Za nami regaty WarmUp DOUBLE na akwenie Gdyni

2018-05-15 17:42 Paweł Wilkowski
WarmUp DOUBLEHANDED Challenge 2017
Autor: Lidia Krzesińska

W miniony weekend odbyła się druga edycja regat WarmUp DOUBLE. Turyści i fani żeglarstwa mogli zobaczyć ciekawą imprezę, która została zorganizowana na akwenie startowym tuż przy Akwarium Gdyńskim.

Początkowo słaby wiatr nie pozwalał rozwijać większych prędkości, lecz już po około dwóch godzinach od startu powiało żywiej i przy wietrze 12-18 kn jachty poszły naprzód. Pierwsze przetasowania nastąpiły w okolicach pławy ZN, gdzie wybór rewelacyjnej strategii pozwolił s/y SMOKE przesunąć się znacznie do przodu i poważnie zagrozić s/y VATAHA 2, dotychczas prowadzącej w stawce jachtów ORC.

Dalsza bardzo dobra żegluga SMOKE i słabsza postawa VATAHA 2 na kursach pełnych doprowadziła do objęcia przez SMOKE prowadzenia na znaku przy Władysławowie, którego już SMOKE nie oddał aż do mety. Po kilkugodzinnej żegludze nocnej, przy wejściu na Zatokę Gdańską, jachty natrafiły na Flautę Wyrównawczą. Świetnie żeglujący SMOKE zwiększył swą przewagę nad VATAHA 2 i ZENA II i jako trzeci jacht wszedł na metę przy Marinie Gdynia, jednocześnie z dużą przewagą wygrywając w grupie ORC.

Flauta Wyrównawcza nie ominęła też szybszych jachtów z grupy OPEN - CARAVELA 950 oraz DANCING QUEEN. Tutaj również różnica czasu między jachtami zmniejszyła się tuż przed metą, niemniej prowadząca od początku CARAVELA 950 została najszybszym jachtem wyścigu i zwycięzcą w grupie OPEN.

Najszybszy jacht regat został w porcie powitany oklaskami i szampanem. Jak później wspominali Andrzej Glebow i Jarosław Kaczorowski - jeszcze nie byli witani w taki sposób.

Pechowcem regat okazał się s/y FOUR WINDS, który płynąc do Gdyni na regaty, został poszkodowany przez uderzający niedalek piorun, który spalił elektronikę jachtową. Mimo to jacht wystartował w regatach i ukończył wyścig. Kto wie, na jakim miejscu by się znalazł, gdyby nie problemy techniczne. Wielkie brawa dla Wojciecha Krupskiego i Anny Król, którzy prowadząc tradycyjną nawigację bez pomocy urządzeń, pokazali prawdziwy kunszt żeglarski.

Regaty zakończono skromną uroczystością w niedzielne popołudnie. Kilka załóg potwierdziło udział w następnych regatach cyklu OS RACING, a będzie to najdłuższy wyścig cyklu regat - Gdynia 400 (400-milowy wyścig non-stop). Start do tego wyścigu zaplanowano na godzinę 12:00 w sobotę, 2 czerwca.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.