Praktyczna meteorologia - CHMURY PIĘTRA ŚREDNIEGO

2017-10-09 15:36 Jerzy Kubaszewski
Altostrtatus
Autor: Wikipedia Altostrtatus

Po chmurach piętra wysokiego kolej na chmury piętra średniego. Powierzchnia frontowa obniża się i na wysokościach 2 – 5 km pojawia się chmura warstwowa podobna do Cirrostratusa lub kłębiasta Altocumulus.

Altostratus jest grubszy od Cirrostratusa i składa się przede wszystkim z przechłodzonych kropelek wody i kryształków lodu. Chmura ma postać grubej i gęstej, niebieskiej albo szarej warstwy, przez którą słońce lub księżyc przeświecają jak przez matowe szkło. Spod Altostratusa może padać słaby deszcz, lub zimą śnieg, ale najczęściej będzie to opad typu mżawka. Chmura tego typu często pokrywa całe niebo.

Altocumulus jest wynikiem rozpadu Altostratusa pod wpływem ruchów konwekcyjnych ciepłych mas powietrza napływających od dołu. Powstałe wtedy „baranki” mają grubość 200 – 700 m. Altocumulusy podobnie jak Cirrostratusy składają się z kropelek przechłodzonej wody i niewielkiej ilości kryształków lodu. Chmury te utrzymują się stosunkowo krótko, na ogół nie dając żadnych opadów. Altocumulusy spotkać można w kilku ciekawych formach, o których w następnym odcinku.

CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO? POLUB ŻAGLE NA FACEBOOKU

Altocumulus
Autor: Wikipedia Altocumulus
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.