PZU Jeziorak Yacht Club liderem Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej

2018-07-17 15:42 inf. pras. MT Partners
NostriMaris Polska Ekstraklasa Żeglarska 2018
Autor: Robert Hajduk - ShutterSail.com

Załoga PZU Jeziorak Yacht Club ze sternikiem Karolem Górskim wygrała inauguracyjne regaty NostriMaris Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej. W zmaganiach o tytuł Klubowego Mistrza Polski PZZ wzięło udział 12 zespołów, reprezentujących 10 klubów żeglarskich z całej Polski. Regaty odbywały się w ramach Volvo Gdynia Sailing Days.

Dwudniowe zawody rozegrano przy średnim i mocnym, ale zmieniającym kierunek wietrze. Od początku ton rywalizacji nadawały zespoły z Iławy i Olsztyna – Jeziorak Yacht Club i Olsztyński Klub Żeglarski.

Walka o zwycięstwo toczyła się do ostatniego wyścigu. Wcześniej falstart i dyskwalifikację zaliczyła załoga Jezioraka, co spowodowało, że przed ostatnim wyścigiem miała dwa punkty straty do olsztynian prowadzonych przez Piotra Małeckiego. W ostatnim biegu Jeziorak dopłynął na drugiej pozycji, a Olsztyn na czwartej, co spowodowało remis punktowy w klasyfikacji generalnej. O zwycięstwie zdecydowała liczba wygranych wyścigów, a tych więcej – bo aż siedem – miał Jeziorak (przy sześciu Olsztyna).

Warto wspomnieć, że Olsztyn płynął w rezerwowym składzie z uwagi na nagłą absencję etatowego sternika Szymona Jabłkowskiego. Dodatkowo w finałowym wyścigu awaria przedłużacza steru spowolniła jacht OKŻ. Sytuacje bezbłędnie wykorzystał Karol Górski i wygrał pierwsza rundą, obejmując prowadzenie w tabeli mistrzostw Polski.

Za plecami tej dwójki, zacięty bój o trzecie miejsce stoczyło aż siedem załóg, które w końcowej klasyfikacji dzieliły pojedyncze punkty. Początkowo w tej stawce prowadziła załoga Krzysztofa Łobodźca SEJK Pogoń Szczecin, ale po trzech z kolei fatalnych wyścigach (łącznie z falstartem), spadła aż na siódme miejsce, a na podium wskoczył najpierw JKM Gryf Wiktora Plitko, a po kolejnym starcie Dżygit Białystok Tomka Kuleszy. Jednak piorunujący finisz i dwa wygrane ostatnie wyścigi wywindowały szczecinian z powrotem na podium, o punkt przed Gryfem i Dżygitem. Wcześniej falstarty wyeliminowały z walki o podium załogi Yacht Club Sopot (Paweł Górski) i Legii Warszawa (Kuba Pawluk).

NostriMaris Polska Ekstraklasa Żeglarska 2018
Autor: Robert Hajduk - ShutterSail.com

Wyniki końcowe 1. rundy NostriMaris Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej:

1. PZU JEZIORAK YACHT CLUB (Karol Górski) 28 pkt
2. OLSZTYNSKI KLUB ZEGLARSKI - JABŁKOWSKI SAILING TEAM (Piotr Małecki) 28 pkt
3. SEJK POGON SZCZECIN - CM CONSTRUCTIONS (Krzysztof Łobodziec) 41 pkt
4. JKM GRYF GDYNIA 2 (Wiktor Plitko) 42 pkt
5. DELPHIA PŻKS DŻYGIT BIAŁYSTOK (Tomasz Kulesza) 42 pkt
6. YACHT CLUB SOPOT (Paweł Górski) 46 pkt
7. LEGIA WARSZAWA - PAWLUK RACING (Jakub Pawluk) 47 pkt
8. JKM GRYF - TESTYSZCZELNOSCI.PL (Paweł Ejsmont) 48 pkt
9. WARSZAWSKIE TOWARZYSTWO ŻEGLARSKIE – REGATY.PL (Tomasz Flisiak) 49 pkt
10. ODYSSEY SAILING CLUB (Jacek Turczynowicz) 54 pkt
11. YACHT CLUB SOPOT 2 (Rafał Sosnowski) 59 pkt
12. SAILING TEAM BOLESŁAWIEC (Jacek Pietraszkiewicz) 72 pkt

Regaty można było śledzić na żywo w internecie na platformie SAP Sailing Analitics oraz na YouTube gdzie prowadzona była relacja video. Linki do relacji z regat:
SAP Sailing Analitics: https://polishleague2018.sapsailing.com/gwt/Home.html#/regatta/leaderboard/:eventId=001a4250-7a48-42a3-b883-d1d083f745b7
Live video Dzień 1: https://www.youtube.com/watch?v=ccakhwfPA8g
Live video Dzień 2: https://www.youtube.com/watch?v=CfWdSKa9a2s

NostriMaris Polska Ekstraklasa Żeglarska 2018
Autor: Robert Hajduk - ShutterSail.com

***

Regaty Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej odbywają się na jednakowych jachtach dostarczanych przez organizatorów. W Gdyni była to flota jachtów Delphia24. Wszystkie wyścigi sędziowane są przez arbitrów na wodzie, analogicznie do regat matchracingowych. Jednak w Ekstraklasie jednocześnie ściga się sześć jachtów, a regaty prowadzone są w klasycznej formie flotowej.

Kolejne regaty odbędą się 28 i 29 lipca w Szczecinie na jachtach TOM28.

***

Organizatorami Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej sąMT Partners i Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego (Polish Match Tour) przy współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego i GSC Yachting.

Partnerem Głównym regat jest NostriMaris – zespół działań informacyjno promocyjnych Projektu pod nazwą „Budowa dwóch wielozadaniowych jednostek pływających” realizowanego przez Urząd Morski w Szczecinie w ramach POIiŚ 2014-2020 współfinasowanego przez Unię europejską ze środków Funduszu Spójności. Projekt ma celu poprawę bezpieczeństwa żeglugi i wzrost konkurencyjności polskich portów.

Partnerami regat są: D.A.D – Texet Poland, Pomorze Zachodnie, Miasto Szczecin, Miasto Świnoujście, Harken, AVA i Teknos-Oliva.
Partnerem technologicznym regat jest SAP Polska.

Więcej informacji można znaleźć na stronie www.ligazeglarska.pl oraz na facebooku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.