Polska Liga Żeglarska: zwycięstwo KS Iskra, Jeziorak liderem

2019-08-01 14:05 inf. pras. organizatorów
Polska Liga Żeglarska
Autor: Gwidon Libera / mat. pras. organizatorów

W Gdyni w ramach Volvo Gdynia Sailing Days zakończyła się druga runda Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej. Tym razem w dwa dni rozegrano aż 28 wyścigów, w których najlepszą okazała się załoga KS Iskra AMW Gdynia przed Jeziorakiem Yacht Klub i Giżycką Grupą Regatową. W rankingu po dwóch rundach prowadzi Jeziorak przed Iskrą i Legią Warszawa.

W sobotę przy silnym wschodnim wietrze i trudnej fali rozegrano 16 wyścigów. Najlepiej zaczęła załoga Giżyckiej Grupy Regatowej (Marek Stańczyk), wygrywając pewnie dwa pierwsze wyścigi, jednak później przez dwa słabsze starty spadła na czwarte miejsce na koniec dnia. Najwyżej i najrówniej pływała KS Iskra (Wojtek Myśliwiec), notując pięć wygranych, dwa drugie i tylko jedno czwarte miejsce. Najbliżej liderów byłaby załoga Karola Górskiego, gdyby nie falstart w siódmym wyścigu i punkty karne. Równo, ale bez wygranych pływała Legia Warszawa (Jakub Pawluk), plasując się po pierwszym dniu na trzecim miejscu. Za nimi słabsze i lepsze wyścigi zaliczyła Sztorm Grupa, Pogoń Szczecin i zwycięzcy z Sopotu Olsztyński Klub Żeglarski, którzy w tych warunkach nie mogli znaleźć formy i szybkości z pierwszej rundy. Kolejne miejsca zajmowały załogi JKM Gryf Gdynia (Paweł Ejsmont), Odyssey Sailing Club (Bartek Wójciak), Yacht Club Sopot (Paweł Górski) Dżygit Białystok (Tomasz Kulesza) i drugi zespół Odyssey (Jacek Turczynowicz)

Niedziela przywitała zawodników słabszym wiatrem, ale podobną falą, co wymagało od zawodników jeszcze uważniejszej żeglugi. W tych warunkach stratę do lidera zaczęła nadrabiać załoga z Jezioraka. Giżycko mocno zbliżyło się do Legii, a o piąte miejsce bardzo równo walczyły Sztorm, Pogoń i Olsztyn. W efekcie dopiero ostatni wyścig zdecydował o końcowym układzie tabeli. Jeziorak musiał przypłynąć co najmniej trzy pozycje przed Iskrą i ta sztuka im się nie udała! Jeziorak dopłynął czwarty, a Iskra na szóstej szóstej pozycji. To wystarczyło załodze z Gdyni do utrzymania pierwszego miejsca. Wyścig wygrało Giżycko, zapewniając sobie trzecie miejsce w regatach. W walce o piatą lokatę najlepszy okazał się Sztorm, natomiast Olsztyn spadł na siódme miejsce.

Polska Liga Żeglarska
Autor: Gwidon Libera / mat. pras. organizatorów

Wyniki 2. rundy Ekstraklasy:
1. KS Iskra AMW Gdynia (Myśliwiec, Panaś, Talaszka, Kucieński) – 34 pkt.
2. Jeziorak Yacht Klub (Górski K., Gotowicki, Tkaczyk, Zieniewicz) – 34 pkt.
3. Giżycka Grupa Regatowa ((Stańczyk, Padzik, Nowakowski, Fursewicz) – 36 pkt.
4. Legia Warszawa (Pawluk, Palus, Główka, Banaszak) – 36 pkt.
5. Sztorm Grupa (Małecki, Koseski, Moszczyński, Groszyk) – 43 pkt.
6. SEJK Pogoń Szczecin (Łobodziec, Czaja, Żełudziewicz, Szklarz) – 44 pkt.
7. Olsztyński Klub Żeglarski (Plitko, Michalski, Tarasiuk, Bińkowski) – 45 pkt.
8. JKM Gryf Gdynia (Ejsmont, Łatoszyński, Szewczuk, Brzozowski) – 51 pkt.
9. Odyssey Sailing Club 2 (Wójciak, Sternicki R, Sternicki M, Wójcik) – 58 pkt.
10. PŻKS Dżygit Białystok (Kulesza T, Kulesza P, Konecki, Wilanowski) – 67 pkt.
11. Yacht Club Sopot (Górski P, Ziółek, Król, Sosnowski) – 67 pkt.
12. Odyssey Sailing Club (Turczynowicz, Traczyńska, Gutmański, Wrzosek) – 75 pkt.

Klasyfikacja generalna Ekstraklasy:
1. Jeziorak Yacht Club Iława – 21 pkt
2. KS Iskra AMW Gdynia – 20 pkt
3. Legia Warszawa – 20 pkt
4. Giżycka Grupa Regatowa - 19 pkt
5. Olsztyński Klub Żeglarski - 18 pkt
6. Sztorm Grupa Warszawa – 15 pkt
7. SEJK Pogoń Szczecin - 13 pkt
8. PŻKZ Dżygit Białystok – 8 pkt
. JKM Gryf Gdynia – 8 pkt
10. Yacht Club Sopot – 6 pkt
. Odyssey Sailing Club Warszawa 2 – 6pkt
12. Odyssey Sailing Club Warszawa – 2 pkt

Regaty były transmitowane na żywo. Relacje z wody, wywiady i studia regatowe są dostępne na profilu facebookowym Polskiej Ligi Żeglarskiej: https://www.facebook.com/LigaZeglarska/
System SAP Sailing dostępny jest pod tym linkiem: https://polishleague2019.sapsailing.com
Wszystkie informacje i linki będzie tez można znaleźć na oficjalnej stronie Ligi: www.ligazeglarska.pl

***

Organizatorami NostriMaris Polskiej Ligi Żeglarskiej są MT Partners i Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego (Polish Match Tour) przy współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego i GSC Yachting.
Partnerem Głównym regat jest NostriMaris – to zespół działań informacyjno-promocyjnych projektu pod nazwą „Budowa dwóch wielozadaniowych jednostek pływających” realizowanego przez Urząd Morski w Szczecinie w ramach POIiŚ 2014-2020, współfinasowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności. Projekt ma na celu poprawę bezpieczeństwa żeglugi i wzrost konkurencyjności polskich portów.
Partnerami technologicznymi regat są: SAP Polska, Hewlett Packard i Petrosoft.pl
Partnerami regat są: Musto – Kees International Polska oraz Harken Polska, AVA Marine, Teknos-Oliva, Magazyn Żagle, W Ślizgu i portal zeglarski.info

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.