Antarktyczne Laboratorium "Katharsis II": "Badanie oceanu" [wideorelacja]

2018-05-05 19:37 informacja prasowa AntarcticCircle60s.pl
Antarktyczne Laboratorium Katharsis II: Badanie oceanu
Autor: materiały projektu AntarcticCircle60s.pl

Zakończony 5 kwietnia 2018 roku rekordowy, okołoantarktyczny rejs "Katharsis II", poza czysto żeglarskimi celami, miał również szczegółowo zaplanowany program badawczy. Na obecnym etapie można powiedzieć, że wszelkie założenia programu zostały osiągnięte.

Wykonane zadania w trakcie rejsu można podzielić na dwa niezależne etapy:
- instalacja instrumentów badawczych programu ARGO oraz
- pobieranie próbek wody do badania obecności plastiku w wodach antarktycznych.

Pierwszym etapem było aktywowanie i umiejscowienie w oceanie specjalistycznych boi międzynarodowego programu ARGO (www.argo.ucsd.edu). Podczas wyprawy "Katharsis II" dokonano instalacji trzech takich instrumentów. Było to tym bardziej ważne, że dokonano tego w obszarach, gdzie normalnie statki badawcze nie docierają. Cały proces aktywacji boj z pokładu "Katharsis II" przebiegł bez zakłóceń. Obecnie te boje znajdują się w wodach Oceanu Południowego. Jak poinformowali koordynatorzy programu ARGO, instrumenty badawcze działają poprawnie i przekazują unikalne dla naukowców dane. Dostarczone przez "Katharsis II" boje będą przez wiele nadchodzących lat mierzyć temperaturę i zasolenie wody dostarczając informacji pozwalających na zrozumienie zmian zachodzących w morzach i oceanach. Zmian, które często są powodowane działalnością człowieka.

Drugim etapem zaplanowanego programu badawczego w ramach rejsu były cykliczne badania mające stwierdzić czy zanieczyszczenie plastikiem dotarło już do tak dziewiczych rejonów jakimi są wody okalające Antarktydę. Olbrzymie ilości plastiku używane przez ludzi przedostają się do mórz i oceanów stwarzając zagrożenie dla zamieszkujących je organizmów. Podczas rejsu, na potrzeby tego zadania badawczego, pobierano próbki wody co 36 stopni szerokości geograficznej.

Próbki zostały pozyskane z użyciem specjalistycznej siatki, która pozwoliła na przefiltrowanie wody oceanicznej. Zebrano 10 prób, które zostaną przeanalizowane w laboratorium Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie.

Czy plastik jest obecny w wodach antarktycznych? Na obecnym etapie tego jeszcze nie wiemy, ale mamy nadzieje, że nie. Czekamy na wyniki analiz i podsumowanie drugiego etapu badań badawczych w ramach rejsu "Katharsis II"dookoła Antarktydy.

Piotr Kukliński, doktor hab. Biolog morza. Żeglarz jachtowy – "Katharsis II" wachta III
Wykładowca akademicki i profesor w Instytucie Oceanologii Polskiej Akademii Nauk
Koordynator prac naukowych Antarktycznego Laboratorium "Katharsis II"

Zobacz podsumowanie prac Antarktycznego Laboratorium "Katharsis II":

Więcej informacji:
Projekty badawcze "Katharsis II": http://antarcticcircle60s.pl/projekty-badawcze/

***

Żeglarska Wyprawa "Katharsis II" non stop dookoła kontynentu Antarktydy wzdłuż i na południe od 60° S:

Celem wyprawy kapitana Mariusza Kopera i jego ośmioosobowej załogi (Tomasz Grala, Hanna Leniec, Michał Barasiński, Magdalena Żuchelkowska, Wojtek Małecki, Ireneusz Kamiński, Piotr Kukliński, Robert Kibart), była próba ustanowienia żeglarskiego rekordu świata (na trasie z Kapsztadu do Hobart) non stop dookoła kontynentu i jak najbliżej Antarktydy, wzdłuż i na południe od 60. stopnia szer. geograficznej południowej.

Cel zrealizowano: antarktyczna pętla została zamknięta 20.03.2018 r., a żeglugi po kręgu dokonano na południe od 62. stopnia szerokości geograficznej południowej. Start nastąpił w Kapsztadzie, RPA (23.12.2017), a metę osiągnięto w Hobart, Australia (05.04.2018). Długość trasy: 15 853 mile morskie; czas (wg WSSR - Światowej Rady Rekordów Żeglarskich): 102 dni, 22 godziny i 53 minuty, w tym okrążenie kontynentu Antarktydy: 10180 mile morskie.

Wyprawę dedykowano promocji profilaktyki walki z rakiem piersi u kobiet. Projekt społeczny drugiego oficera, Hanny Leniec "Badajmy Się Nie Dajmy Się" (BSNDS), adresowano do żeglarek i do młodych kobiet (i ich rodzin). Kampanię prowadzono od grudnia 2016 we współpracy m.in. z Centrum Onkologii - Instytutem im. Marii Skłodowskiej - Curie w Warszawie.

W trakcie rejsu prowadzono badanie wód antarktycznych, we współpracy z Instytutem Oceanologii PAN w Sopocie oraz w ramach światowego programu naukowego ARGO. Eksperymenty naukowe na pokładzie "Katharsis II" koordynował Piotr Kukliński, członek załogi, żeglarz jachtowy i profesor PAN.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.