Nagroda Trans-Ocean dla Joanny Pajkowskiej

2019-11-07 12:24 Marek Zwierz
Nagroda Trans-Ocean dla Joanny Pajkowskiej
Autor: Kirsten Panzer / mat. pras. Trans Ocean

Podczas uroczystości w Dworcu Amerykańskim w Cuxhaven Joanna Pajkowska uhonorowana została prestiżową nagrodą Trans-Ocean. Statuetkę, Szklany Globus, wręczył jej prezes Stowarzyszenia Trans-Ocean Martin Birkhoff. Przed rokiem to samo wyróżnienie otrzymał Szymon Kuczyński.

Żeglarskie tradycje Niemiec sięgają lat 80. XIX w. Poza licznymi i cennymi nagrodami i pucharami dla zwycięzców pojedynczych regat, w ciągu ponad stu lat morskiej historii naszych zachodnich sąsiadów powstały dwie nagrody honorujące żeglarskie dokonania na oceanach. Pierwsza to Kompas Koronny Schlimbacha, żeglarza, który wyprowadził niemieckie żeglarstwo poza Bałtyk. Wręczana była od 1953 do 2001 r.

Drugą jest Trans-Ocean Preis, Szklany Globus klubu Trans-Ocean przyznawany od 1970 r. podczas jesiennego spotkania członków stowarzyszenia. Pierwszą laureatką była Ingeborg von Heister, którą uhonorowano za samotne przepłynięcie Atlantyku w obu kierunkach. W blisko 50-letniej historii tej nagrody tylko trzykrotnie otrzymali ją żeglarze spoza Niemiec. W 1983 r. Richard Konkolski za udział w samotnych etapowych regatach dookoła świata. W 2018 r. za rejs dookoła świata bez zawijania do portów na najmniejszym jachcie nagrodę odebrał Szymon Kuczyński.

W tegorocznej edycji drugi raz z rzędu Szklany Globus trafił w polskie ręce. Za samotny rejs non stop dookoła świata wokół Trzech Wielkich Przylądków uhonorowana została Asia Pajkowska. Tym samym spięta została klamra od pierwszej edycji tej nagrody dla bohaterki samotnego rejsu atlantyckiego, do tegorocznej, przyznanej również za samotny kobiecy rejsu, tym razem po wszystkich oceanach.

Nagroda Trans-Ocean dla Joanny Pajkowskiej
Autor: Kirsten Panzer / mat. pras. Trans Ocean Joanna Pajkwoska i Morten Brandt-Rasmussen

Nagrodę wręczył ustępujący prezes Stowarzyszenia Trans-Ocean Martin Birkhoff, a prezentacja rejsu przez laureatkę oczarowała wszystkich obecnych w Hapag Hallen w Cuxhaven.

Uroczystość odbyła się w sobotę 2 listopada w wybudowanym w latach 1900 –1902 kolejowym Dworcu Amerykańskim, będącym ostatnim miejscem przesiadki z pociągu na statek europejskich emigrantów udających się do Ameryki. Dziś Hapag Hallen pełnią rolę muzeum.

Podczas dorocznego spotkania aż trzynaścioro żeglarzy odebrało wyróżnienia. Poza Trans-Ocean Preis dla Asi Pajkowskiej, Ocean Award otrzymał Morten Brandt-Rasmussen, twórca Srebrnego Steru, czyli regat dla żeglarzy samotników wokół duńskiej Fionii. Wyróżnienia otrzymało też osiem niemieckich jachtów, które w tym roku zamknęły pętlę dookoła świata.

Dostrzeżenie rejsu Asi Pajkowskiej na forum międzynarodowym to duży i w pełni zasłużony sukces naszej żeglarki. W dodatku jacht, na którym dokonała tego wyczynu także jest w Niemczech znany. W 2003 r. Uwe Röttgering otrzymał Trans-Ocean Preis za wyprawę na „Fanfanie” dookoła świata z postojami na najbardziej oddalonych i zapomnianych wyspach.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.