Mały, ale BYK! Mini 230 podejmie próbę przepłynięcia Bałtyku!

2018-04-27 13:20
Mini 230
Autor: materiały prasowe organizatora

Już podczas testu przeprowadzonego przez grupę „Żagli” w Gdyni, podczas targów Wiatr i Woda ( 2017 r.). Mini 230 pokazał charakter i udowodnił że potrafi żeglować. Ambicje tej małej jednostki sięgają jednak znacznie dalej.

Mini 230, wspierany przez firmę P.P.H. REWA Sp. z o.o. z siedzibą w Nowym Redzeniu oraz Miasto Rajgród, jako najmniejszy jacht żaglowy podejmie próbę przepłynięcia Bałtyku na trasie Kołobrzeg – Bornholm – Kołobrzeg. Portem u naszych Duńskich sąsiadów będzie najprawdopodobniej Nexo. W dniach 31.05 – 03.06 2018 - Mini 230 popłynie w systemie ciągłym, prowadzony przez pięciu żeglarzy na 2 – godzinnych wachtach. Uznany konstruktor Leszek Gonciarz zadedykował jacht raczej do żeglugi śródlądowej, dlatego pod jego czujnym okiem, producent firma „Pragmatical Solution” dostosowała jednostkę do wyzwania jakim jest bałtyckie morze. Specjalnie wzmocniony został miecz (specjalna konstrukcja uniemożliwiająca wyginanie/pękanie) . Zgodnie z wytycznymi projektanta (Leszek Gonciarz) jest również dłuższy od standardowego o ok.20 cm. Zastosowano bulb (20 kg ołowiu) zamocowany na dole miecza. Wzmocniono ponad to takielunek i zainstalowano rzecz jasna oświetlenie na maszcie. Dla zapewnienia większego komfortu płynięcia, Mini 230 zaopatrzono w szprycbudę i pompę zęzową o wydajności 20 l / min.

Trasa w linii prostej to blisko 240 km. Asysta jest więc sprawą oczywistą. W tej roli wystąpi s/y FUJIMO To utytułowany jacht regatowy (Reichel-Pugh) zbudowany w australijskiej stoczni Mc Conaghy w 1990 roku. Trzymając kciuki za Mini 230, mamy nadzieję, że spełni on jedynie rolę obserwatora tej odważnej próby.