"Katharsis II - Dookoła Antarktydy - na południe od 60 stopnia". Rejs pod patronatem "Żagli"

2016-11-28 12:13 Waldemar Heflich
Katharsis II
Autor: Archiwum Żagli "Katharsis II"

Przed nami kolejne wielkie żeglarskie wyzwanie! Blisko 100 dniowa wyprawa po najtrudniejszych morzach i oceanach Ziemi, zakłada okrążenie Antarktydy, najzimniejszego oraz najtrudniej dostępnego kontynentu naszej planety. Kapitan Mariusz Koper i siedmioosobowa załoga jachtu "Katharsis II" planują jako pierwsi wykonać pętlę wokół Antarktydy płynąc na południe od 60 stopnia szerokości geograficznej południowej.

Pojawia się szansa na ustanowienie nowego żeglarskiego rekordu świata. Planowany rejs będzie realizowany zgodnie z wymaganiami World Speed Sailing Record Concuil (Światowej Rady Rekordów i Wyników Żeglarskich) oraz Dyrekcji Światowych Rekordów Guinnesa (GWR).

Obecne wyzwanie, opłynięcie Antarktydy jak najbliżej lodowego kontynentu i w jak najkrótszym czasie, to naturalna konsekwencja dotychczasowych osiągnięć oraz doświadczeń kapitana Mariusza Kopera. Jak dotąd żaden jacht żaglowy nie opłynął całego kontynentu Antarktydy dookoła tak blisko, czyli na południe od 60 stopnia szerokości geograficznej południowej. Najkrótszy, oficjalnie odnotowany czas opłynięcia Antarktydy jachtem żaglowym, ale dalej od kontynentu, w pasie między 45 a 60 stopniem, oraz liczony od startu do mety w Australii to - 102 dni.

Wyprawa wystartuje 6 grudnia 2016 roku z Kapsztadu, a zakończy rejs ok. 18 marca 2017 roku w Hobart na Tasmanii. Do pokonania jest dystans 17.000 mil (ok. 31.500 km).

"Katharsis II" to 22 metrowy Oyster 72, jacht skonstruowany przez Roba Humphreya, zbudowany w 2009 roku w stoczni Wroxham Marine w Wielkiej Brytanii. Na tym jachcie Mariusz Koper i jego załoga dwukrotnie opłynęli Przylądek Horn. Pokonali Przejście Północno-Zachodnie (NWP) z Atlantyku na Pacyfik w 2012 roku oraz dotarli w 2015 roku na Morze Rossa, w tym do najdalej na południe położonego akwenu wodnego, Zatoki Wielorybiej. "Katharsis II" jest jachtem bardzo wytrzymałym i jednocześnie szybkim, co udowodniono także w trakcie regat - 2014 Rolex Sydney Hobart Yacht Race.

O wielkiej wyprawie "Katharsis II" będziemy informować na bieżąco na naszej stronie oraz profilu facebookowym.

CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO? POLUB ŻAGLE NA FACEBOOKU

Mapa rejsu Katharsis II dookoła Antarktydy
Autor: Archiwum Żagli Mapa rejsu "Katharsis II" dookoła Antarktydy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.