Pogoń najlepsza w drugiej rundzie Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej

2018-07-31 14:05 inf. pras. MT Partners
Polska Ekstraklasa Żeglarska
Autor: Marek Wilczek

W Szczecinie rozegrano drugą rundę NostriMaris Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej. Najlepszą okazała się załoga SEJK Pogoń Szczecin CM Construction ze sternikiem Krzysztofem Łobodźcem, wygrywając cztery z dziewięciu wyścigów. Kolejne miejsca zajęły PZU Jeziorak Yacht Club i Legia Warszawa Pawluk Racing.

Po pierwszej rundzie ligi, Klubowych Mistrzostw Polski PZŻ, która odbyła się w Gdyni, głównymi faworytami do zwycięstwa były dwa wiodące zespoły Olsztyńskiego Klubu Żeglarskiego (Szymon Jabłkowski) i Jeziorak Yacht Club (Karol Górski). Sternicy obu klubów zapowiadali ostrą walkę i wzajemne "pilnowanie się" na wodzie. Na wodach jeziora Dąbie pogodzili ich gospodarze z Pogoni Szczecin, obejmując prowadzenie od pierwszej kolejki i utrzymując je do końca regat.

W ciągu dwóch dni rozegrano łącznie 18 wyścigów w upalnych i słabowiatrowych warunkach. Stawka była bardzo wyrównana i po pierwszym dniu, załogę z miejsca dziewiątego od liderów dzieliło zaledwie pięć punktów. Jest to różnica, którą można nadrobić w jednym wyścigu.

Niedziela powitała wszystkich silniejszym wiatrem. Po złym początku doskonale zaczęła pływać stołeczna Legia z Kubą Pawlukiem za sterem, wygrywając dwa wyścigi z rzędu. Straty z wyścigu nr 5 nadrabiali też olsztynianie, zbliżając się do liderujących Pogoni i Jezioraka. W efekcie przed ostatnim wyścigiem, na starcie stanęły cztery czołowe załogi, dla których był to wyścig decydujący o kolejności i obecności na podium. Dramatyzmu sytuacji dodał fakt, że wiatr zdecydowanie osłabł i wyścig rozegrano dopiero po 45 minutowej przerwie.

Ze startu najlepiej wyszła Legia przed Jeziorakiem i Pogonią. Najgorzej wystartował Olsztyn, otrzymując karę dodatkowego obrotu. Na górnym znaku prowadziła Legia powiększając przewagę, ale tuż za nimi był Jeziorak, Pogoń i szybko goniący Olsztyn. Olsztynianie wyprzedzili dwa zespoły, ale nie dali rady dogonić prowadzącej Legii i zajęli 2. miejsce, które w efekcie spowodowało spadek w klasyfikacji na czwartą pozycję. Pogoń rzutem na taśmę wyprzedziła Jeziorak, zajmując 3. miejsce w wyścigu i zapewniając sobie zwycięstwo w klasyfikacji końcowej regat.

– To były bardzo wyrównane regaty, cieszę się że na naszych domowych wodach udało się wygrać. Nie byliśmy gościnni ale taki jest sport – śmieje się Łobodziec, sternik Pogoni. – Dziękuję mojej załodze, to ich sukces, a dla mnie wielka przyjemność z nimi żeglować. Za trzy tygodnie w Świnoujściu powalczymy znowu!

Nie udało się zrealizować planu i wygrać regat, ale dzięki drugiemu miejscu utrzymaliśmy prowadzenie w klasyfikacji generalnej mistrzostw Polski. Stawka jest bardzo wyrównana i trzeba pływać równo i mądrze taktycznie. Dziękuje chłopakom za dwa dni ciężkiej pracy na pokładzie – podsumował Karol Górski z PZU Jeziorak Yacht Club.

Wyniki 2. rundy NostriMaris Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej:

1. SEJK Pogoń Szczecin – 22 pkt
2. PZU Jeziorak Yacht Club – 25 pkt
3. Legia Warszawa Pawluk Racing – 26 pkt
4. Olsztyński Klub Żeglarski JST – 26 pkt
5. Jacht Klub Gryf Gdynia 2 – 29 pkt
6. Jacht Klub Gryf Gdynia – 29 pkt
7. Warszawskie Towarzystwo Żeglarskie – 30 pkt
8. Yacht Club Sopot – 30 pkt
9. Delphia PŻKS Dżygit Białystok – 37 pkt
10. Odyssey Sailing Club – 38 pkt
11. Yacht Club Sopot 2 – 41 pkt
12. Bolesławiec Sailing Team – 47 pkt

Polska Ekstraklasa Żeglarska
Autor: Marek Wilczek

Kolejne regaty 18 i 19 sierpnia w Świnoujściu podczas Świnoujście Sails Festival.

Zmagania można oglądać i analizować w internecie na platformie SAP Sailing AnaliticsSAP Sailing Analitics: https://polishleague2018.sapsailing.com

Regaty odbywają się na jednakowych jachtach dostarczanych przez organizatorów. W Szczecinie i Świnoujściu jest to flota sześciu jachtów TOM28. Wszystkie wyścigi sędziowane są przez arbitrów na wodzie, analogicznie do regat matchracingowych. Jednak w ekstraklasie jednocześnie ściga się sześć jachtówm, a regaty prowadzone są w klasycznej formie flotowej.

Organizatorami NostriMaris Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej są MT Partners i Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego (Polish Match Tour) przy współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego i Centrum Żeglarskiego w Szczecinie.

Partnerem Głównym regat jest NostriMaris – to zespół działań informacyjno promocyjnych Projektu pod nazwą "Budowa dwóch wielozadaniowych jednostek pływających" realizowanego przez Urząd Morski w Szczecinie w ramach POIiŚ 2014-2020 współfinasowanego przez Unię europejską ze środków Funduszu Spójności. Projekt ma celu poprawę bezpieczeństwa żeglugi i wzrost konkurencyjności polskich portów.

Partnerami regat są: D.A.D – Texet Poland, Pomorze Zachodnie, Miasto Szczecin, Miasto Świnoujście, Harken, AVA i Teknos-Oliva.

Partnerem technologicznym regat jest SAP Polska.

Więcej informacji można znaleźć na stronie www.ligazeglarska.pl oraz na facebooku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.