Pierwsza edycja regat Charlotta Sailing Days

2019-08-21 15:30 inf. pras. Charlotta Sailing Days
Charlotta Sailing Days
Autor: mat. pras. Charlotta Sailing Days

Ponad 50 jachtów oraz 100 zawodników wzięło udział w pierwszej edycji regat Charlotta Sailing Days, które odbyły się w dniach 16 – 18 sierpnia w Ustce. Na trasie zawodów o tytuł mistrza Polski ścigały się katamarany Hobie Cat 16 i 14, z kolei w klasach 505 i Latający Holender zawodnicy zdobywali kolejne punkty do klasyfikacji Pucharu Polski.

Zawodnicy z całego kraju zjawili się w Ustce, żeby wziąć udział w Charlotta Sailing Days. W trakcie trzech dni rywalizacji odbyło się dziesięć zaplanowanych wyścigów. Pierwszego dna regat panowały doskonale warunki żeglarskie. Zachodni wiatr o prędkości około 15 węzłów i czyste niebo dodało kolorytu rywalizacji na wodzie. Kierunek wiatru spowodował także rozbudowanie się bałtyckiej fali, która pod koniec dnia osiągnęła wysokość metra.

W tych warunkach w klasie Hobie Cat 16 najlepiej poradziła sobie załoga w składzie Zuzanna Szadziul i Szymon Cierzan z sopockiego UKS Navigo. Załoga ta wygrała trzy z czterech wyścigów rozegranych tego dnia. Hobie Cat 14 to dominacja Krzysztofa Baryły, który wygrywając wszystkie wyścigi pierwszego dnia regat wysoko podniósł porzeczkę rywalom.

W klasie 505, pierwszego dnia dominowali warszawiacy Jakub Pawluk i Marcin Józefowski zdobywając komplet pierwszych miejsc. Klasa Latający Holender to również bardzo dobre żeglowanie warszawiaków. Jacek Tyszkiewicz i Bartłomiej Wysocki byli najlepsi tego dnia.

Drugi i trzeci dzień regat przyniósł radykalną zmianę pogody. Wiatr z południa spowodował, że warunki na akwenie regat zaczęły przypominać bardziej śródlądzie niż Morze Bałtyckie. Wiatr stał się niestabilny w swojej sile i kierunku. Krótkie, chwilowe zmiany kierunku, miejsca praktycznie bez wiatru wprowadziły w zakłopotanie niejednego zawodnika.

Charlotta Sailing Days
Autor: mat. pras. Charlotta Sailing Days

Górny znak trasy regat został ustawiony przez komisję sędziowską blisko plaży. Dzięki temu wczasowicze odpoczywający na plaży i spacerujący na molo mogli obserwować widowiskowe wyścigi. Nie zabrakło także profesjonalnego komentatora na scenie przy miasteczku regatowym. Dzięki temu osoby nie związane na co dzień z żeglarstwem mogły poznać zasady żeglarstwa regatowego.

Organizatorem regat było lokalne Centrum Sportów Wodnych „Opty” w Ustce. Głównym partnerem zawodów była Dolina Charlotty. Współorganizacją zajęło się Polskie Stowarzyszenie Klasy 505 i firma WindAdrenaline. Miasto Ustka współfinansowało zawody, aktywnie wspierając imprezę. Ogromne podziękowania należą się sponsorom i partnerom regat, a także wszystkim osobom zaangażowanym w organizację tych zawodów.

Ambitnym celem wielu osób związanych ze sportami wodnymi, władzami miasta i lokalnym biznesem jest stworzenie cyklicznej imprezy żeglarskiej w Ustce. Jest szansa, że możliwość pływania na otwartym morzu, profesjonalna obsługa regat oraz niezwykła oprawa zawodów będzie co roku przyciągała do Ustki wielu zawodników z różnych widowiskowych klas regatowych.

Wyniki:

Klasa Hobie Cat 16
1. Zuzanna Szadziul / Szymon Cierzan – UKS Navigo
2. Aleksandra Soczyńska / Filip Kokot – UKS Navigo
3. Tomasz Mostowski / Marta Mostowska – Sail & Ski Klub Warszawa / PHCA

Klasa Hobie Cat 14
4. Krzysztof Baryłą – PHCA
5. Bartosz Sajdak – ŻMKS Orlę Szczecinek
6. Piotr Lisecki – ŻMKS Orlę Szczecinek

Klasa 505
1. Jakub Pawluk / Marcin Józefowski – Legia Warszawa / Spójnia Warszawa
2. Karol Milewski / Jan Siekierzyński – Yacht Klub Stal Gdynia
3. Mateusz Jura / Bartosz Chroł – AZS SGH Warszawa

Klasa Latający Holender
1. Jacek Tyszkiewicz / Bartłomiej Wysocki – YKP Warszawa / UKS FIR Warszawa
2. Paweł Żebrowski / Maciej Żebrowski – AKŻ’90 Wałcz
3. Rafał Seroczyński / Kuba Stańczyk – WTW Warszawa

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.