Pętla zamknięta! Historyczny wyczyn załogi "Katharsis II"

2018-03-21 12:13 Mariusz Koper/AntarcticCircle60s.pl

To jedno z największych osiągnięć współczesnego światowego jachtingu oceanicznego! We wtorek 20 marca o godzinie 13:44 i 48 sek. czasu uniwersalnego UTC jacht "Katharsis II" z kapitanem Mariuszem Koperem i ośmioosobową załogą okrążył Antarktydę. Zamknięcie pętli zajęło polskim żeglarzom 72 dni 5 godzin 33 minut i 44 sekundy. Cała trasa pokonana została w trakcie żeglugi non stop i tylko po wodach przybrzeżnych najzimniejszego kontynentu, czyli na południe od 62. stopnia szerokości geograficznej południowej. Taki wyczyn nie udał się do tej pory nikomu.

Jacht "Katharsis II" od wypłynięcia z Kapsztadu 23 grudnia 2017 do przecięcia swojego śladu ze stycznia 2018 roku pokonał 12700 mil morskich, w tym 10400 mil żeglując non stop po przybrzeżnych wodach Antarktydy.

Podczas łączności satelitarnej kapitan Mariusz Koper przekazał:

"Podstawowym wyzwaniem naszej wyprawy było opłyniecie jachtem żaglowym non stop kontynentu Antarktydy po jej wodach, czyli na południe od 60. stopnia szerokości południowej. Do tej pory było kilka prób i wypraw, ale nikomu nie udało się zamknąć antarktycznej pętli w jednym rejsie i tak daleko na południe. Wygląda na to, że całą antarktyczna pętlę wykonaliśmy nie tylko jak zakładał plan, to jest poniżej 60. stopnia szerokości południowej, ale na południe nawet od 62. stopnia. Podczas naszej żeglugi wokoło kontynentu Antarktydy mieliśmy co prawda podczas sztormu na Morzu Davisa jedno wyjście dalej na północ, ale szybko cofnęliśmy się i wróciliśmy na zakładaną trasę. Jesteśmy zmęczeni, ale szczęśliwi.

To jednak jeszcze nie koniec wyprawy. Musimy jeszcze wrócić. Przed nami kolejne 3000 mil do portu w Hobart. Na świętowanie sukcesu przyjdzie jeszcze czas. Ciągle jesteśmy w Antarktyce, zdani tylko na siebie, tysiące mil morskich od najbliższego portu. Przez najbliższy tydzień nadal będziemy musieli wypatrywać gór lodowych i zwalniać w nocy. Księżyc jest w nowiu i przy zachmurzeniu widzimy to co przed dziobem tylko przez kamery termowizyjne i radar. Gdy zaczyna padać nie widzimy praktycznie nic. Musimy być ciągle skupieni, by bezpiecznie dopłynąć do Hobart na Tasmanii. Ale zrobiliśmy to, po co tu przypłynęliśmy. Dziękujemy za wszystkie życzenia."

Mariusz Koper wraz z załogą "Katharsis II"

***

Powiedzieli o rejsie:

Waldemar Heflich, redaktor naczelny Magazynu "Żagle":
– Wspaniała informacja. Pętla wokół Antarktydy w rejsie poniżej szerokości 60S, to jedno z największych osiągnięć współczesnego światowego jachtingu oceanicznego. Wyrazy największego uznania dla kapitana Kopera i załogi. Brawo Polscy żeglarze!

Kapitan jachtowy Jarosław Kaczorowski, uczestnik wielu międzynarodowych regat, sędzia żeglarski:
– Gratulacje dla kapitana Mariusza Kopera i załogi jachtu "Katharsis II" za odwagę żeglowania po najbardziej niegościnnych wodach świata. Także za doskonałe przygotowanie wyprawy. Udane okrążenie Antarktydy po jej wodach nie ma precedensu w historii światowego żeglarstwa, a śmiałością postawionego celu przypomina pionierskie wyprawy Cooka i Bellingshausena.

Aktualna pozycja Katharsis II
Autor: materiały projektu AntarcticCircle60S.com

O wyprawie "Katharsis II":
Rejs jachtu "Katharsis II" z kapitanem Mariuszem Koperem i ośmioosobową załogą był – jak się okazało udaną – próbą ustanowienia żeglarskiego rekordu (na trasie Kapsztad-Hobart dookoła Antarktydy wzdłuż i na południe 60S).

Wyprawa została dedykowana promocji profilaktyce walki z rakiem piersi u kobiet. Projekt społeczny autorstwa kpt. Hanny Leniec, pod nazwą "Badajmy Się Nie Dajmy Się" (BSNDS) jest adresowany do żeglarek i ogólnie - do młodych kobiet (i ich rodzin) i jest realizowany od grudnia 2016 we współpracy m.in. z Centrum Onkologii - Instytutem im. Marii Skłodowskiej - Curie w Warszawie.

Wyprawa jest także wyzwaniem naukowym. W trakcie rejsu prowadzone są badania wód antarktycznych, we współpracy z Instytutem Oceanologii PAN w Sopocie. Piotr Kukliński - członek załogi, żeglarz jachtowy i profesor PAN, jest odpowiedzialny za realizowane eksperymenty naukowe.

Tracking oraz więcej informacji na http://antarcticcircle60s.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.