Jachty niezwykłe: Kangur, który ponoć oszukiwał

2016-11-01 16:52 Jerzy Klawiński
Jachty niezwykłe: Australia II
Autor: Archiwum Louis Vuitton Media Center Jachty niezwykłe: Australia II

A propos karier filmowych jachtów – „parciu na szkło” uległ nawet zdobywca Pucharu Ameryki z 1983 roku – AUSTRALIA II. W ekranizacji żeglarskich zmagań Amerykanów i Australijczyków o Stary Dzbanek – filmie „Wind” – jacht zagrał ... samego siebie, ale pod nazwą „Boomerang”!

Jednostkę, która po 132 latach „odbiła” dla dawnego imperium brytyjskiego (choć nie dla Wielkiej Brytanii) kultowe trofeum żeglarskie, zaprojektował według zasad Klasy 12 Australijczyk Ben Lexcen, umieszczając pod kadłubem jachtu legendarny już dziś pękaty i skrzydlaty krótki kil. Dawał on znaczne zwiększenie manewrowości i zwrotności, ale pod warunkiem niezafalowanej wody. O ten właśnie nietypowy kil miał wówczas pretensję obrońca pucharu – New York Yacht Club, wątpliwości jednak rozstrzygnięto na korzyść Australijczyków...

Po wygraniu w 1983 r. Louis Vuitton Cup z brytyjskim „Victory ‘83”, jacht żaglowy pod wodzą Johna Bertranda spotkał się z amerykańskim „Liberty” dowodzonym przez Dennisa Connera. Po ciężkiej walce „kangury” zwyciężyły 4 do 3 i przeszły do historii, a ich jacht – do legendy.

Próbowano ową legendę podważyć – w  2009 r. holenderski konstruktor Peter van Oossanen „przyznał się” do skonstruowania skrzydlatego kilu „Australii II”. Kwestionowałoby to legalność zwycięstwa Australijczyków, bo zgodnie z przepisami AC wszystkie rozwiązania techniczne startujących w Pucharze jednostek musiały być wypracowane wyłącznie przez obywateli kraju wystawiającego jacht! Australijczycy stanowczo odrzucili te sugestie, bo sam Ben Lexcen eksperymentował w tej dziedzinie w latach 50., przy wcześniejszych konstrukcjach. On sam kpił też z Amerykanów, że – tak jak i jemu – pomagał im w obliczeniach obcokrajowiec: Grek nazwiskiem Archimedes...

Dziś zwycięzca o skrzydlatym kilu stoi na co dzień w Western Australian Maritime Museum we Freemantle (AUS). Z jednym wszakże wyjątkiem – w 2001 r. na 150. rocznicę Pucharu Ameryki jacht przetransportowano na angielską wyspę Wight, gdzie kilka dni dzielnie żeglował w regatach upamiętniających początek zmagań o Stary Dzbanek. No i oczywiście wcześniej zagrał w żeglarskim filmie („Wind” 1992 r.)!

CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO? POLUB ŻAGLE NA FACEBOOKU

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA - NAJCIEKAWSZE INFORMACJE DOSTANIESZ OD NAS MAILOWO

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.