Chorwacja: Rejsy, żeglowanie, wakacje w Chorwacji

2016-04-29 12:25 Bogusław Pazorek
ABC żeglowania w Chorwacji
Autor: Miesięcznik "Żagle"

Chorwacja to jeden z najczęściej odwiedzanych przez polskich żeglarzy kraj. Na co zwrócić uwagę pływając po Chorwacji? Jak poruszać się po wodach tego kraju?

Chorwacja: Rejsy, żeglowanie, wakacje w Chorwacji cz. I

Chorwacja: Rejsy, żeglowanie, wakacje w Chorwacji cz. II

Chorwacja: Rejsy, żeglowanie, wakacje w Chorwacji cz. III

Chorwacja: Rejsy, żeglowanie, wakacje w Chorwacji cz. IV

Od lipca 2013 r. Chorwacja stała się członkiem Unii Europejskiej, co już ułatwiło i zapewne w przyszłości ułatwi jeszcze bardziej wiele spraw. W tym kraju turystyka jest bardzo ważną gałęzią gospodarki. Tysiące jachtów, firm i zakładów, setki hoteli i tysiące kwater, setki marin, portów, cichych zatok to zaiste niezwykle duża armia zasilająca kasę państwową. Przy takiej infrastruktorze i urodzie tego regionu nie ma się co dziwić, że z Polski również ciągną na Południe, żądni morskich przygód.

Adriatyckie wiatry

...mają swoje nazwy. Przez stulecia posługiwano się nimi, a nie określeniem kierunku, skąd wieje wiatr. Tak pozostało do dzisiaj. Nas – mam na myśli żeglarzy – interesować powinna w pierwszym rzędzie pogoda, potem nawigacyjne ukształtowanie terenu, a dopiero na końcu atrakcje turystyczne. Dobra znajomość dwóch pierwszych zagadnień to bezpieczeństwo. Trzeciego to przyjemności.

Adriatyk jest wewnętrznym morzem. Bliskość Alp na północy i wysokie góry Dynarskie ciągnące się z NW na SE około 700 km wzdłuż wybrzeża powodują, że zjawiska atmosferyczne zachodzą tu w sposób szybki i gwałtowny. W lecie silny wyż azorski jest niemal zawsze gwarantem dobrej pogody w lipcu i sierpniu. Niestety, ostatnie lata pokazują, że z tą jego siłą i gwarancją bywa różnie.

W Chorwacji istnieją dwie strefy klimatyczne: wewnątrz kraju umiarkowany klimat kontynentalny i częściowo klimat górski, a na całym wybrzeżu miły klimat śródziemnomorski, wiele słonecznych dni, suche, ciepłe lata, łagodne i wilgotne zimy.

Średnia temperatura na brzegu morza: 6 – 1°C w styczniu, w sierpniu 27°C.

Średnia temperatura morza wynosi 12°C w zimie, 25°C latem.

Czym nas Eol może przywitać?

Mistral to wiatr żeglarzy, wiatr dobrej pogody. Pojawia się z kierunku północno-zachodniego. Zaczyna swoją obecność koło godziny 1000 rano i znika przed zachodem słońca. Wzmaga się stopniowo, by osiągnąć swoje maksimum około 1400. Nie przekracza 5 – 6B. Towarzyszy mu zazwyczaj bezchmurne i błękitne niebo. Zaburzenia mistrala zazwyczaj zwiastują nadejście jugo. Mistral występuje na Adriatyku od czerwca do połowy września. Niestety, przez ostatnie lata chimeryczne zachowanie się tego dobrego wiatru staje się coraz częstsze.

Jugo wieje z południowego lub południowo-wschodniego kierunku. Najczęstszą oznaką nadejścia tego wiatru jest pojawienie się w drugiej części dnia zamglenia na południu i wzrost średnich chmur kłębiastych. Z każdą godziną widać, że „coś wisi w powietrzu”. W miarę zwiększania się siły wiatru wzrasta wilgotność i spada ciśnienie. Wieczorami nadchodzą burze i deszcz. Latem jugo pojawia się rzadko, trwa od dwóch do trzech dni i nie przekracza 7B. Towarzyszą mu wysokie (3 – 4 m) fale. Narasta powoli, przez co nie jest tak niebezpieczne. Jest czas na schronienie się do mariny. Dużo groźniejsze dla żeglarzy jest jugo występujące od października do maja. Wiatr wtedy może osiągać siłę 9B i utrzymywać się nawet kilkanaście dni. Przez ostatnie 10 lat zauważyłem zwiększoną aktywność tego wiatru w miesiącach letnich.

Zdecydowanie najgorszą opinią cieszy się bora. To zimny wiatr wiejący z NE. Gwałtowny i nieprzewidywalny. Latem przy pięknej pogodzie i wysokim ciśnieniu spada na morze zupełnie niespodziewanie. W ciągu kilku minut potrafi dmuchnąć do 40 węzłów. Zimą znacznie więcej. Biada żeglarzom, którzy w porę nie zrzucą żagli.

CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO? POLUB ŻAGLE NA FACEBOOKU

OBSERWUJ NAS NA TWITTERZE

ABC żeglowania w Chorwacji - MAPA
Autor: Miesięcznik "Żagle"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.