Dwie dekady „Nawigatora XXI” Rocznicowe spotkanie na pokładzie
W 2018 roku mija 20 lat odkąd polska bandera po raz pierwszy powiała nad statkiem badawczo-szkolnym Akademii Morskiej w Szczecinie – „Nawigatorem XXI”. Okrągły jubileusz świętowany był wraz ze Świętem Szkoły na pokładzie statku i w gmachu uczelni.
Obok „Nawigatora XXI” przy wałach Chrobrego zacumował też bliźniaczy statek szkolny „Horyzont II” z Akademii Morskiej w Gdyni. Ceremonię powitania statków uświetniła orkiestra Marynarki Wojennej RP, a niezwykle ubarwiła cała gromadka „morskich” przedszkolaków z zaprzyjaźnionego PP 27 „Żagielek”.
Jubilat służy nie tylko kształceniu kadr morskich dla polskiej i światowej floty i gospodarki morskiej, ale też znany jest żeglarzom, corocznie stanowiąc asystę i osłonę regat bałtyckich. Jest prawdziwym Ambasadorem morskiego Szczecina.
„Nawigator XXI” wszedł do portu w asyście holowników, a potem podczas uroczystości na pokładzie odbyło się uroczyste posiedzenie Senatu AM, dodatkowo w znakomitym gronie zaproszonych gości - załóg, władz miasta, przedstawicieli Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, uczelni, przedstawicieli lokalnej społeczności oraz firm i instytucji związanych z gospodarką morską.
Prezydent miasta Piotr Krzystek przekazał załodze banderę Szczecina, wręczone też zostały pamiątkowe medale gościom honorowym, a także doroczne nagrody Wilka Morskiego, przyznawane tradycyjnie osobowości związanej z morzem oraz studentowi Akademii Morskiej w Szczecinie. Wilkiem Morskim 2018 uhonorowany został wieloletni były Rektor WSN i AM prof. Aleksander Walczak, pomysłodawca – wraz z ówczesnym prorektorem budowy „Nawigatora XXI” profesorem Jerzym Kosińskim.
Po oficjalnej uroczystości statki obu Akademii Morskich zostały otwarte dla mieszkańców Szczecina i turystów, chcących osobiście postawić stopę na ich pokładach. „Nawigator XXI” od 20 lat służy celom szkoleniowym i badaniom naukowym, wrósł też w rzeczywistość morskiego Szczecina i cumując przy Wałach Chrobrego stał się rozpoznawalnym symbolem miasta, podkreślającym jego portowy charakter - szczegóły na temat historii jego powstania oraz 20 lat funkcjonowania jednostki znajdują się na stronie poświęconej wydarzeniu: http://n21.am.szczecin.pl/