Morskie Żeglarskie Mistrzostwa Polski: duety na start!

2019-08-07 15:58 Dariusz Olejniczak / www.zeglarski.info
Morskie Żeglarskie Mistrzostwa Polski: duety na start!
Autor: Cezary Spigarski / www.OficynaMorska.pl

W środę 7 sierpnia w Sopocie rozpoczęły się Morskie Żeglarskie Mistrzostwa Polski ORC Załóg Dwuosobowych. Regaty rozgrywane w ramach Morskiego Żeglarskiego Pucharu Polski oraz cyklu Off-Short Racing.

Na listę startową wpisało się na siedem załóg: Wiesław Krupski i Anna Król na jachcie "Four Winds" (YC Kielce), Paweł "Wilq" Wilkowski i Robert Kresło na jachcie "Vataha 2" (YKP Gdynia), Andrzej Zieliński i Mariusz Maćkowiak na jachcie "Quanta" (YC Conrada), Andrzej Kopytko i Anna Majewska na "Opolu" (Ocean17), Kuba Marjański i Artur Burdzej na "Busy Lizzy" (AKM Gdańsk), Konrad Smoleń i Krzysztof Glebow na jachcie "Caravela 950" (YKP Gdynia) oraz Michał Śliwa i Artur Skrzyszowski na "Barkamie".

Najważniejszym punktem regat będzie wyścig główny na dystansie ok 240 Mm, który wystartuje 9 sierpnia o godz. 10. Rejestracja jachtów i ich inspekcja zaplanowana jest na 6 sierpnia.

– Trofeum wyścigu głównego będzie Puchar Marszałka Województwa Pomorskiego – mówi organizator regat Paweł Wilkowski. – Szkoda, że tak niewiele załóg przystąpi do rywalizacji, z drugiej jednak strony trzeba powiedzieć, że to dość wymagające regaty. Poza tym nie każdy jacht może w nich wziąć udział. Łódki startujące w tych wyścigach muszą posiadać świadectwo ORC International. Portem regat będzie Sopot, a jachtem wsparcia flagowa jednostka miasta "Alf" z Joasią Pajkowską i Alkiem Nebelskim na pokładzie.

Cykl Morskich Żeglarskich Mistrzostw Polski jest częścią obchodów 95-lecia Polskiego Związku Żeglarskiego. Honorowy patronat nad regatami objęli marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk i prezydent Sopotu Jacek Karnowski. Mistrzostwa organizuje START-UP Paweł Wilkowski we współpracy z Pomorskim Związkiem Żeglarskim. Patronat medialny nad wydarzeniem objął portal Żeglarski.info.

Kolejne regaty w ramach Morskiego Żeglarskiego Pucharu Polski to załogowe Morskie Żeglarskie Mistrzostwa Polski ORC, które odbędą się w dniach 22-25 sierpnia w Gdańsku.

Program regat

7 sierpnia, środa
godz. 10.00 – otwarcie regat, losowanie jachtów do wyścigu pokazowego, odprawa załóg, briefing SAR i meteo
godz. 11.30 – indywidualna prezentacja jachtów na wodzie
godz. 12.00 – start do wyścigu pokazowego
godz. 17.00 – start do wyścigu krótkiego

8 sierpnia, czwartek
godz. 12.00 – start do wyścigu średniego

9 sierpnia, piątek
godz. 10.00 – start do wyścigu długiego

10 sierpnia, sobota
godz. 20.00 – spotkanie żeglarskie

11 sierpnia, niedziela
godz. 12.00 – zakończenie regat i wręczenie nagród oraz wręczenie pamiątkowych trofeów za wyścig pokazowy

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.