Rekordowa liczba zgłoszeń do Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej

2019-01-15 11:51 Tomasz Kowalczyk
Polska Ekstraklasa Żeglarska 2019
Autor: Gwidon Libera / mat. pras. MT Partners

Aż 32 załogi zgłosiły się do uczestnictwa w Polskiej Ekstraklasie Żeglarskiej. Nowy regulamin zakłada więc utworzenie drugiego poziomu rywalizacji czyli I Ligi. Ostateczna liczba uczestników będzie znana po 30 stycznia, do kiedy to można wysyłać aplikacje.

Po czterech sezonach funkcjonowania Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej w zupełnie nowej nieznanej w naszym kraju formule można stwierdzić, że zainteresowanie cały czas rośnie. Wśród zawodników, którzy biorą udział w PEŻ zobaczyliśmy wielu znanych i utytułowanych sterników z regat meczowych i flotowych, jak Rafał Sawicki, Marek Stańczyk, Łukasz Wosiński, Szymon Szymik, Karol Górski, Patryk Zbroja, Tymon Sadowski czy Szymon Jabłkowski.

Każdy dotychczasowy sezon składał się z czterech regat rozgrywanych w Szczecinie, Sopocie, Świnoujściu i Gdyni, a zespoły startowały na dostarczonych, przygotowanych i serwisowanych przez organizatora jachtach regatowych. 

W 2018 roku klubowe mistrzostwo Polski wywalczył Olsztyński Klub Żeglarski. Wcześniej zwycięstwa w klasyfikacji końcowej zapewniały sobie Yacht Clubu Sopot (2015 i 2017 r.), oraz AZS Politechnika Gdańska (2016 r.).

Władze PEŻ poinformowały, że konieczne było zmodyfikowanie zasad i podjęcie kilku trudnych decyzji. – Kolejne jeszcze przed nami, szczególnie po potwierdzeniu udziału, kiedy to finalnie okaże się ile klubów jest zdecydowanych na sto procent. Ten rok jest okresem przejściowym i część zasad jest inna niż te, które będą obowiązywały w przyszłości.  Mamy duże nadzieje, że poza Ekstraklasą uruchomimy również 1 Ligę w takim samym znanym standardzie organizacyjnym. Do tego jednak potrzebna jest informacja o ostatecznej frekwencji. Terminarz 1 Ligi zostanie przedstawiony prawdopodobnie w lutym – czytamy na stronie PEŻ.

Regulamin określający zasady kwalifikacji, spadków, awansów i transferów można pobrać  w tym miejscu. Zapraszamy wszystkich chętnych do zgłoszeń, które można wysyłać do 30 stycznia.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.