Spotkania Samosterowe: Mateusz Kusznierewicz w Tawernie Korsarz

2018-02-06 12:20 Andrzej Kurowski
Mateusz Kusznierewicz
Autor: Paweł Górski Mateusz Kusznierewicz

W poniedziałek 12 lutego o godzinie 20:00 gościem warszawskiej Tawerny Korsarz i Stowarzyszenia Samoster będzie Mateusz Kusznierewicz. Mistrz olimpijski z Atlanty opowie o swoim udziale w słynnym klasyku Fastnet Race oraz planowanych rejsie dookoła świata w ramach projektu Polska100.

Jako kilkuletni chłopiec Mateusz Kusznierewicz miał dwa marzenia: pojechać na igrzyska olimpijskie i ruszyć w rejs dookoła świata, To pierwsze spełnił pięć razy, zdobywając dwa medale - złoto w Atlancie i brąz w Atenach. Teraz czas na drugie z marzeń. W maju wypłynie w rejs dookoła świata, a "przy okazji" będzie startować w regatach żeglarskiego Wielkiego Szlema i promować Polskę.

Na spotkaniu w Tawernie Korsarz Mateusz opowie o swoim udziale w regatach Fastnet Race. Regaty te zaliczane są do najtrudniejszych i najważniejszych wyścigów morskich świata. Trasa wiedzie przez cieśninę Solent wzdłuż południowego wybrzeża Anglii, Kanał Angielski, Morze Celtyckie, aż do słynnej irlandzkiej skały Fastnet. Trasa liczy łącznie 608 mil morskich, a meta usytuowana jest w Plymouth.

Wody okalające Wielką Brytanie i Irlandię są jednym z najtrudniejszych akwenów na świecie ze względu na częste silne wiatry oraz prądy pływowe. Połączenie tych dwóch czynników tworzy bardzo trudną do żeglugi falę, przez co wiele załóg natrafia na liczne problemy. Fastnet Race ma już w swojej historii tragiczne wydarzenia, takie jak chociażby rok 1979, kiedy w wyniku ogromnego sztormu zginęło 18 osób, kilka jachtów zatonęło, a kolejnych kilkanaście przewróciło się. Tamta prognoza pogody uważana jest za jedną z największych pomyłek brytyjskich meteorologów. W wyniku tragicznych wydarzeń organizatorzy z Royal Ocean Racing Club (RORC) wprowadzili liczne przepisy i warunki dotyczące bezpieczeństwa, które każda załoga musi spełnić przed przystąpieniem do wyścigu.

Wstęp na Spotkanie Samosterowe z Mateuszem Kusznierewiczem jest bezpłatny.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.