Regaty o Puchar Dzielnicy Wisła: 56 jachtów ścigało się w stolicy

2019-06-24 16:15 inf. pras. organizatorów

W pierwszy weekend lata rozegrano drugą edycję regat o Puchar Dzielnicy Wisła. Wystartowało 56 załóg i prawie 200 zawodników. Puchar w Regatach Mistrzów trafił w ręce załogi KidsCore AZS UW Team ze sternikiem Bartłomiejem Szotyńskim. Pierwsze miejsce na podium w Pucharze Wianków wywalczyła załoga Pol377 Team Politechnika Gdańska ze sternikiem Marcinem Styborskim.

Puchar Dzielnicy Wisła to wielki powrót żeglarstwa na Wisłę. Druga edycja regat rozgrywanych na stołecznym odcinku Królowej Polskich Rzek ściągnęła do Warszawy miłośników żeglarstwa z całej Polski. Rywalizacja odbyła się w pięciu klasach – Omega Standard, Omega Sport, Retro, Open i Omega WAT.

Rozegrano też pokazowe Regaty Mistrzów oraz bieg o Puchar Wianków. W regatach mistrzów wystartowało siedem załóg ze sternikami zasłużonymi dla polskiego żeglarstwa. Olimpijczycy, mistrzowie świata, żeglarze pływający po wszystkich oceanach i morzach podnieśli żagle na Wiśle. Do startu w pozostałych kategoriach zaproszeni zostali wszyscy, którzy chcieli wziąć udział w tym żeglarskim święcie.

– Siedem wyścigów, 56 załóg, prawie 200 zawodników i tysiące kibiców na warszawskim bulwarze. Tak duże zainteresowanie regat pokazuje, jak potrzebna jest oferta i infrastruktura żeglarska w stolicy! Zawody przebiegły bezpiecznie. Uczestnicy, mimo że w większości po raz pierwszy ścigali się na Wiśle, dali popis regatowych umiejętności – podsumowuje Kasper Orkisz, pomysłodawca Regat o Puchar Dzielnicy Wisła. – Druga edycja regat okazała się ogromnym sukcesem. Nie spoczywamy jednak na laurach, już teraz planujemy kolejną edycję. Chcemy spowodować, że żagle na stałe wpiszą się w krajobraz Wisły w Warszawie – dodaje.

Regaty o Puchar Dzielnicy Wisła
Autor: Gwidon Libera / mat. pras. organizatorów

Frekwencja w klasie Omega jest zasługą m.in., udanej współpracy z Stowarzyszeniem Klasy Omega. Miejmy nadzieję, że regaty w mateczniku jachtu – tam, gdzie w 1942 Juliusz Sieradzki skonstruował i zwodował pierwszą Omegę – wejdą na stałe do kalendarza regatowego klasy.

Przy współpracy z Wiankami Warszawskimi udało się też stworzyć wyjątkowe miasteczko żeglarskie. Kilkanaście różnorodnych stoisk na bulwarze im. Jana Karskiego zachęcało do aktywnego i bezpiecznego spędzania czasu na wodzie. Na koniec dnia żeglarze wraz z tłumem uczestników stołecznej imprezy zwodowali świętojański wianek. To fantastyczny widowisko – kilkadziesiąt żagli na wodzie i tysiące ludzi na bulwarach zwieńczyło pierwszy dzień regat! Pierwszy weekend lata upłynął pod znakiem wielkiej promocji żeglarstwa.

Wyniki:

Omega Sport
1. Marcin Styborski
2. Izabela Satrjan
3. Paweł Kalota

Omega Standard
1. Aleksander Michalski
2. Rafał Błażejczyk
3. Aglaya Mishina

Omega WAT
1. Adam Dobroch
2. Marcin Gajewski
3. Marcin Banaszek

Open
1. Jan Kaliński
2. Paweł Lenartowicz
3. Konrad Futera

Regaty Mistrzów
1. Bartłomiej Szotyński
2. Jakub Jankowski
3. Jakub Pawluk

Regaty Partnerów
ARKADIA
INNOGY POLSKA
SERDUSZKO DLA DZIECI
MOTOLOTKI.PL

***

Regaty żeglarskie w centrum stolicy to wspaniały powrót do tradycji. Jachty są doskonale widoczne, wszystkie elementy taktyki żeglarskiej są dla obserwujących zmagania kibiców na wyciągniecie ręki, a komentarz na żywo ułatwia śledzenie i zrozumienie rywalizacji. Organizatorzy już teraz planują kolejne edycje Regat o Puchar Dzielnicy Wisła oraz wiele innych wydarzeń umożliwiających spróbowanie swoich sił pod żaglami na rzece.

W przywrócenie Omeg na Wisłę zaangażowało się wiele warszawskich podmiotów: Stołeczna Estrada, jako organizator Wianków nad Wisłą, Legia Warszawa, Deweloper ROBYG, innogy Polska, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji oraz Helly Hansen – Partner Techniczny Regat. Wydarzenie realizowane jest przy współpracy z miastem st. Warszawą pod honorowym patronatem Polskiego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi, Prezydenta m.st Warszawy, Polskiego Związku Żeglarskiego oraz Województwa Mazowieckiego. Wydarzenie współorganizowane jest przez Premium Yachting, Stowarzyszenie Serduszko dla Dzieci i Yacht Klub Polski Warszawa.

Więcej informacji:
zaglewarszawskie.pl
FB/ZagleWarszawskie

Regaty o Puchar Dzielnicy Wisła
Autor: Gwidon Libera / mat. pras. organizatorów
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.