54. Długodystansowe Regaty na Wiśle 2019 - święto rzecznego żeglowania

2019-04-12 12:41 Jacek Kiełpiński

Te najstarsze regaty rzeczne w Polsce, przez lata zwane „Regatami Toruń-Bydgoszcz”, porównywano już z Wielką Pardubicką i Camel Trophy. Legenda ugruntowała się przez lata. Uczestnicy i wielbiciele tej imprezy zgodnie zapewniają: kto nie doświadczył kaprysów i potęgi Wisły, ten nie wie jeszcze o żeglarstwie wszystkiego. Imprezę doceniają fachowcy - została wpisana do kalendarza imprez 95-lecia Polskiego Związku Żeglarskiego. W tym roku kolejne etapy regat przypadają: 31 maja 2019 - Ciechocinek-Toruń; 1 czerwca - Toruń-Solec Kujawski; 2 czerwca - Solec Kujawski-Bydgoszcz.

Stali bywalcy tych wyjątkowych regat podkreślają, że warto zmierzyć się z Wisłą szczególnie wtedy, gdy trudności narastają, przy niższej wodzie, gdy nurt miejscami przyspiesza, a wiatr odbijany od brzegów wariuje.
Najlepiej scharakteryzował to ubiegłoroczny triumfator imprezy, Bartek Niciński z Bydgoszczy. - Pływam po wielu akwenach, kocham żeglarstwo. Ale na te zawody czekam szczególnie, bo to jedyna taka okazja, że bezkarnie, asekurowani przez służby, możemy powalczyć na prawdziwej rzece. A tu wiadomo, nurt, główki, przeszkody... Po Wiśle warto pływać nie tylko szkoleniowo, jak ja traktuję te regaty, ale także na co dzień. Jednak bez silnika na rzece zawsze jest ryzyko. Długodystansowe Regaty na Wiśle to wyjątkowa okazja, bo jakby co, to służby ściągną cię z łachy... Jedną łódkę warto poświęcić nieco dla tych regat. Ja tak mam z „Tygrysem”. Najwyżej się czasem... porysuje.

Tegoroczne regaty rozegrane zostaną na odcinku Wisły o długości 62 kilometrów. Jak co roku spodziewani na starcie są szczególnie ci, którzy doceniają rolę szkolenia żeglarskiego kunsztu w tych wyjątkowych warunkach. Wiele załóg podchodzi jednak do imprezy na większym luzie. Podkreślają po pierwsze sam urok żeglowania po Królowej.
Kto chętny w tym roku do szlifowania wymagającej sztuki rzecznego żeglowania po Wiśle? To wyzwanie dla najlepszych. Wisła weryfikuje. Oferuje swoje podwodne „pomoce naukowe”, czasem zaskakująco szybki nurt i doskonałe towarzystwo ludzi czujących tę wielką rzekę. 

Do imprezy dołączają się zwolennicy drewniaków, którzy na żaglach rozprzowych i rejowych potrafią dokonywać cudów, a także wyczynowcy. Kiedyś na trasie Toruń-Bydgoszcz najlepsi byli Finniści, a dwa lata temu triumfowali zwolennicy Sigmy Active. Wśród uczestników największym powodzeniem cieszą się jednak poczciwe Omegi. Klasę samorządową rozstrzyga się w klasie Puck. Te łódki można wynająć na miejscu.

Organizatorami Długodystansowych Regat na Wiśle są: Toruński Okręgowy Związek Żeglarski, Yacht Klub Polski Bydgoszcz i Nadwiślańska Organizacja Turystyczna. Współorganizatorzy: Miasto Toruń, Urząd Miasta Ciechocinek, Urząd Miasta Solec Kujawski, Fundacja Inicjatyw Społecznych CUMA.
Strona internetowa: www.regatynawisle.eu

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.