalność NCŻ. Odbywają się cykliczne zajęcia przez całą wiosnę i jesień, tak, że dydaktyka jest wątkiem wiodącym, a tematy związane z organizacją imprez i z organizacją zgrupowań kadry narodowej są czymś, co tą przestrzeń po prostu wypełnia.

Ż: Powodzenia w realizacji i dziękuję bardzo.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.