Polki mistrzyniami Europy juniorek w klasie 420!

2019-08-01 19:18 inf. pras. PZŻ
Karolina Cendrowska i Zofia Korsak
Autor: Wojtek Lewandowski / mat. pras. PZŻ

Piękny sukces odniosły Zofia Korsak i Karolina Cendrowska. Reprezentantki MKS Dwójka Warszawa zostały we wtorek 30 lipca w hiszpańskiej miejscowości Vilagarcia mistrzyniami Europy juniorek w klasie 420, natomiast w klasyfikacji generalnej w stawce 92 załóg z 18 krajów uplasowały się na trzeciej pozycji.

Reprezentantki stołecznego klubu zanotowały wyraźny progres. W zeszłym roku w mistrzostwach Starego Kontynentu w portugalskiej Sesimbrze Polki zajęły drugie miejsce w kategorii do 17 lat, natomiast w łącznym zestawieniu z chłopcami przypadła im 16. lokata. W Hiszpanii Korsak i Cendrowska, już w starszej grupie, nie dały rywalkom szans, bo drugie wśród dziewcząt Hiszpanki Marina Garau i Blanca Cabot straciły do nich aż 40 punktów. W klasyfikacji generalnej biało-czerwone musiały uznać wyższość tylko gospodarzy – triumfowali Conrad Konitzer i Fernando Rodriguez, a na drugiej pozycji zakończyli regaty Jacobo Garcia i Antoni Ripoll.

Niewiele brakowało, aby całe podium obsadzili Hiszpanie, bo tuż za Polkami, które wygrały ostatni 11. wyścig, uplasowali się Martin Wizner i Pedro Ameneiro. Kolejne trzy lokaty obsadziły załogi z Izraela.

Na 15. pozycji zameldowali się Patryk Kosmalski (ChKŻ Chojnice) i Tomasz Lewandowski (OKŻ Olsztyn), którzy w rozegranych w Gdyni Młodzieżowych Mistrzostwach Świata zajęli siódme miejsce. W kategorii do 17 lat Emilii Roszkowskiej i Tomaszowi Santorowskiemu (Spójnia Warszawa) przypadła 17. ogólnie, a wśród europejskich załóg 16. lokata. Ścigało się 40 duetów z 15 państw.

W Vilagarcia rywalizowali także juniorzy w klasie 470. Marcin Urbański i Maciej Krusiec (OKŻ Olsztyn) zostali sklasyfikowani w gronie 48 ekip z 12 krajów na 11., a ich klubowi koledzy Kacper Paszek i Bartosz Reiter na 24. pozycji. Seweryn Wysokiński (CSW Opty Ustka) i Hanna Dzik (YKP Gdynia) uplasowali się na 27. miejscu, ale w załogach mieszanych wywalczyli szóstą lokatę.