Rekord kapitana Mariusza Kopera i załogi "Katharsis II" zatwierdzony

2018-06-18 15:15 materiały projektu AntarcticCircle60S.com

Rada Dyrektorów Światowych Rekordów Guinnessa (GWR) w Londynie poinformowała o przyznaniu i zatwierdzeniu nowego rekordu Guinnessa polskiej załogi "Katharsis II" (Oyster 72) za "Pierwsze okrążenie Antarktydy jachtem żaglowym po wodach antarktycznych - na południe od 60. stopnia szerokości geograficznej południowej" (First circumnavigation of Antarctica in a sailboat south of the 60th paralel). Tak blisko kontynentu, non stop i tak szybko nie opłynął najzimniejszego kontynentu Ziemi nikt wcześniej.

Antarktyczny rejs "Katharsis II" rozpoczął w Kapsztadzie 23 grudnia 2017 roku i do zakończenia w Australii trwał 102 dni i ok. 23 godziny, przy czym samo pełne okrążenie Antarktydy zostało aktualnie oficjalnie zweryfikowane jako trwające 72 dni i 6 godzin.

Żegluga non stop została zakończona 6 kwietnia w Hobart, ale do ubiegłego tygodnia trwała procedura dokładnej weryfikacji i zatwierdzania rekordu. Niezależnie od danych pozycyjnych dostarczanych przez kapitana Mariusza Kopera, głównego organizatora rejsu i jednocześnie armatora jachtu "Katharsis II", weryfikowano także tracking satelitarny firmy Yellow Brick, a także specjalny wykres pozycjonowania jachtu prowadzony przez Światową Radę Żeglarskich Rekordów Prędkości (WSSRC), autoryzowaną przez Światową Federację Żeglarską.

Trasa rejsu "Katharsis II" wyniosła łącznie 15 853 mile morskie (29 360 km), w tym sama pętla antarktyczna to 10 180 mil morskich (18 853 km). Celem wyprawy kpt. Mariusza Kopera i jego ośmioosobowej załogi (Tomasz Grala, Hanna Leniec, Michał Barasiński, Magdalena Żuchelkowska, Wojtek Małecki, Ireneusz Kamiński, Piotr Kukliński, Robert Kibart) było okrążenie Antarktydy jachtem żaglowym bez zawjania do portów i jak najbliżej kontynentu. Podczas rejsu okrążenie Antarktydy zostało zrealizowana w całości na południe od 62. stopnia szerokości geograficznej południowej. Wyjątkowy wyczyn polskich żeglarzy został już oficjalnie odnotowany w ubiegłym miesiącu w światowym rejestrze osiągnięć żeglarskich WSSR (certyfikat nr 54).

Wyprawę "Katharsis II" dedykowano promocji profilaktyki walki z rakiem piersi u kobiet. Społeczny projekt Hanny Leniec "Badajmy Się Nie Dajmy Się" (BSNDS) adresowano do żeglarek oraz wszystkich młodych kobiet i ich rodzin. Kampanię prowadzono od grudnia 2016 roku we współpracy m.in. z Centrum Onkologii – Instytutem im. M. Skłodowskiej-Curie w Warszawie. W trakcie rejsu prowadzono także badanie wód antarktycznych we współpracy z Instytutem Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie oraz w ramach światowego programu naukowego ARGO. Eksperymenty naukowe na pokładzie "Katharsis II" koordynował członek załogi, profesor Piotr Kukliński.

Wyprawa Katharsis II: pętla wokół Antarktydy zamknięta
Autor: materiały projektu AntarcticCircle60S.com Wyprawa "Katharsis II": pętla wokół Antarktydy zamknięta

Niezależnie od obecnego rekordu "Katharsis II" w historii światowego żeglarstwa odnotowano także wcześniejsze zweryfikowane opłynięcie Antarktydy jachtem żaglowym, ale po szerszym kręgu, znacznie dalej od kontynentu, to jest pomiędzy 45. i 60. równoleżnikiem południowym. W maju 2008 roku Rosjanin Fiodor Koniuchow został pierwszym żeglarzem, który w trakcie "Antarctica Cup Racetrack" opłynął Antarktydę (w rejsie z Albany do Albany) w łącznym czasie 102 dni, 1 godzina, 35 minut i 50 sekund. W ubiegłym roku - 25 lipca 2017, Australijka Lisa Blair została pierwszą kobietą, która żeglując trasą Koniuchow (ale z jednym postojem) okrążyła Antarktydę w łącznym czasie 183 dni, 7 godzin, 21 minut i 38 sek.

Warunkiem uznania wszystkich powyższych rekordów była samodzielna żegluga wyłącznie pod żaglami i zgodnie z wymaganiami Światowej Rady Żeglarskich Rekordów Prędkości (WSSRC) w Anglii, jedynej organizacji autoryzowanej przez Światową Federację Żeglarską (World Saling, poprzednia nazwa ISAF) do weryfikacji rekordów i osiągnięć pod żaglami.

Wręczenie dyplomów rekordu Guinnessa i pamiątkowych medali GWR załodze "Katharsis II"odbędzie się 23 czerwca w Bydgoszczy, w trakcie 11. edycji Bydgoskiego Festiwalu Wodnego STER NA BYDGOSZCZ. W trakcie spotkania pomiędzy godz. 14 a 16 w centrum hotelowo-konferencyjnym "Przystań Bydgoszcz" planowana jest specjalna prezentacja, w tym premiera unikalnych zdjęć i relacji wideo, przygotowana przez kapitana Mariusza Kopera oraz Hannę Leniec. Będzie to także pierwsze publiczne spotkanie w Polsce załogi "Katharsis II" po rekordowym rejsie dookoła Antarktydy.

Szczegółowy opis rekordu Guinnessa polskich żeglarzy jest już dostępny na oficjalnym portalu Guinness World Records: http://www.guinnessworldrecords.com/world-records/527119-first-circumnavigation-of-antarctica-in-a-sailboat-south-of-the-60th-parallel

Program spotkań załogi "Katharsis II" w Bydgoszczy dostępny jest na stronie http://antarcticcircle60s.pl/23-czerwca-spotkanie-katharsis-ii-w-trakcie-11ej-edycji-bydgoskiego-festiwalu-wodnego-ster-na-bydgoszcz-53n-18e/

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.