"Katharsis II" po rejsie. Uczestnicy o swoim udziale w wyprawie
Wyprawa "Katharsis II" dookoła Antarktydy na południe od 60 stopnia szerokości geograficznej południowej kilka tygodni temu dobiegła końca. Za nami wiele miesięcy przygotowań, a potem 102 dni żeglugi non-stop: z Kapsztadu w RPA do Hobart w Australii, dookoła Antarktydy, najbliżej jak się tylko da najzimniejszego kontynentu Ziemi. Tą drogą i tak daleko na południe nie żeglował jeszcze nikt. To także 102 dni i nocy stałego przebywania ze sobą na morzu, w zamkniętej przestrzeni jachtu dziewięciu jakże różnych członków jednej załogi. To zmaganie z zimnem, sztormami i lodem oraz z własnymi słabościami, w tym niejednokrotnie ze strachem.
Antarktyczna, żeglarska wyprawa "Katharsis II" zakończyła się sukcesem nie tylko dlatego, że osiągnęliśmy zakładany cel, ale także dlatego, że wracamy z niej jako jeden zespół ludzi, którzy nauczyli się na sobie polegać w każdych warunkach. Dotarliśmy do mety jako zgrana załoga, nawzajem siebie szanująca i dalej chcąca spędzać ze sobą czas. Każdy z nas w tak trudnym rejsie jakoś się zmienił, coś w sobie odkrył, coś przezwyciężył.
Zapraszam do obejrzenia pierwszych emocji i przemyśleń wszystkich uczestników antarktycznego rejsu "Katharsis II" nagranych tuż po dopłynięciu do mety w tasmańskim Hobart.
Celem Żeglarskiej Wyprawy "Katharsis II": Non-stop dookoła kontynentu Antarktydy wzdłuż i na południe od 60° S - kapitana Mariusza Kopera i jego 8.osobowej załogi (Tomasz Grala, Hanna Leniec, Michał Barasiński, Magdalena Żuchelkowska, Wojtek Małecki, Ireneusz Kamiński, Piotr Kukliński, Robert Kibart), była próba ustanowienia żeglarskiego rekordu świata (na trasie z Kapsztadu, RPA - do Hobart w Australii) non-stop dookoła kontynentu i jak najbliżej Antarktydy, wzdłuż i na południe od 60 stopnia szer. geograficznej południowej.
Cel zrealizowano: antarktyczna pętla została zamknięta 20.03.2018 r., a żeglugi po kręgu dokonano na południe od 62 stopnia szerokości geograficznej południowej. Start nastąpił w Kapsztadzie, RPA (23.12.2017), a metę osiągnięto w Hobart, Australia (05.04.2018). Długość całej trasy to 15 853 mile morskie; czas: 102 dni, 23 godziny i 1 minuta, w tym okrążenie kontynentu Antarktydy: 10180 mile morskie, (72 dni 5 godzin i 35 minut).
Wyprawę dedykowano promocji profilaktyki walki z rakiem piersi u kobiet. Projekt społeczny II oficera - Hanny Leniec "Badajmy Się Nie Dajmy Się" (BSNDS), adresowano do żeglarek i do młodych kobiet (i ich rodzin). Kampanię prowadzono od grudnia 2016 we współpracy m.in. z Centrum Onkologii - Instytutem im. Marii Skłodowskiej - Curie w Warszawie.
W trakcie rejsu prowadzono badanie wód antarktycznych, we współpracy z Instytutem Oceanologii PAN w Sopocie oraz w ramach światowego programu naukowego ARGO. Eksperymenty naukowe na pokładzie "Katharsis II" koordynował Piotr Kukliński, członek załogi, żeglarz jachtowy i profesor PAN.