Oświadczenie Rady Miejskiej w Giżycku w sprawie Prawa Wodnego

2018-03-30 12:32 Redakcja "Żagli"
Ekomarina w Giżycku, fot: informacja prasowa
Autor: Archiwum Żagli

W połowie marca informowaliśmy, że – jak twierdzą autorzy bloga kursmazury.com – nowe Prawo Wodne już działa, a efektem interpretacji ustawy mają być horrendalne stawki – 5 zł za m2 pomostu oraz 8,90 zł za każdy metr kwadratowy akwenu – naliczanie m.in. przez dyrekcję RZGW Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie w Białymstoku. W związku z tymi doniesieniami Rada Miejska w Giżycku wystosowała oświadczenie w sprawie zapisów ustawy Prawo Wodne oraz Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 grudnia 2017r. w sprawie wysokości jednostkowych stawek opłaty rocznej za użytkowanie gruntów pokrytych wodami. Zostało ono jednogłośnie przyjęte przez radnych na sesji 28.03.2018 r.

W oświadczeniu przeczytać można:

"Działając na podstawie § 15 ust. 2 pkt 3 Statutu Miasta Giżycka Rada Miejska oświadcza, iż po zapoznaniu się z uwagami zgłaszanymi przez lokalnych przedsiębiorców oraz konsekwencjami wprowadzenia zapisów ustawy Prawo Wodne oraz Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 grudnia 2017 roku w sprawie wysokości jednostkowych stawek opłaty rocznej za użytkowanie gruntów pokrytych wodami dla budżetu Miasta i możliwości rozwoju gospodarczego regionu, stoi na stanowisku, że zasadny i zgodny z interesem społecznym samorządów i mieszkańców krainy Wielkich Jezior Mazurskich jest powrót do konsensusu wypracowanego przez przedstawicieli Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej ze stroną społeczną na posiedzeniu Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki w dn. 5 lipca 2017 r., a odnoszącego się do kwoty opłat za użytkowanie gruntów zalanych wodami oraz sposobu naliczania powierzchni sumarycznej pomostów i nabrzeży oraz pasa dnia portów, przystani, zimowisk, nabrzeży, pomostów oraz wyciągów, w tym służących do prowadzenia działalności gospodarcze związanej bezpośrednio z obłsugą statków używanych odpłatnie i nieodpłatnie do rekreacji, turystyki, sportów wodnych i amatorskiego połowu ryb oraz statków służących do przewozów pasażerskich."

Klinij w poniższy link, żeby przeczytać uzasadnienie oraz pełną treść oświadczenia:
Oświadczenie Rady Miejskiej w Giżycku w sprawie Prawa Wodnego (PDF)

Jak pisaliśmy w połowie marca, autorzy bloga kursmazury.com zwrócili uwagę na poważny problem. Jak przypomnieli, w efekcie ubiegłorocznych konsutlacji społecznych ustalono wysokość opłat, które miały wynieść dla komercyjnych portów 0,89zł/m2 nabrzeża lub pomostu wykorzystywanego do cumowania łodzi oraz taką samą kwotę za metr kwadratowy pasa wody szerokości ośmiu metrów wzdłuż tego pomostu lub nabrzeża po stronie po której cumowane są łodzie.

"Okazało się, że akt prawny został sformułowany z pominięciem ustaleń poczynionych ze stroną społeczną, skonstruowany w sposób dający duże pole do interpretacji" – piszą dalej autorzy bloga, twierdząc że "pierwsi nieszczęśnicy już padają ofiarą radosnej interpretacji rozporządzenia".

"Otóż Pan Mirosław Markowski, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie w Białymstoku, któremu podlegają m.in. całe mazury, nalicza za pomosty stawkę 5zł/m2, natomiast dodaje do niej 8,90zł za każdy metr kwadratowy akwenu. Pan Markowski sumaryczną kwotę za dzierżawę gruntów zalanych wodami obciąża jeszcze podatkiem VAT w wysokości 23 procent!" – przeczytać można w artykule, którego cała treść dostępna jest pod poniższym linkiem:

http://kursmazury.com/prawo-wodne-pis-oszukal-polakow-czy-samowola-urzednicza/

W marcu komunikat wydało także Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Resort informował między innymi, że: "Projekt nowelizacji zawiera rozwiązania prawne, sprzyjające obniżaniu rygorów formalnych związanych z postępowaniami administracyjnymi w zakresie udzielania zgód i przyrzeczeń wodnoprawnych. Rekomendowane jest też wprowadzenie regulacji, na podstawie której do dnia 31 grudnia 2020 r. podmioty korzystające z usług wodnych będą obowiązane składać Wodom Polskim oświadczenia. Na podstawie oświadczeń będą ustalone opłaty za usługi wodne. Proponowane jest również wprowadzenie progu kwotowego, od którego jest uzależniony obowiązek wniesienia opłaty za usługi wodne."

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.