SummerHeat DOUBLE 2018: mistrzostwa dwójek

2018-09-11 13:54 Paweł Paterek
SummerHeat DOUBLE 2018
Autor: Cezary Spigarski

W Gdyni zakończyły się morskie żeglarskie mistrzostwa Polski załóg dwuosobowych SummerHeat DOUBLE 2018. Impreza zaliczana była do punktacji jedynego na Bałtyku cyklu regat pełnomorskich OS Racing, w którym rywalizacja odbywa się w formule doublehanded. Do mistrzostw zgłosiło się dziesięć załóg walczących w kategorii ORC oraz trzy w klasie Open.

Regaty poprzedziła parada jachtów, które przepływały wzdłuż nabrzeża przy Akwarium Gdyńskim, gdzie kibice mogli obejrzeć startujące jachty z bliska, wysłuchać informacji o tych jednostkach i załogach, a także na żywo śledzić procedurę startu komentowaną przez komandora regat – Piotra Radzika. W samo południe żeglarze ruszyli do walki na dystansie 300 mil.

– Wyścig odbywał się w trudnych warunkach atmosferycznych, przy bardzo wysokiej temperaturze powietrza i… morza (na środku Bałtyku jedna z załóg zanotowała temperaturę wody 24 st. C) oraz przy braku wiatru – opisywał Paweł Wilkowski, uczestnik i organizator regat. – Wiatr podczas czterodniowych zmagań wiał z prędkością od 0 do 12 w, przez co wstępne założenia taktyczne sprzed startu musieliśmy skorygować, a czas pokonania trasy znacząco się wydłużył.

Ekstremalnie trudne warunki pogodowe sprawiły, że część załóg zmuszona była wycofać się z regat. – Nie sposób pominąć ważnej roli jachtu asystującego żeglarzom na trasie, tzw. SEA ANGEL, którego zadaniem było utrzymanie łączności pomiędzy startującymi żeglarzami. W przypadku sytuacji awaryjnej lub zagrożenia ten morski anioł miał za zadanie udzielić pierwszej pomocy i ewentualnie koordynować akcję ratowniczą do czasu przybycia służb – relacjonował komandor regat Piotr Radzik. W tym roku SEA ANGEL była kapitan Joanna Pajkowska, prowadząca jacht "Fanfan".

SummerHeat DOUBLE 2018
Autor: Cezary Spigarski

Zwycięzcami morskich żeglarskich mistrzostw Polski załóg dwuosobowych SummerHeat DOUBLE 2018 zostali Jerzy Matuszak i Maria Kurant na jachcie "Dancing Queen". Drugie miejsce wywalczyła załoga jachtu "Smoke" w składzie Robert Gwóźdź i Marcin Dejewski, a z brązowych medali cieszył się duet Paweł Wilkowski i Artur Burdziej żeglujący na łodzi First 35 "Vataha 2". W klasie Open zwyciężyli Zbigniew Gutkowski i Adam Dziedzic na jachcie IMOCA 60 "Globe". Meta regat została zamknięta po przecięciu jej przez najmniejszą jednostkę uczestniczącą w regatach, czyli "Atlantic Puffin" (klasa Maxus 22), na którym żeglowali Szymon Kuczyński z Jackiem Daszkiewiczem.

Więcej informacji na stronie regat i profilu FB:
http://www.doublehanded.gdynia.pl
https://www.facebook.com/offshore.short

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.